Jakie są dozwolone prędkości w Polsce? Limity prędkości na drogach
Kwoty mandatów karnych od początku 2022 roku znacznie wzrosły. Aby nie zostać ukaranym grzywną, należy przede wszystkim przestrzegać przepisów. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jakie ograniczenia obowiązują na polskich drogach.
Sprawdź, jakie są dozwolone prędkości w zależności od rodzaju drogi i pojazdu, którym się poruszasz.
Dozwolone prędkości a rodzaj drogi i znaki
Dozwolone prędkości, jakie mogą rozwijać samochody na polskich drogach, w dużej mierze zależą od klasy szosy oraz znaków pionowych umieszczonych w odpowiednich miejscach. Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, wyodrębnia 7 klas dróg w Polsce:
- autostrady,
- ekspresowe,
- główne ruchu przyspieszonego,
- główne,
- zbiorcze,
- lokalne,
- dojazdowe.
W przypadku znaków pionowych, które kształtują dozwolone prędkości na drogach w Polsce, należy pamiętać o:
- B-33 i B-34 - ograniczenie i koniec ograniczenia prędkości,
- B-43 i B-44 - strefa i koniec strefy ograniczonej prędkości,
- C-14 i C-15 - prędkość minimalna i koniec prędkości minimalnej,
- D-40 i D-41 - strefa i koniec strefy zamieszkania,
- D-42 i D-43 - obszar i koniec obszaru zabudowanego.
Te wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaka jest dozwolona prędkość na drodze, po której w tym momencie się poruszamy.
Dozwolona prędkość a rodzaj drogi
W zależności od rodzaju drogi kształtuje się dozwolona prędkość. W Polsce najczęściej spotykane ograniczenia to:
- 20 km/h (na drogach w strefie zamieszkania),
- 50 km/h,
- 90 km/h,
- 100 km/h,
- 120 km/h,
- 140 km/h.
Oczywiście każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a nadrzędnym elementem, który wskazuje na to, jaka jest dozwolona prędkość na danej drodze czy jej odcinku, są znaki poziome.
Warto zauważyć, że szosy tej samej klasy w różnych miejscach i z różnymi czynnikami ryzyka, mogą posiadać inne ograniczenia prędkości. Z tego względu zawsze należy obserwować znaki, zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego oraz zachować bezpieczeństwo.
Dozwolona prędkość na autostradzie
Przed wjazdem na autostradę zawsze znajduje się pionowy znak drogowy D-9. Wymagania techniczne, jakie powinna spełniać autostrada, to 3,75 metra szerokości pasa ruchu (w przypadku nowo budowanych odcinków) oraz 3,5 metra na starszych autostradach.
Ten typ drogi powinien być dwujezdniowy, czyli pasy ruchu biegnące w przeciwnych kierunkach muszą być od siebie oddzielone, a w każdą stronę muszą prowadzić przynajmniej dwie jezdnie. Dodatkowo na autostradzie nie mogą występować jednopoziomowe skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.
Limity dozwolonej prędkości na autostradzie różnią się w zależności od typu pojazdu, który podróżujemy i wyglądają następująco:
- 140 km/h - samochody osobowe, pojazdy ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle,
- 100 km/h - autobusy, które spełniają dodatkowe warunki techniczne określone w odpowiednim rozporządzeniu,
- 80 km/h - pozostałe pojazdy, których masa całkowita przekracza 3,5 tony.
Dozwolona prędkość na drodze ekspresowej
Poza różnicami dotyczącymi dozwolonej prędkości drogi ekspresowe muszą spełniać szereg wymogów technicznych. Przed wjazdem na drogę tego typu kierujący pojazdem zawsze zobaczy znak pionowy D-7. Szerokość pasa ruchu na drodze ekspresowej powinna wynosić 3,5 metra.
Różnice między autostradą a drogą ekspresową, oprócz dozwolonej prędkości, to także liczba jezdni. W tym drugim przypadku możliwe są różne kombinacje, np. po dwa pasy w obie strony lub jeden pas w jedną i dwa w drugą.
Dozwolona prędkość na drodze ekspresowej określana jest w zależności od ilości jezdni:
- 120 km/h - na drodze ekspresowej dwujezdniowej dla motocykli, pojazdów ciężarowych, których masa całkowita przekracza 3,5 tony i samochodów osobowych,
- 100 km/h - na drodze ekspresowej jednojezdniowej dla pojazdów ciężarowych, których masa całkowita przekracza 3,5 tony, samochodów osobowych i motocykli oraz autobusy, które spełniają dodatkowe warunki techniczne określone w odpowiednim rozporządzeniu,
- 80 km/h - pozostałe pojazdy, których masa całkowita przekracza 3,5 tony.
Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym i poza nim
Teren zabudowany to przede wszystkim charakterystyczny znak pionowy D-42, który przedstawia pięć czarnych zabudowań na białym tle. W takiej przestrzeni mogą znajdować się zabudowania miejskie, wiejskie lub przemysłowe, co wiąże się ze wzmożonym ruchem pojazdów mechanicznych oraz pieszych.
Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Od 1 czerwca 2021 roku nie obowiązuje przepis, który zwiększał limit o 10 km/h na takim obszarze w godzinach 23:00 - 05:00.
Zupełnie inna dozwolona prędkość obowiązuje w strefach zamieszkania, które są oznaczone znakiem pionowym D-40. Najczęściej występują one na terenie dużych osiedli mieszkaniowych, osiedlach domków jednorodzinnych czy w centralnych częściach miejscowości. Dozwolona prędkość w strefie ograniczonej tym znakiem wynosi 20 km/h dla każdego rodzaju pojazdu.
Dla samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, dozwolona prędkość poza terenem zabudowanym wynosi 90 km/h. W przypadku dróg dwujezdniowych posiadających co najmniej dwa pasy ruchu w każdym kierunku limit ten wzrasta o 10 km - do 100 km/h.