Czy można zjechać z ronda lewym pasem? Kierowcy wpadają w pułapkę

Ronda to w teorii bardzo bezpieczny rodzaj skrzyżowania, a do tego nie wprowadzający właściwie żadnych zasad innych, niż te powszechnie znane ze zwykłych skrzyżowań. Niestety pomimo tego, wielu kierowców ma poważne wątpliwości co do tego, jak należy się po rondach poruszać. Jednym z problemów jest często odpowiedź na pytanie, czy można zjechać z ronda lewym pasem..

Czy z ronda powinno się zjeżdżać tylko prawym pasem?

Wydaje się logiczne, że z ronda zjeżdżamy prawym pasem. Na poparcie tego można odwołać się do przepisów z ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Jakiś czas temu otrzymaliśmy nawet wiadomość w tej sprawie od jednego z czytelników. Pan Łukasz napisał:

Argumentacja ta wydaje się jak najbardziej logiczna.

Często spotykana jest jednak argumentacja, że dodatkowe pasy ruchu są po to, aby z nich korzystać. Trzymanie się tylko pasa prawego wypacza ideę wyznaczania kilku pasów, których zadaniem jest przecież upłynnienie ruchu. Trzeba tylko pamiętać, aby opuszczając skrzyżowanie nie utrudnić poruszania się innym uczestnikom drogi, np. poprzez wymuszenie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu. Kto ma więc rację?

Reklama

Czy można zjeżdżać z ronda lewym pasem - przepisy

Prawda jest taka, że żaden przepis nie zabrania opuszczania ronda, podczas poruszania się lewym pasem. Oficjalne zalecenie jest takie, aby po minięciu ostatniego, nieinteresującego nas zjazdu, zmienić pas na prawy (w teorii pojazd z pasa prawego powinien był skorzystać z właśnie miniętego zjazdu) i wtedy dopiero opuścić rondo. Przy takim założeniu, ruch na rondzie odbywa się płynnie - pas prawy służy głównie do opuszczania ronda, a lewy do kontynuowania jazdy do interesującego nas zjazdu.

To jednak tylko zalecenia. Żaden przepis nie zakazuje kierowcy objeżdżania całego ronda prawym pasem, jak również żaden nie zakazuje opuszczania ronda lewym. Druga sytuacja jest zalecana tylko na większych rondach, na których wymalowano pasy, prowadzące zarówno lewy jak i prawy pas do zjazdu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z każdego ronda zjechać lewym pasem, ale rodzi to potencjalne niebezpieczeństwa.

Po pierwsze musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi na pasie prawym. Może on kontynuować jazdę i nie musi opuszczać ronda, a wtedy my możemy być zmuszeni nawet do zatrzymania się. Ponadto na rondzie trudno jest obserwować i reagować na zachowanie kierowcy na sąsiadującym pasie.

Drugie niebezpieczeństwo ma miejsce wtedy, gdy widzimy, że pojazd na prawym pasie też zjeżdża z ronda, więc teoretycznie możemy zjechać razem z nim, każdy zajmując odpowiedni pas. Ale uwaga - jeśli kierowca z pasa prawego wymyśli, że on po zjeździe zajmie pas lewy... to ma do tego prawo. Jeśli nie zareagujemy w porę i uderzymy w niego, wina będzie leżała po naszej stronie.

Zbigniew Drexler, autor regularnie wznawianego podręcznika "Przepisy ruchu drogowego z ilustrowanym komentarzem" odnosząc się do cytowanego wcześniej art. 22 Pord podkreśla, że: 

Czy powinno się zjeżdżać z ronda lewym pasem?

Podsumowując to, co napisaliśmy powyżej, można stwierdzić jednoznacznie, że opuszczanie ronda lewym pasem jest dozwolone. Lecz niezalecane. Taka metoda poruszania się po rondzie jest niezbyt wygodna i ryzykowna. Utrudnia bowiem obserwację sytuacji na drodze, a w razie kolizji stawia nas z automatu na straconej pozycji.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo | przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy