Czerwony błysk na odcinkowym pomiarze prędkości. O co chodzi?

Oprac.: Tomasz Kromp

Odcinkowe pomiary prędkości to systemy, które pozwalają kontrolować prędkość, z którą poruszają się kierowcy. Owe urządzenia coraz częściej można spotkać na polskich drogach. W jaki sposób konkretnie działają i co oznacza czerwony błysk? Wyjaśniamy.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?Adam StaśkiewiczEast News

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości składa się z dwóch oddalonych od siebie punktów kontrolnych. Rzeczone punkty są wyposażone w kamery sczytujące numery rejestracyjne samochodów pokonujących dany odcinek. System oblicza, w jakim czasie dany kierowca pokonał całą drogę i na tej podstawie ustalana jest średnia prędkość, z jaką się poruszał. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości kierowca może spodziewać się mandatu.

Warto wiedzieć, że odcinkowe pomiary prędkości działają 24 godziny na dobę. Urządzenia robią zdjęcia poklatkowe w podczerwieni, wobec czego pomiar może być dokonywany również w nocy. OPP obejmują swoim działaniem również motocykle. O początku strefy objętej odcinkowym pomiarem prędkości informuje znak D-51a, a o końcu – D-51b.

Znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości.123RF/PICSEL

Odcinkowe pomiary prędkości zwykle obejmują kilkaset metrów bądź kilka kilometrów. Najdłuższy z nich znajduje się na drodze S7 między Falęcicami i Nowym Gozdem i ma aż 14 km. Przejechanie go z prędkością 120 km/h zajmuje 7 minut. Z kolei najkrótszy odcinkowy pomiar prędkości jest usytuowany na fragmencie drogi krajowej nr 78 w miejscowości Gorzyce w województwie śląskim. Liczy on 848 m w kierunku na Gliwice i 850 m w kierunku na Ostrawę.

Kiedy możemy spodziewać się mandatu z odcinkowego pomiaru prędkości?

Jeżeli popełnimy wykroczenie, a odcinkowy pomiar prędkości zrobi nam zdjęcie, to prawdopodobnie dowiemy się o tym dopiero wtedy, gdy dostaniemy mandat. Kamery wchodzące w skład omawianych systemów nie sygnalizują w żaden sposób zrobienia zdjęcia – nie ma żadnego flesza tak jak w przypadku niektórych fotoradarów.

Czasem jednak zdarza się, że w trakcie przejazdu po trasie z odcinkowym pomiarem prędkości, możemy zaobserwować czerwony błysk. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy konieczne jest doświetlenie rejestracji przez kamerę (np. z powodu trudnych warunków pogodowych takich jak mgła). Warto jednak zaznaczyć, że rodzaj oprzyrządowania może różnić się w zależności od konkretnego modelu sprzętu. Czerwony błysk nie zawsze oznacza mandat – jeśli mamy pewność, że nie przekroczyliśmy dopuszczalnej prędkości na całym odcinku, to wówczas możemy być o to spokojni.

Po jakim czasie może przyjść mandat z odcinkowego pomiaru prędkości? Tego rodzaju kary wystawiane są na podstawie danych zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Przeważnie kierowca, który przekroczył prędkość na kontrolowanym odcinku, może spodziewać się otrzymania wezwania do zapłaty w ciągu kilku dni lub tygodni od momentu popełnienia wykroczenia.

Potrącenie na przejściu dla pieszych INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas