Czy można wyprzedzać auto, które skręca w lewo?
Wyprzedzanie samochodu, który skręca w lewo jest możliwe. Podczas takiego manewru trzeba zachować szczególną ostrożność oraz spełnić kilka warunków. Sprowadzamy, jak to zrobić, bez narażania się na mandat.
Manewr wyprzedzania w wielkim uproszczeniu sprowadza się do przejechania obok innego uczestnika ruchu drogowego. Standardowo wykonuje się go z lewej strony, ale w niektórych przypadkach przepisy o ruchu drogowym umożliwiają wyprzedzenie z prawej strony.
Wyprzedzać w taki sposób można np. pojazdy szynowe. Tramwaj zawsze wyprzedamy z prawej strony, chyba że usytuowanie torów to uniemożliwia lub kierujący i pojazd szynowy poruszają się drogą jednokierunkową.
W przypadku pojazdu, którego kierowca sygnalizuje manewr skrętu w lewo, wyprzedzanie może się odbywać od prawej strony. Wyprzedzanie z lewej strony w takim przypadku byłoby zagrożone wypadkiem. Dlatego warto w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność i pamiętać o kilku zasadach.
Przede wszystkim jezdnia musi być wystarczająco szeroka, aby wykonanie manewru stało się możliwe bez najeżdżania na pobocze.
Przy okazji warto odświeżyć sobie, w jakich warunkach (oprócz powyższego) wyprzedzanie z prawej strony jest jeszcze możliwe. Przede wszystkim na drodze jednokierunkowej, gdzie wyznaczono pasy ruchu. Jeśli granice nie zostały wskazane za pomocą linii, wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione.
Wyprzedzanie z prawej strony na drogach z dwukierunkową jezdnią jest możliwe, gdy znajduje się ona w terenie zabudowanym i ma co najmniej dwa pasy ruchu przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku. Poza terenem zabudowanym potrzebne są co najmniej trzy pasy ruchu w tym samym kierunku.
Przepisy bezwzględnie zakazują wyprzedzania z prawej strony w następujących sytuacjach:
- na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
- na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania, na którym ruch jest kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej lub przez osobę do tego uprawnioną.
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
- na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi. Wyjątkiem tu są przejścia i przejazdy, na których ruch jest kierowany,
- na przejeździe kolejowym, tramwajowym i bezpośrednio przed nimi,
- w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami drogowymi.
Powyższe przykłady obowiązują nawet na odcinkach z wyznaczonymi pasami ruchu.
***