Czy można wyprzedzać auto, które skręca w lewo?

Wyprzedzanie samochodu, który skręca w lewo jest możliwe. Podczas takiego manewru trzeba zachować szczególną ostrożność oraz spełnić kilka warunków. Sprowadzamy, jak to zrobić, bez narażania się na mandat.

Wyprzedzanie z lewej czy z prawej strony?

Manewr wyprzedzania w wielkim uproszczeniu sprowadza się do przejechania obok innego uczestnika ruchu drogowego. Standardowo wykonuje się go z lewej strony, ale w niektórych przypadkach przepisy o ruchu drogowym umożliwiają wyprzedzenie z prawej strony.

Wyprzedzać w taki sposób można np. pojazdy szynowe. Tramwaj zawsze wyprzedamy z prawej strony, chyba że usytuowanie torów to uniemożliwia lub kierujący i pojazd szynowy poruszają się drogą jednokierunkową.

Auto skręca w lewo, czy można je wyprzedzić?

W przypadku pojazdu, którego kierowca sygnalizuje manewr skrętu w lewo, wyprzedzanie może się odbywać od prawej strony. Wyprzedzanie z lewej strony w takim przypadku byłoby zagrożone wypadkiem. Dlatego warto w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność i pamiętać o kilku zasadach.

Reklama

Przede wszystkim jezdnia musi być wystarczająco szeroka, aby wykonanie manewru stało się możliwe bez najeżdżania na pobocze.

Więcej niż jeden pas ruchu a wyprzedzanie z prawej

Przy okazji warto odświeżyć sobie, w jakich warunkach (oprócz powyższego) wyprzedzanie z prawej strony jest jeszcze możliwe. Przede wszystkim na drodze jednokierunkowej, gdzie wyznaczono pasy ruchu. Jeśli granice nie zostały wskazane za pomocą linii, wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione.

Wyprzedzanie z prawej strony na drogach z dwukierunkową jezdnią jest możliwe, gdy znajduje się ona w terenie zabudowanym i ma co najmniej dwa pasy ruchu przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku. Poza terenem zabudowanym potrzebne są co najmniej trzy pasy ruchu w tym samym kierunku.

Kiedy na pewno nie można wyprzedzać?

Przepisy bezwzględnie zakazują wyprzedzania z prawej strony w następujących sytuacjach:

  • na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania, na którym ruch jest kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej lub przez osobę do tego uprawnioną.
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi. Wyjątkiem tu są przejścia i przejazdy, na których ruch jest kierowany,
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym i bezpośrednio przed nimi,
  • w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami drogowymi.

Powyższe przykłady obowiązują nawet na odcinkach z wyznaczonymi pasami ruchu. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy