Ulubione auta polskich złodziei. Które samochody giną najczęściej?

W ubiegłym roku z polskiego rejestru z powodu kradzieży usunięto niemal 7,5 tysiąca samochodów. Sprawdzamy, które marki i modele są najbardziej łakomy kąsek dla złodziei.

 


Dokładnie 7472 - tyle samochodów wyrejestrowano z Centralnej Ewidencji Pojazdów w wyniku kradzieży w 2022 r. To o prawie 400 aut więcej niż jeszcze rok wcześniej. Ciekawostka - w rekordowym, 1999 r. w Polsce skradziono 71 543 auta. Oznacza to, że na przestrzeni przeszło dwóch dekad skalę zjawiska udało się ograniczyć o blisko 90 proc.

Kradzieże samochodów w 2022 r. Dane CEPiK

Trzeba pamiętać, że danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) są obarczone pewnymi niedoskonałościami. Policyjne dochodzenia w sprawie kradzieży trwają miesiące, więc część wyrejestrowań z powodu kradzieży może dotyczyć aut z 2021 r. Wyrejestrowanie z takiego powodu to ostani etap postępowań, a część aut udaje się przecież odzyskać. W 2021 r. policja odzyskała co czwarty skradziony samochód.

Reklama

Warto jednak dodać, ze odnalezienie pojazdu w wielu przypadkach to tylko problem dla właściciela. Takie auta często bywają zdekompletowane, rozłożone na części, lub poważnie uszkodzone.

Kradzieże samochodów w Polsce. Dane Policji

Policja w ubiegłym roku wszczęła ok 7,6 tysiąca postępowań w sprawie kradzieży pojazdów. To o 800 mniej niż rok wcześniej. Znacznie spadła liczba kradzieży aut w Warszawie, mieście uważanym za "stolice przestępczości samochodowej". W ubiegłym roku stołeczna policja odnotowała 2578 takich przypadków (-14 proc.). Mniej samochodów niż rok wcześniej zniknęło także z ulic Dolnego Śląska, Pomorza, Śląska i Wielkopolski.

Policja unika podawania informacji nt. najczęściej kradzionych samochodów wskazując chociażby na "dobro śledztwa". By uzyskać rzeczywisty obraz trzeba by zestawić liczbę prowadzonych postępować z liczbą zarejestrowanych w kraju egzemplarzy danego modelu.

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2022 r.

Bazując na danych CEPiK zauważyć można, że uwaga złodziei skupia się dziś głównie na samochodach z Japonii i Korei. Oto zestawienie aut, które najczęściej "giną" w naszym kraju. Ich właścicielom zalecamy inwestycję w porządne zabezpieczenie i ubezpieczenie.



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kradzieże samochodów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy