Czego pod żadnym pozorem nie robić, gdy zatrzyma nas policja?

Żaden kierowca nie lubi kontroli drogowej, ale czasami są konieczne. Tym bardziej, że nie każda kontrola kończy się mandatem. Podpowiadamy, jak zachować się prawidłowo podczas kontroli drogowej.

Czego nie robić podczas policyjnej kontroli?
Czego nie robić podczas policyjnej kontroli?Pawel SkrabaReporter

Funkcjonariusz policji może zasygnalizować konieczność zatrzymania się na kilka sposobów. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych oraz umundurowania lub jego braku.

W jaki sposób policjant powinien sygnalizować zatrzymanie?

Kiedy policjant jest ubrany w mundur, a przejrzystość powietrza dobra - może zasygnalizować zatrzymanie pojazdu tarczą lub ręką. W sytuacji, gdy widoczność jest ograniczona, powinien używać latarki z czerwonym światłem lub tarczy ze światłem odblaskowym lub czerwonym.

Nieumundurowany funkcjonariusz ma prawo zatrzymać pojazd tylko w obszarze zabudowanym. Kierowca nie musi reagować na wskazania policjanta wykonującego gest ręką. Kierujący ma prawo nie wiedzieć, że jest to funkcjonariusz publiczny.

Warto pamiętać, że nakaz zatrzymania może być sygnalizowany poprzez użycie urządzeń świetlnych lub nagłaśniających. Jednak policjant powinien zrobić to wystarczająco wcześnie, żeby kierowca miał czas zareagować i bezpiecznie zatrzymać się we wskazanym miejscu.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Po zatrzymaniu pojazdu w wyznaczonym miejscu kierowca powinien otworzyć szybę oraz:

  • wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne na polecenie funkcjonariusza
  • trzymać ręce na kierownicy,
  • pozostać w pojeździe,
  • umożliwić identyfikację pojazdu (np. udostępnić wgląd do komory silnika).

Warto pamiętać, że nie można wysiadać z samochodu podczas kontroli. Chyba, że na wyraźne polecenie funkcjonariusza. Dotyczy to również pasażerów - powinni usłyszeć pozwolenie od osoby przeprowadzającej kontrolę. Za niedostosowane się do poleceń policjanta można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Jak powinna wyglądać kontrola drogowa?

Po tym jak policyjny radiowóz zatrzyma się za naszym samochodem, do okna po stronie kierowcy podejdzie policjant, który powinien podać swój stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Jeśli funkcjonariusz nie jest w mundurze - powinien okazać legitymację służbową w taki sposób, aby kierowca mógł odczytać numer służbowy oraz jego podstawowe dane.

W zależności od przyczyny zatrzymania, kontrola drogowa może przebiegać w różny sposób. Czasami jest to szybkie sprawdzenie dokumentów oraz trzeźwości. Czasami policjanci będą chcieli sprawdzić stan pojazdu. Może się zdarzyć, że kierowca zostanie zaproszony przez policjantów do radiowozu, np. celem przedstawienia zarejestrowanego wykroczenia.

Artur BarbarowskiEast News
Pawel SkrabaEast News
Tomasz LinaEast News

***

Moto Flesz - odcinek 75. Najmocniejsze BMW M3 w historiiINTERIA.PL