Czy zielony listek jest obowiązkowy? Kto powinien go naklejać?
Kierowcy, którzy dopiero zdobyli uprawnienia i nie mają jeszcze wprawy w manewrowaniu samochodem, często popełniają podstawowe błędy. Aby uprzedzić innych uczestników ruchu o swoich niewielkich umiejętnościach, często naklejają na auto naklejkę z symbolem zielonego liścia. Czy zielony listek jest obowiązkowy? Gdzie go nakleić?
Zielony listek to specjalne oznaczenie, które początkujący kierowcy naklejają na samochodzie lub od wewnętrznej strony szyby. W ten sposób sygnalizują, że nie czują się jeszcze pewnie na drodze i ostrzegają innych uczestników ruchu, że dopiero nabierają wprawy w kierowaniu pojazdem.
Do niedawna naklejanie zielonego listka było dobrym zwyczajem. Choć pojawiło się kilka projektów legislacyjnych, które ze zwyczaju miały uczynić obowiązek, ze wszystkich z nich zrezygnowano.
Wraz z wejściem w życie nowego pakietu zmian przepisów korzystanie z zielonego listka ma stać się obligatoryjne już w 2022 roku, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.
Zielony listek wprowadzi szereg ograniczeń w zakresie prędkości dla początkujących kierowców:
- w terenie zabudowanym zawsze do 50 km/h;
- poza terenem zabudowanym maksymalnie 80 km/h;
- na trasach szybkiego ruchu i autostradach do 100 km/h.
Obostrzenia dla młodych adeptów jazdy dotyczą także zatrudnienia - przez pierwsze 8 miesięcy nie będą oni mogli pracować jako kierowcy kategorii B, np. kurierzy lub dostawcy.
Nowe przepisy dotyczące zielonego listka mają wprowadzić również obowiązek doszkolenia w okresie od 4 do 8 miesięcy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Taki kurs obejmuje zarówno teorię w wymiarze 2 godzin, jak i 1-godzinną praktykę w zakresie doskonalenia techniki jazdy.
Zielony listek musi być odpowiednio duży, tak aby był łatwo dostrzegalny nawet w ruchu i z odległości kilkudziesięciu metrów. Projekt rozporządzenia dokładnie określa parametry oznaczenia - ma być to okrąg o średnicy 11 cm. Symbol liścia klonu musi być zielony oraz występować na białym tle.
Zielony listek powinien znajdować się na przedniej i tylnej szybie w prawym górnym rogu punktu widzenia kierowcy (czyli lewym górnym z perspektywy innych uczestników ruchu).
Gdzie kupić zielony listek? Najłatwiej znaleźć go na stacji benzynowej lub w sklepie motoryzacyjnym. Jest on dostępny również na aukcjach internetowych. Warto upewnić się, że ma odpowiednie wymiary, spełniające wymogi przepisów.
Jazda z zielonym listkiem będzie obowiązkowa przez 8 miesięcy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Po tym czasie oznaczenie można zerwać.