Audi Design Talks o wyzwaniach projektowania. Grunt to dobre światło
Audi zwraca uwagę nie tylko na same napędy, właściwości jezdne czy wyposażenie samochodów, ale również na kwestię projektowania. Co więcej, chce wymieniać doświadczenia z projektantami i badaczmi, którzy pracują w innych branżach niż motoryzacyjna. W ten sposób stworzona została inicjatywa Audi Design Talks. Pierwsze spotkanie poruszało temat światła w projektowaniu.

W skrócie
- Audi Design Talks to inicjatywa łącząca ekspertów z motoryzacji, architektury i designu w celu dyskusji o wyzwaniach współczesnego projektowania.
- Pierwsze spotkanie poświęcone było roli światła, jego wpływowi na życie ludzi oraz problemowi zanieczyszczenia świetlnego w miastach.
- Eksperci omawiali zarówno aspekty estetyczne oświetlenia, jak i jego wpływ na samopoczucie oraz innowacje technologiczne, takie jak OLED w motoryzacji.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Co to jest Audi Design Talks?
Audi Design Talks ma stanowić platformę dialogu między przedstawicielami branż architektury, designu i motoryzacji. Założenie jest takie, że fachowcy reprezentujący różne dziedziny związane z projektowaniem spotykają się, by rozmawiać o wspólnych cechach i różnicach ich profesji, a także o wyzwaniach współczesnego designu.
Pierwsza edycja wydarzenia została zrealizowana w ramach trzyletniego partnerstwa Audi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Spotkanie odbyło się w audytorium wspomnianego muzeum i zostało poświęcone roli światła we współczesnym designie, a także problemowi "zanieczyszczenia świetlnego miast".
Główne pytanie w czasie dyskusji brzmiało: czy dobrodziejstwo światła, nad którym uzyskaliśmy panowanie, nie staje się dziś problemem? Dywagowali nad tym Philippe Rahm, szwajcarski architekt specjalizujący się w zrównoważonym rozwoju, doktor Joanna Jurga, projektantka przestrzeni i badaczka, która dwukrotnie brała udział w symulowanych misjach kosmicznych w habitacie Lunares, a także Lukas Rittwage z Audi Light Design.

Do czego potrzebne jest światło człowiekowi?
Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie oświetlenia na samopoczucie człowieka, o innowacjach w zakresie technologii OLED czy zjawisku light pollution - zanieczyszczeniu świetlnym miasta, które staje się jednym z większych wyzwań dla współczesnego designu architektury. Współorganizatorzy z MSN jeszcze przed wydarzeniem podkreślali, że postępująca elektryfikacja dotyczy wielu różnych wymiarów życia - począwszy od tak podstawowych przedmiotów, jak choćby szczoteczka do zębów.
Efektem tego procesu jest coraz większa ilość światła w naszym otoczeniu. "Światło całkowicie zmieniło nasz sposób życia. Dzięki niemu ludzie zaczęli odkrywać miasta na nowo, chodzić do kin, teatrów, spotykać się towarzysko na bulwarach. Światło sprawiło, że dziś możemy mówić o życiu nocnym" - mówił Philippe Rahm.
Architekt zwracał również uwagę na różne aspekty związane z oświetleniem. "To nie tylko kwestia estetyki czy architektury, ale też fizjologii. Rodzaj i umiejscowienie światła wpływa na nasze samopoczucie".
Jakie są zasady doboru oświetlenia?
Rosnąca ilość światła może jednak prowadzić do jego nadmiaru wokół nas. Zanieczyszczenie świetlne może przybierać różne formy - od łuny świetlnej pojawiającej się nocą, po niebieskie światło utrudniające zaśnięcie wielu ludziom. Pojawia się więc pytanie czy światło nie uzależnia nas dziś od swojej obecności, czy też jego nadmiar nie staje się dla nas obciążeniem.
W związku z tym doktor Joanna Jurga skupiła się na praktycznych aspektach oświetlenia. Tłumaczyła, w jaki sposób naturalny rytm dnia powinien wpływać na wybory człowieka.
"Rano naturalne światło słoneczne jest bardziej zimne, natomiast wieczorem zmienia się na ciepłe - powinniśmy o tym pamiętać, wybierając oświetlenie w naszym otoczeniu". Jurga podkreśliła również znaczenie miejsca, z którego dobiega źródło światła. Jej zdaniem "lampy ścienne czy stojące sprawiają, że czujemy się bardziej komfortowo i przytulnie, natomiast sufitowe, szczególnie z mocnym, niebieskim światłem, mogą powodować zdenerwowanie".
Jak tworzone jest oświetlenie samochodowe?
Lukas Rittwage z Audi Light Design przedstawił z kolei, jak sprawa oświetlenia wygląda z perspektywy branży motoryzacyjnej i pokazał, jak nowoczesne technologie wpływają na projektowanie oświetlenia samochodowego.
"W świecie motoryzacji dzięki technologii OLED projektanci i inżynierowie mogą kontrolować światło - tworzyć oświetlenie, które nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także pozwala na personalizację wyglądu czy komunikację z otoczeniem" - tłumaczył Rittwage. Zwrócił również uwagę, że "im mniejsze są diody, tym lepsza kontrola nad światłem i jego działaniem", a także zaznaczył, że "w projektowaniu reflektorów nie chodzi tylko o design, ale też o funkcjonalność".

Przedstawiciele Audi w Polsce podkreślają, że nie było to jednorazowe spotkanie, ale wkrótce odbędą się kolejne. Na nich również specjaliści z różnych dziedzin projektowania będą rozmawiać na temat wyzwań współczesnego designu.