Czy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny, gdy nie mam go przy sobie?

Każdy pojazd, który porusza się po drogach musi być zarejestrowany, a jego właściciel musi mieć dowód rejestracyjny. Są jednak sytuacje, w których policjanci mogą zatrzymać taki dokument i uniemożliwić dalszą jazdę. W jakich sytuacjach stracisz dowód rejestracyjny?

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Procedura zatrzymania dowodu rejestracyjnego jest zawarta w art.129 pkt 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z jej przepisami, policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny w trakcie kontroli drogowej.

Policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny w sytuacji, gdy:

Reklama
  • dane w dowodzie rejestracyjnym są niezgodne ze stanem faktycznym;
  • pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania dotyczące ochrony środowiska;
  • pojazd nie ma ważnego badania technicznego;
  • pojazd nie ma ważnej polisy OC;
  • policjant ma przypuszczenie, że badanie techniczne zostało przeprowadzone przez nieuprawniony podmiot;
  • dowód rejestracyjny jest nieczytelny lub zniszczony;
  • policjant ma przypuszczenie o podrobieniu dowodu rejestracyjnego. 

Policjant ma obowiązek zatrzymania dowodu rejestracyjnego, gdy wystąpi jedna z wyżej wymienionych sytuacji. Musi także poinformować kierowcę o dalszych czynnościach. 

Nie mam papierowego dokumentu. Czy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny zawiera dane właściciela i informacje o pojeździe. Obecnie prawo nie wymaga wożenia ze sobą papierowego dokumentu. Czy zatem policjant może zatrzymać nasz dowód rejestracyjny?

Policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny elektronicznie. Jego zatrzymanie będzie widniało w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny został zatrzymany?

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dowód rejestracyjny został zatrzymany, to musimy posiadać profil zaufany. Wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl w sekcję "Kierowcy i Pojazdy", a następnie w "Mój Pojazd"

Po wejściu w "Mój Pojazd" kierowca może zobaczyć dane pojazdu, a także jego status. Zobaczymy informację o ewentualnym zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, jak również o organie dokonującym tej czynności. 

Czy można jeździć z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym?

Jeśli w trakcie kontroli drogowej policjant zabrał nam dowód rejestracyjny, to możemy wrócić pojazdem do domu lub udać się do warsztatu samochodowego, aby wykonać niezbędne naprawy. 

W innych przypadkach nie można jeździć z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym. Uznaje się to za wykroczenie. W trakcie ponownej kontroli drogowej policjant bez problemu sprawdzi status dowodu rejestracyjnego w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 

W takiej sytuacji możemy spodziewać się mandatu karnego wynoszącego od 1500 zł do 5000 zł. Co więcej - otrzymamy zakaz dalszej jazdy, w związku z czym będziemy musieli zamówić lawetę. 

CZYTAJ TAKŻE:

Za granicą też stracisz prawo jazdy. Unia Europejska szykuje wielkie zmiany

Mandat za brak opon zimowych. Ile zapłacisz w Polsce i za granicą

Ostrzegasz innych przed policją? Jak to przeczytasz, to przestaniesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny | policja | drogówka | CEPiK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy