Czy zielony listek jest obowiązkowy? Kto powinien go naklejać?

Kierowcy, którzy dopiero zdobyli uprawnienia i nie mają jeszcze wprawy w manewrowaniu samochodem, często popełniają podstawowe błędy. Aby uprzedzić innych uczestników ruchu o swoich niewielkich umiejętnościach, często naklejają na auto naklejkę z symbolem zielonego liścia. Czy zielony listek jest obowiązkowy? Gdzie go nakleić?

Zielony listek. Co to za naklejka i czy jest obowiązkowa?

Zielony listek to specjalne oznaczenie, które początkujący kierowcy naklejają na samochodzie lub od wewnętrznej strony szyby. W ten sposób sygnalizują, że nie czują się jeszcze pewnie na drodze i ostrzegają innych uczestników ruchu, że dopiero nabierają wprawy w kierowaniu pojazdem.

Do niedawna naklejanie zielonego listka było dobrym zwyczajem. Choć pojawiło się kilka projektów legislacyjnych, które ze zwyczaju miały uczynić obowiązek, ze wszystkich z nich zrezygnowano.

Wraz z wejściem w życie nowego pakietu zmian przepisów korzystanie z zielonego listka ma stać się obligatoryjne już w 2022 roku, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

Reklama

Jakie ograniczenia dla młodych kierowców wprowadza zielony listek?

Zielony listek wprowadzi szereg ograniczeń w zakresie prędkości dla początkujących kierowców:

  • w terenie zabudowanym zawsze do 50 km/h;
  • poza terenem zabudowanym maksymalnie 80 km/h;
  • na trasach szybkiego ruchu i autostradach do 100 km/h.

Obostrzenia dla młodych adeptów jazdy dotyczą także zatrudnienia - przez pierwsze 8 miesięcy nie będą oni mogli pracować jako kierowcy kategorii B, np. kurierzy lub dostawcy.

Nowe przepisy dotyczące zielonego listka mają wprowadzić również obowiązek doszkolenia w okresie od 4 do 8 miesięcy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Taki kurs obejmuje zarówno teorię w wymiarze 2 godzin, jak i 1-godzinną praktykę w zakresie doskonalenia techniki jazdy.

Gdzie kupić, gdzie nakleić zielony listek?

Zielony listek musi być odpowiednio duży, tak aby był łatwo dostrzegalny nawet w ruchu i z odległości kilkudziesięciu metrów. Projekt rozporządzenia dokładnie określa parametry oznaczenia - ma być to okrąg o średnicy 11 cm. Symbol liścia klonu musi być zielony oraz występować na białym tle.

Zielony listek powinien znajdować się na przedniej i tylnej szybie w prawym górnym rogu punktu widzenia kierowcy (czyli lewym górnym z perspektywy innych uczestników ruchu).

Gdzie kupić zielony listek? Najłatwiej znaleźć go na stacji benzynowej lub w sklepie motoryzacyjnym. Jest on dostępny również na aukcjach internetowych. Warto upewnić się, że ma odpowiednie wymiary, spełniające wymogi przepisów.

Ile trzeba jeździć z zielonym listkiem?

Jazda z zielonym listkiem będzie obowiązkowa przez 8 miesięcy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Po tym czasie oznaczenie można zerwać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: młody kierowca | przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy