Ile można mieć promili i jakie są kary za jazdę po alkoholu?
Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, które może doprowadzić do tragedii. Polskie prawo przewiduje surowe konsekwencje za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Podczas kontroli drogowej policja wykonuje pomiar trzeźwości, którego wynik decyduje o wymierzeniu kary. Ile można mieć dopuszczalnych promili w Polsce i jakie są kary za jazdę po alkoholu?
Badania wskazują, że wypicie nawet niewielkich ilości alkoholu może spowodować upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej. Przekłada się to na zwiększenie ryzyka wypadku podczas jazdy samochodem. Stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila negatywnie odbija się na refleksie, co w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji na drodze, może doprowadzić do tragedii.
Jeżeli podczas kontroli policyjnej następuje uzasadnione podejrzenie co do tego, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, wówczas funkcjonariusze mogą przeprowadzić badanie trzeźwości. Polski system prawny rozróżnia stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Zależą one od stężenia alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu. Prawo przewiduje również odmienne kary dla tych dwóch stanów. Ile można mieć maksymalnie promili? Przepisy mówią jasno:
- poniżej 0,2 promila (poniżej 0,1 mg w wydychanym 1 dm3 powietrza) – takie stężenie alkoholu we krwi jest jeszcze dopuszczalne w trakcie jazdy pojazdem;
- od 0,2 do 0,5 promila (od 0,1 mg do 0,25 mg w wydychanym 1 dm3 powietrza) – stan po użyciu alkoholu, prowadzenie pojazdu mając takie stężenie alkoholu we krwi jest traktowane jako wykroczenie i skutkuje karami;
- powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg w wydychanym 1 dm3 powietrza) – stan nietrzeźwości, prowadzenie pojazdu mając takie stężenie alkoholu we krwi jest traktowane jako przestępstwo i skutkuje znacznie surowszymi karami.
W Polsce dopuszczalne jest stężenie do 0,2 promila we krwi (poniżej 0,1 mg w wydychanym 1 dm3 powietrza). Po przekroczeniu tej wartości kierowcę może czekać stosowna kara przewidziana w kodeksie wykroczeń lub kodeksie karnym.
Wiele osób zastanawia się, co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu. Kary różnią się od siebie w zależności od stanu, w jakim znajduje się kierowca. Jak to wygląda w praktyce i na ile zabierają prawo jazdy za alkohol we krwi?
Jeżeli po przeprowadzonym badaniu trzeźwości w trakcie kontroli drogowej okazało się, że kierowca był w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w wydychanym 1 dm3 powietrza), wówczas grozi mu:
- areszt;
- grzywna do 5000 zł;
- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
W przypadku, gdy stężenie alkoholu było większe (powyżej 0,5 promila lub powyżej 0,25 mg w wydychanym 1 dm3 powietrza), wówczas mówimy o stanie nietrzeźwości. Wtedy kary są znacznie dotkliwsze:
- grzywna;
- nawiązka;
- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 10 lat (lub dożywotnio, jeżeli spowodowany został wypadek, w którym są zabici lub ranni);
- ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat.
Kary są jeszcze wyższe, gdy kierowca spowodował katastrofę w ruchu lądowym. Wówczas grozi mu nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Czytaj też:
Coraz więcej kierowców jeździ pod wpływem narkotyków
Naukowcy odkryli, jak alkohol wpływa na mózg i napędza dalsze picie