Prawo jazdy kat. B a jazda motocyklem. To legalne? Tak, ale są limity

Prawo jazdy kat. B upoważnia do prowadzenia znacznie większej liczby pojazdów niż tylko samochodów osobowych. Jak wygląda kurs na prawo jazdy? Ile kosztuje i co daje zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii B? No i czy mając prawo jazdy kat. B można jeździć motocyklem?

Ile lat trzeba mieć, by móc zrobić prawo jazdy kat. B?

To, kiedy można robić prawo jazdy kat. B, zależy od minimalnego wieku kierowcy. Dolna granica niezmiennie wynosi 18 lat i dopiero po jej przekroczeniu kursant może wsiąść za kierownicę pod opieką instruktora. O ile minimalny wiek przyszłego kierowcy rozpoczynającego kurs kat. B to 18 lat, to są pewne sposoby, by samochodem jeździć już dwa lata wcześniej.

Tu z pomocą przychodzi kategoria B1 prawa jazdy - dla osób powyżej 16. roku życia. Podobnie jak w przypadku kat. B, młody adept motoryzacji może jeździć samochodem po pozytywnym przejściu kursu teoretycznego oraz praktycznego. Kategoria B1 ma jednak kilka podstawowych założeń, o których warto pamiętać.

Reklama

Po pierwsze, aby ubiegać się o prawo jazdy powyżej 16.roku życia niezbędna jest pisemna zgoda rodziców. Finalnie nastolatek po zdanym egzaminie nie przesiądzie się do szybkiego i dużego samochodu. Kategoria B1 pozwala na jazdę autem, którego masa nie przekracza 400 kilogramów przy przewozie osób, a maksymalna moc jego silnika to 15 kW (20,4 KM).

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. B?

Nauka składa się z dwóch części: teorii oraz praktyki. Ile trwa kurs na prawo jazdy? Teoria w głównej mierze składa się z wykładów, trwa minimum 30 godzin. Podczas tych zajęć kandydat na przyszłego kierowcę poznaje zasady kierowania samochodem oraz poruszania się w ruchu drogowym. Na zajęciach nie brakuje obowiązków i praw kierowcy, a na teorię składają się również zajęcia z pierwszej pomocy.

Druga, praktyczna część kursu, to także 30 godzin szkolenia z tą jednak różnicą, że za kierownicą popularnej "elki". Kursant pod okiem instruktora zazwyczaj rozpoczyna naukę na placu manewrowym, by po nabyciu podstawowych umiejętności wyruszyć na miasto. Po skończonym kursie możliwe jest zapisanie się do WORD-u na egzamin na prawo jazdy.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy? Kandydat najpierw zdaje egzamin teoretyczny, który składa się z 32 pytań. Trwa 25 minut i polega na wybraniu tylko jednej poprawnej odpowiedzi. Po zdaniu testu teoretycznego przychodzi czas na sprawdzenie umiejętności. Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B trwa 40 minut. Tu sprawdzane są podstawowe manewry na placu, parkowanie i umiejętna jazda po ulicach miasta w ruchu drogowym.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. B?

To zależy przede wszystkim od konkretnego ośrodka, który wybiera przyszły kierowca oraz miasta, w którym nauka jazdy będzie prowadzona. Różnice w stawkach bywają kolosalne i wahają się od 1800 do nawet 2900 złotych. Im większe miasto, tym wyższe ceny.

Na cenę kursu prawa jazdy mają wpływ renoma danej firmy, zdawalność oraz rodzaj szkolenia (zajęcia indywidualne są droższe niż grupowe). Znacznie więcej trzeba też wydać na kurs przyspieszony.

Warto też pamiętać, że ceny kursów na prawo jazdy są związane z sytuacją ekonomiczną i cenami paliw. Im droższe paliwa, tym wyższe stawki za naukę jazdy samochodem. Cena samego kursu to jednak nie jedyny wydatek, który czeka przyszłego kierowcę.

Prawo jazdy - dodatkowe koszty

Aby marzyć o rozpoczęciu nauki jazdy samochodem, niezbędne są badania lekarskie kierowców. Te obejmują między innymi sprawdzenie sprawności psychofizycznej. Ich koszt to obecnie co najmniej 200 złotych, są jednak niezbędne. Badania lekarskie służą do wyrobienia numeru PKK, czyli Profilu Kandydata Kierowcy. W tym obowiązkowym dokumencie znajdują się dane przyszłego kierowcy.

Niestety nie każdy z nich zda egzamin za pierwszym razem. Jego teoretyczna część kosztuje 30 złotych, a praktyczna znacznie więcej, bo aż 140 złotych. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy kat. B będzie zależeć od kandydata i liczby zdawanych kolejnych testów. Każde następne podejście i egzamin poprawkowy są naliczane od nowa.

Jeżeli kandydatowi nie udaje się zdać egzaminu za kolejnym już razem, warto pomyśleć o dodatkowym czasie na jazdy próbne. Ile kosztuje dodatkowa godzina jazdy kat. B? Tu znów ceny są różne w zależności od miasta i miejsca, ale zaczynają się od 50 złotych. To jednak nie koniec kosztów, bo po szczęśliwie zdanym egzaminie przychodzi czas na odebranie prawa jazdy. Koszt wydania prawa jazdy to 100,50 złotych.

Prawo jazdy kat. B a jazda motocyklem

Uprawnienia posiadaczy prawa jazdy kat. B. to znacznie więcej, niż tylko samochód osobowy. Kategoria B uprawnia do prowadzenia małych dostawczaków oraz busów, na pokład których można zabrać maksymalnie 9 osób. Aby zabrać większą liczbę pasażerów niezbędne jest prawo jazdy na autobusy.

Czy mając prawo jazdy kat. B można prowadzić motocykl? Można, ale jest pewien warunek (i konkretne ograniczenie). Motocykl musi mieć pojemność silnika do 125 cm3, a prawo jazdy musimy posiadać co najmniej od trzech lat. Wtedy, posiadając prawo jazdy kat. B, możemy wsiąść na motocykl.

Prawo jazdy kategorii B pozwala nam także na ciągnięcie samochodem osobowym lekkiej przyczepy bez hamulców. Zgodnie z panującymi przepisami w kodeksie ruchu drogowego, przyczepka nie może być cięższa niż połowa masy ciągnącego pojazdu. Całkowita masa pojazdu wraz z przyczepą nie może przekroczyć 4250 kg.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | kierowcy | przepisy | przepisy drogowe | samochody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy