Mandat z Chorwacji za prędkość. Droga pamiątka z wakacji

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków Polaków. Zdecydowana większość jedzie tam samochodem. Przed wyjazdem lepiej przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego. Tym bardziej, że taryfikator mandatów w Chorwacji jest bardzo surowy. Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości, a ile za złe parkowanie?

Chorwacja od lat jest jednym z głównych celów polskich turystów, którzy wybierają się na wakacje za granicę. Choć od pewnego czasu popularność zyskują loty do Chorwacji, wciąż wielu z nas stawia na podróż samochodem do Chorwacji. Do takiej podróży, która trwa co najmniej dobę, należy się dobrze przygotować. Warto znać między innymi zasady ruchu drogowego w tym kraju Pozwoli to uniknąć problemów na miejscu i płacenia surowych mandatów.

Reklama

Mandat za prędkość w Chorwacji. Ile wynosi?

Jednym z najczęstszych grzechów polskich kierowców na drogach w Chorwacji jest przekraczanie dozwolonej prędkości. W tej kwestii naprawdę lepiej uważać. Stawki kar za zbyt szybką jazdę są bardzo wysokie i mogą okazać się wyższe niż w Polsce. Mandaty za prędkość w Chorwacji bywają wręcz astronomiczne.

W terenie zabudowanym i na drogach krajowych można tam jeździć dokładnie tak jak u nas - 50 km/h. Za to na drogach szybkiego ruchu chorwackie limity prędkości są niższe o 10 km/h. Przekroczenie prędkości w Chorwacji oznacza mandat w wysokości:

  • 40 euro mandatu (ok. 180 zł) za przekroczenie prędkości do 10 km/h;
  • 67 euro mandatu (ok. 300 zł) za przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h;
  • 132 euro mandatu (ok. 600 zł) za przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h;
  • od 400 do 930 euro mandatu (od 1800 do 4200 zł) za przekroczenie prędkości od 31 do 50 km/h;
  • od 1300 do 2600 euro mandatu (od 6000 do 12000 zł) za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Mandat za złe parkowanie w Chorwacji

Parkowanie w centrum chorwackich miast bywa uciążliwe, a także kosztowne. Policja w Chorwacji jest bardzo uczulona na złe parkowanie. Lepiej nie robić tego w niedozwolonych miejscach, gdyż reakcja służb będzie natychmiastowa. W najgorszym przypadku pojazd może zostać odholowany. Należy spodziewać się również wysokiej kary pieniężnej. Mandat za złe parkowanie w Chorwacji wynosi od 180 do 300 zł.

Limit alkoholu w Chorwacji. Ile można mieć promili?

Prawo w Chorwacji określa limity dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi. Różnią się one w zależności od wieku kierowcy. Bezwzględny odczyt 0,0 promili dotyczy kierowców do 25. roku życia. Dla pozostałych ten limit wynosi 0,5 promila.

Za złamanie przepisu grozi odebranie prawa jazdy, kara pozbawienia wolności do pół roku lub kara pieniężna od 600 do 9000 zł. Co więcej, jeśli kierujący odmówi badania na zawartość alkoholu we krwi, traktowany jest jako osoba pod wpływem alkoholu.

Niezapłacony mandat z Chorwacji. Co grozi?

Czasy, kiedy można było zignorować mandat z Chorwacji, minęły bezpowrotnie. W 2015 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która reguluje transgraniczną wymianę informacji o przestępstwach i wykroczeniach drogowych. Określa też ona dokładnie mechanizmy ściągania mandatów od cudzoziemców.

Oznacza to, że mandat z Chorwacji trzeba zapłacić. Tym bardziej, że nieopłacony mandat nałożony przez tamtejszą policję może skutkować zatrzymaniem na granicy przy próbie kolejnego wjazdu do Chorwacji. Wówczas trzeba będzie uregulować zaległy mandat powiększony o odsetki. W razie uchylania się od kary może się skończyć się zarekwirowaniem pojazdu.

Zobacz także:

Tym prostym trikiem sprawdzisz, czy auto ma sprawny katalizator

Ulubione auta polskich złodziei. Które samochody giną najczęściej?

Co się psuje w autach z LPG? Lepiej kupić z gazem czy zakładać instalację?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandaty | Chorwacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy