Kiedy można parkować na chodniku? Kluczowej jest pole F.2 w dowodzie
Parkowanie auta na chodniku to norma, ale nie zawsze jest zgodne z przepisami. O tym czy możesz zaparkować na chodniku decydują pewne zasady w tym jeden istotny parametr, któy znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym twojego samochodu.
Spis treści:
Czy parkowanie na chodniku jest legalne?
Parkowanie na chodniku zawsze budziło sporo kontrowersji, głównie za sprawą zmieniających się przepisów, a także nieznajomości zasad parkowania na chodniku przez kierowców. Teoretycznie, według nowych przepisów z 2022 roku parkowanie na chodniku jest... nielegalne. Prawda jednak jest taka, że nowe przepisy nie zabroniły parkowania na chodniku, a jedynie doprecyzowały definicję chodnika, jako przestrzeni dla pieszych. Było to spowodowane między innymi koniecznością uzasadnienia wysokich mandatów za jazdę samochodem po chodniku. Mandat za jazdę po chodniku może teraz wynieść nawet 1500 zł.
Według nowej definicji chodnik to:
Część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
Chodnik jest częścią drogi dla pieszych, którą Kodeks drogowy definiuje następująco:
Droga dla pieszych - droga lub część drogi przeznaczona do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz pełnienia innych funkcji, w szczególności zatrzymania lub postoju pojazdów.
Jak widać, chodnik może również pełnić funkcję miejsca do parkowania samochodów, jednak aby takie parkowanie było zgodne z przepisami musimy trzymać się pewnego schematu, który najbardziej obrazuje poniższa ilustracja.
Zmiana definicji chodnika w przepisach nie wiąże się jednak z żadną zmianą w oznakowaniu dróg i chodników, zatem parkowanie na chodniku jest dozwolone jeśli nie zabraniają tego żadne znaki. Chodnik jest teraz drogą dla pieszych, ale jeśli zastosujesz się do pewnych zasad możesz na nim zaparkować, pamiętając aby pojazd nie utrudniał ruchu pieszym i innym użytkownikom drogi dla pieszych.
Jakie są zasady parkowania na chodniku (drodze dla pieszych)
Najważniejszą zasadą parkowania na chodniku jest pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca dla osób korzystających z chodnika i ustawienie pojazdu w taki sposób aby nie utrudniał ruchu pieszym. W myśl przepisów kierowca powinien zostać przynajmniej 1,5 metra przestrzeni na chodniku dla pieszych, a w przypadku nowopowstających dróg dla pieszych będzie to aż 1,8 metra.
Niestety tego zapisu należy trzymać się dość precyzyjnie, ponieważ nawet kilka centymetrów mniej może skończyć się mandatem. Za nieprawidłowe parkowanie na chodniku taryfikator przewiduje mandat w wysokości 100 zł i 2 pkt. karne.
Masz dużego SUV-a? Sprawdź czy możesz parkować na chodniku
Wystarczająca ilość miejsca pozostawiona dla pieszych to nie jedyna zasada, która determinuje to czy możemy parkować na chodniku, czy też nie. Jest też mniej znana zasada, która o tym decyduje. Niewielu kierowców wie, że parkować na chodniku mogą tylko pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej, nieprzekraczającej 2,5 tony. Przepis ten jest mało oczywisty, bowiem większość typowych samochodów osobowych nie przekracza tej wartości, a dotychczas powyżej 2,5 tony ważyły głównie samochody dostawcze.
Obecnie jednak duża popularność samochodów klasy SUV - w tym elektrycznych powoduje, że nie jest to takie oczywiste. Samochody tej klasy napędzane silnikami elektrycznymi, np. Audi eTron mogą przekroczyć masę 2500 kg, przez co parkowanie nimi na chodniku może być niedozwolone. Zanim więc zaparkujemy na chodniku warto sprawdzić wartość w rubryce F.2 naszego dowodu rejestracyjnego określającą DMC (dopuszczalną masę całkowitą) naszego samochodu, aby nie okazało się, że parkujemy na chodniku nielegalnie.
Policja sprawdzi czy parkujesz na chodniku zgodnie z przepisami
Choć mandat za nieprawidłowe parkowanie na chodniku nie należy do tych najbardziej dotkliwych, zarówno policja jak i straż miejska lubi sprawdzać czy parkujesz prawidłowo. Dzieje się tak dlatego, że przepisy dość jasno określają w jaki sposób parkować, co nie pozostawia kierowcy zbyt wiele pola do dyskusji w razie ukarania kierowcy mandatem.
***