Brudne auto w zimie. Wiedziałeś że możesz dostać mandat za brudny samochód?

Choć wydaje się, że to czy nasze auto jest brudne, czy czyste to tylko i wyłącznie nasza sprawa okazuje się, że wcale nie. Fakt, że możemy dostać mandat za brudny samochód wydaje się ponurym żartem, ale jeśli nie zadbamy o stan naszego samochodu możemy zapłacić nawet do 3 tysięcy złotych.

Choć w przepisach nie ma jasnego obowiązku utrzymywania samochodu w odpowiedniej czystości - i słusznie - jeśli od czasu do czasu nie zadbamy o jego stan wizualny, możemy narazić się na wysoki mandat. Zwykle policjanci nie są tak surowi, by karać kierowców najwyższym dopuszczalnym wymiarem kary, który wynosi 3000 zł, ale nawet mandat w wysokości 100 zł może zaboleć, tym bardziej, że można spokojnie go uniknąć.

Zimą trudno utrzymać samochód w czystości

Zima to okres w którym wyjątkowo trudno regularnie dbać o czystość naszego samochodu. Tym bardziej, że skuteczne mycie samochodu zimą nie jest łatwe i może przysporzyć różnych problemów. Nawet jeśli regularnie odwiedzamy myjnię, wystarczy tylko krótka przejażdżka po śniegu lub błocie pośniegowym wymieszanym z solą i piaskiem z pługopiaskarek i samochód znów wygląda, jakby dopiero co wyjechał z ciężkiego terenu lub brał udział w rajdzie Dakar. Tym niemniej, nie oznacza to, że możemy całkowicie odpuścić dbanie o czystość samochodu w zimie. Jeśli nie będziemy przejmować się jego stanem możemy narazić się policjantom.

Reklama

Brudna szyba - mandat. Brudne tablice? Też mandat

Gwoli ścisłości, nie musimy się przejmować stanem nadwozia samochodu - może być całkowicie oblepione błotem i śniegiem, ale tylko pod warunkiem, że kluczowe elementy samochodu nie są przez nie zasłonięte i nie powoduje to zagrożenia w ruchu drogowym. Tymi kluczowymi elementami są przede wszystkim tablice rejestracyjne samochodu, przednia szyba i światła, które powinny być widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

O karach za niedopilnowanie tych kilku elementów mówią oczywiście przepisy kodeksu drogowego. Za brudne i zanieczyszczone tablice rejestracyjne, których nie da się odczytać taryfikator mandatów przewiduje karę w wysokości 100 zł. Z kolei o zapis o szybach i świetleniu znajdziemy w art 66 ustępach 1. i 5. ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę; [...]

5. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

Jeśli nasze auto nie spełnia tych warunków narażamy się na upomnienie, lub grzywnę w wysokości od 20 do nawet 3000 zł. W teorii to bardzo surowa kara, ale zwykle policjanci są dość wyrozumiali, a jeśli weźmiemy pod uwagę fakt że brudne, niewidoczne oświetlenie w samochodzie oraz brudna szyba znacząco pogarszająca widoczność kierowcy mogą być poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dużo łatwiej jest przełknąć fakt tak wysokich kar za te z pozoru mało istotne wykroczenia.

Wystarczy pomyśleć o hipotetycznej sytuacji kiedy kierowca przez brudną szybę nie zauważy nadjeżdżających drogą z pierwszeństwem samochodów i włączy się do ruchu powodując kolizję lub zastanowić się co by się stało gdybyśmy podczas manewru wyprzedzania natknęli się na jadący z przeciwnego kierunku samochód z zalepionymi błotem i śniegiem światłami. Zwłaszcza w warunkach zimowych, podczas popołudniowej szarówki łatwo jest przeoczyć takie auto na drodze.

Mandat za bałagan we wnętrzu samochodu - tylko dla wybranych

Warto również wspomnieć o możliwości zarobienia mandatu za bałagan we wnętrzu auta. Śpieszymy sprecyzować, że to wykroczenie nie dotyczy wszystkich kierowców, a jedynie tych, którzy profesjonalnie zajmują się przewozem osób, czyli taksówkarzy, czy kierowców autobusów. Zgodnie z Art. 117 par. 2 ustawy Kodeksu wykroczeń, przewoźnik, powinien utrzymywać pojazd we właściwym stanie sanitarnym, pod karą w wysokości 1500 zł:

Art. 117. Niespełnianie obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku:

§ 1. Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat | taryfikator mandatów | tablice rejestracyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy