Kogo czeka wymiana prawa jazdy jeszcze w tym roku? Kara to nawet 1500 zł

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy nie ominie żadnego kierowcy, nawet tych, którzy dziś posiadają dokumenty bezterminowe. Każdy będzie musiał złożyć wniosek w urzędzie i wymienić dokument. Wielu kierowców będzie musiało odwiedzić urząd już w tym roku.

Mandat za brak ważnego prawa jazdy

O tym, że kierowca nie musi mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy gdy prowadzi auto wiedzą chyba już wszyscy. Ale nie każdy pamięta, że prawo jazdy traci swoją ważność. Nawet jeśli jest bezterminowe. A jazda z dokumentem, który stracił ważność, traktowana jest jak jazda bez uprawnień. 

Takie postępowanie obarczone jest karą grzywny w wysokości 1500 zł. Policjant w przypadku postępowania mandatowego może podnieść ją do 5 tys., a sąd ma prawo orzec karę grzywny w wysokości 30 tys. zł. Do tego trzeba pamiętać o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Reklama

Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

W ustawie o kierujących pojazdami, w rozdziale 19. dotyczącym wymiany praw jazdy czytamy:

Dodatkowo dowiadujemy się z niej, że:

  • Wymiana jest dokonywana na wniosek osoby zainteresowanej, po uiszczeniu opłaty za wymianę prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej, o których mowa w art. 10 właściwość organów i tryb wydawania prawa jazdy, międzynarodowego prawa jazdy i pozwolenia wojskowego ust. 1.
  • Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. (tzw. bezterminowe prawa jazdy - red.) podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2023 r.?

Obowiązek ten dotyczy osób, które ze względu na stan zdrowia uzyskały terminowe prawo jazdy na 3, 5, czy 10 lat i w tym roku przypada data jego wymiany. Informację o daty ważności można znaleźć w rubryce nr 12 umieszczonej na tylnej stronie dokumentu obok kategorii praw jazdy. 

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy

Sama wymiana prawa jazdy jest dość prostym procesem. Wystarczy, że wypełnimy i złożymy odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego, zdanie starego prawa jazdy oraz dołączenie fotografii o wymiarach 35 × 45 mm Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli potrzebne są badania lekarskie, to będziemy musieli dodatkowo zapłacić za nie 200 zł. Wypełniony wniosek wraz z wymienionymi załącznikami składamy w odpowiednim urzędzie, wysyłamy pocztą lub dokonujemy tego przez internet za pośrednictwem ePUAP. W tym ostatnim przypadku wszelkie niezbędne dokumenty trzeba zeskanować i dołączyć do formularza.

Wymiana prawa jazdy - co z badaniem lekarskim?

Nowe badania lekarskie są potrzebne wyłącznie w przypadku, gdy dokonujemy wymiany dokumentu, który wydano nam z ograniczeniami ze względu na problemy zdrowotne. W przypadku np. zmiany nazwiska, czy potrzeby wymiany prawa jazdy bezterminowego, nie jest konieczne przedkładanie nowych badań lekarskich.

***

    

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy