Czy na strzałce w lewo można zawracać? Oczywiście, z tym że nie zawsze
Na strzałce w lewo można zawracać, o ile spełnia określone warunki. Wszystko zależy od szczegółów. Wyjaśniamy, co i jak.
Kiedy można zawracać na strzałce w lewo?
Przyjrzyjmy się poniższej ilustracji. Na pasach ruchu znajdują się znaki poziome w postaci strzałek kierunkowych, wskazujące dozwolony kierunek jazdy z danego pasa.
Na lewym pasie jest strzałka kierunkowa w lewo (P-8b). Czy w takiej sytuacji z lewego pasa możemy tylko skręcać w lewo, czy wolno nam także zawrócić?
Oczywiście możemy zawrócić. Zgodnie z przepisami, strzałka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie. Kluczowa w tej sytuacji jest też sygnalizacja świetlna. Normalny sygnalizator (który nie jest sygnalizatorem kierunkowym) nie ogranicza możliwości zawracania.
Zawracanie w takim przypadku nie jest jednak dozwolone, jeżeli zabrania takiego manewru znak pionowy zakaz zawracania (B-23).
Zawracanie na zielonej strzałce w lewo
Co w sytuacji, jeżeli na lewym pasie jest sygnalizator kierunkowy S-3 zezwalający tylko na skręt w lewo? Tutaj bardzo często kierowcy popełniają błędy. Sygnalizator kierunkowy S-3 ze strzałką skierowaną w lewo nie zezwala na zawracanie!
Zawracanie w tej sytuacji może doprowadzić do kolizji z pojazdami skręcającymi na tym skrzyżowaniu w prawo, wykonującymi skręt warunkowy na zielonej strzałce. Widać to dokładnie na powyższym rysunku.
Zawracanie przy sygnalizatorze kierunkowym S-3 jest dozwolone wówczas, jeżeli ten sygnalizator ma podwójną strzałkę, zezwalającą zarówno na skręcanie w lewo, jak i na zawracanie.
Z kolei "strzałka kierunkowa do zawracania" (P-8c) zezwala jedynie na zawracanie, a zatem z pasa oznaczonego taką strzałką nie wolno skręcać w lewo: