Trudniejszy egzamin, mniejsze uprawnienia kierowców
Klamka zapadła - w styczniu zmienią się zasady egzaminowania kierowców. Nie dość, że trudniej będzie zdobyć prawo jazdy, to łatwiej będzie je stracić.
Wielu przyszłych kierowców czeka na wiadomość, czy rzeczywiście od 19 stycznia przyszłego roku zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami. Odpowiadamy - tak.
Ważne zmiany
Przepisy wejdą w życie i wprowadzą wiele zmian, nie zawsze korzystnych z punktu widzenia kandydatów na kierowców. Będą oni zdawać nowy egzamin teoretyczny, a po otrzymaniu uprawnień obejmie ich: zakaz przekraczania 100 km/h, obowiązek odbycia dodatkowego kursu, konieczność jazdy z listkiem klonowym na szybie oraz trwający dwa lata okres próbny.
Tym razem zdążą
Ustawa miała obowiązywać już od początku tego roku, jednak tuż przed jej wejściem w życie okazało się, że WORD-y nie zdążą z przygotowaniem się do nowego egzaminu teoretycznego z powodu braku oprogramowania. W związku z tym podjęto decyzję, że przepisy zaczną obowiązywać od 2013 r.
We wrześniu tego roku wyszło na jaw, że i ten termin jest zagrożony, ponieważ WORD-y przed styczniem mogą nie zdążyć z przeprowadzeniem przetargu na nowy systemu umożliwiający zdawanie egzaminów teoretycznych. I rzeczywiście to się nie uda, jednak znaleziono inne rozwiązanie. "Rozmawiamy z dwiema firmami, które do czasu rozstrzygnięcia przetargu zbudują tymczasowy system informatyczny umożliwiający zdawanie nowych egzaminów na prawo jazdy. Na pewno uda się to zrobić do 19 stycznia 2013 r." - stwierdza Andrzej Szklarski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.
Podobnego zdania jest resort transportu. "Nie przewidujemy i nie prowadzimy żadnych prac dotyczących przesunięcia terminu wejścia w życie nowych egzaminów. Wszystko jest gotowe" - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu.
Tłumy do zapisów
Wszystkie WORD-y w kraju przeżywają prawdziwe oblężenie. "Codziennie przeprowadzamy ok. 1100 egzaminów. Jeszcze kilka miesięcy temu było to ok. 700 dziennie. To ostatni dzwonek, aby zdobyć uprawnienia na starych zasadach, Kandydaci na kierowców chcą zdawać na starych zasadach. Na razie wszystkim gwarantujemy przystąpienie do egzaminów przed 19 stycznia. Jednak w najbliższym czasie taka możliwość będzie dotyczyła tylko części teoretycznej" - przyznaje Tomasz Matuszewski z warszawskiego WORD.
- Castrol Ikony Motoryzacji ruszyło. To najdroższe pomieszczenie w Polsce
- MG ZS Classic w Polsce. Nowy SUV za 79 tys. zł. Aż się prosi o LPG
- Komornik blokuje konta kierowcom. Wpadło tak już 250 tys. osób
- Policja rusza ze specjalną akcją. Posypią się wysokie mandaty
- Orlen zaszalał z obniżkami cen przed świętami. Jak skorzystać z promocji?
- Rosjanie wznowili produkcję starej Dacii. Nowy sukces Łady
Przy okazji warto pamiętać, że egzamin praktyczny na kategorię B nie ulega zmianom. Wystarczy więc zaliczyć teorię (będzie ważna także po wejściu nowych przepisów), aby zdać prawo jazdy na starych zasadach.
W tym przypadku kierowca zostanie już objęty okresem próbnym. Jest jednak szansa, że ten nie będzie stosowany, nawet przez najbliższe 3 lata. Powód? Centralna Ewidencja Kierowców wciąż nie jest przystosowana np. do gromadzenia niezbędnych informacji dotyczących okresu próbnego. Ministerialni urzędnicy zastanawiają się, jak wybrnąć z tego problemu. Na razie nie podjęli decyzji.
Najważniejsze zmiany
NOWY EGZAMIN TEORETYCZNY - Obecna pula ok. 500 pytań wielokrotnego wyboru zostanie zastąpiona testem jednokrotnego wyboru. Zagadnienia losowane będą z kilku tysięcy zadań i nie będą one jawne.
OBOWIĄZKOWY KURS PO OTRZYMANIU PRAWA JAZDY - Kierowca będzie musiał odbyć (w ciągu 8 miesięcy od otrzymania uprawnień) kurs doszkalający - dwugodzinny teoretyczny i jednogodzinny praktyczny - w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.
OGRANICZENIA - Przez dwa lata kierowca będzie objęty okresem próbnym. Jeśli popełni trzy wykroczenia przeciw bezpieczeństwu, straci prawo jazdy. Dodatkowo, przez pierwsze 8 miesięcy nie będzie mógł przekraczać 100 km/h oraz podejmować pracy jako kierowca.