Co stanie się, gdy zbiorę 25 punktów karnych?

Z czym wiąże się przekroczenie limitu punktów karnych? Jaka jest procedura postępowania, gdy policjant wystawi mandat oznaczający przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych?

Jaki jest limit punktów karnych w 2022 roku?

Maksymalna liczba punktów karnych wynosi 24 punkty karne, ale dotyczy wyłącznie doświadczonych kierowców. W przypadku młodych kierowców limit został ograniczony do 20 punktów karnych. Młody kierowca to osoba, która zdała egzamin na prawo jazdy w ciągu ostatniego roku (decyduje data odebrania prawa jazdy).

Limit punktów karnych przekroczony. Co dalej?

Po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych starosta wysyła skierowanie na badanie psychologiczne oraz egzamin sprawdzający kwalifikacje. Jest to ten sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W przypadku zaliczenia egzaminu oraz braku przeciwskazań do kierowania stwierdzonych przez psychologa - kierowca odzyskuje uprawnienia.

Reklama

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku młodych kierowców. Po przekroczeniu limitu 20 punktów karnych starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Kierowca jest informowany drogą administracyjną i zostaje wezwany do zwrotu dokumentu. Od daty określonej w dokumencie nie posiada już uprawnień do prowadzenia pojazdu. Musi przejść całą procedurę (kurs + egzamin) od nowa.

Limit punktów karnych przekroczony. Co dalej?

Dotychczas kierowcy mogli raz na sześć miesięcy uczestniczyć w specjalnych kursach organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Podczas jednego spotkania można było się pozbyć 6 punktów karnych z konta. Po wejściu w życie nowych przepisów kursy będą dostępne tylko do końca września 2022 roku.

Limit punktów karnych przekroczony. Co dalej?

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy, którego nigdy nie mieliśmy, jest uznawane za wykroczenie. Natomiast kierowanie samochodem po utracie uprawnień jest przestępstwem. Warto pamiętać o tej różnicy, ponieważ taryfikator kar zakłada nawet dwa lata więzienia, a także karny zakaz prowadzenia pojazdów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandaty | punkty karne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama