Prawo jazdy B1 od 16 lat. Czym można jeździć, do czego uprawnia i jak zdać egzamin?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Nie trzeba mieć skończonych 18 lat, aby zgodnie z prawem jeździć po polskich drogach. Prawo jazdy kategorii B1 pozwala na to, by cieszyć się jazdą już dwa lata wcześniej. Trzeba spełnić tylko kilka warunków. Jakich? Wszystkie szczegóły poniżej.
Spis treści:
- Prawo jazdy B1 - do czego uprawnia?
- Jakimi samochodami może jeździć osoba, która ma prawo jazdy B1?
- Jak zrobić prawo jazdy kat. B1?
- Ile trwa kurs na prawo jazdy kat. B1?
- Egzamin na prawo jazdy kat. B1. Jak wygląda?
- Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B1
- Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B1?
- Prawo jazdy kat. B1. Czy można jeździć samemu?
Prawo jazdy B1 - do czego uprawnia?
Tę kategorię prawa jazdy wprowadzono dla młodych osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, ale chcą już samodzielnie jeździć. Kategoria B1 jest dopasowana do młodego wieku kierowcy, dlatego jest spora różnica co do motoryzacyjnych możliwości, z których można korzystać, posiadając na przykład prawo jazdy kat. B.
Prawo jazdy kat. B1 pozwala kierować pojazdami o masie nie przekraczającej 400 kilogramów. Dotyczy to przypadku przewozu osób, bo w przypadku przewozu towarów maksymalna waga pojazdu wzrasta do 550 kilogramów. Silnik takiego pojazdu nie może mieć mocy większej niż 15 kW, czyli maksymalnie 20,4 KM. Trudno więc oczekiwać szalonej jazdy poza miastem.
Jakimi samochodami może jeździć osoba, która ma prawo jazdy B1?
Niestety, zainteresowani nie mają zbyt dużego wyboru. Niskie osiągi, niewielka waga i relatywnie wysokie ceny za takie samochody sprawiają, że nie ma ich na rynku zbyt wiele.
Warto jednak wspomnieć chociażby o modelach:
- Microcar M.GO IV,
- Aixam Coupe GTI
- Ligier JS50 Chic Young B&W.
Jednak koszt najtańszego z nich to... ponad 40 tys. złotych.
Jak zrobić prawo jazdy kat. B1?
Prawo jazdy kategorii B1 mogą uzyskać osoby, które ukończyły 16. rok życia. Samo przygotowanie do egzaminu i naukę jazdy można rozpocząć już trzy miesiące wcześniej. Chęć zainteresowanego nastolatka jednak nie wystarcza i przydają się dobre relacje z rodzicami.
Przepisy mówią jasno, że aby rozpocząć kurs, osoby niepełnoletnie muszą posiadać ich pisemną zgodę.
Kolejny krok to wyrobienie PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. PKK wyrabia się w wydziale komunikacji zgodnym ze swoim miejscem zamieszkania.
Co jest potrzebnie do wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę? Jedno kolorowe zdjęcie, dowód tożsamości i orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Potrzebne też są wniosek o wydanie prawa jazdy i wspomniana zgoda od rodziców lub opiekunów prawnych.
Po spełnieniu formalności pora na najważniejszą część, czyli naukę.
Ile trwa kurs na prawo jazdy kat. B1?
Młody kandydat na kierowcę spędza 30 godzin na zajęciach teoretycznych oraz tyle samo na zajęciach praktycznych.
Łącznie to 60 godzin nauki, zanim nastolatek przystąpi do egzaminu.
Egzamin na prawo jazdy kat. B1. Jak wygląda?
Test na prawo jazdy kat. B1 jest podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną. Egzamin trwa 25 minut i składa się z 32 pytań, które sprawdzają znajomość nastolatka co do przepisów, obowiązków kierowcy czy zagrożeń związanych z ruchem drogowym.
Do zdobycia maksymalnie są 74 punkty, ale 68 wystarczy, aby zdać. Na każde pytanie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź. Nieudzielenie odpowiedzi jest równoznaczne z udzieleniem nieprawidłowej odpowiedzi.
Jeżeli część teoretyczna zakończyła się sukcesem, przyszłego kierowcę czeka część praktyczna. Ta polega na sprawdzeniu umiejętności nastolatka na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Na tym pierwszym egzaminator sprawdza znajomość obsługi samochodu, czyli na przykład należy wskazać, w jaki sposób sprawdzić stan oleju w samochodzie lub włączyć światła mijania.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B1
Kolejna część to prawidłowe przygotowanie się do jazdy. Kursant, jeszcze na placu manewrowym, udowadnia, że prowadzi auto pasem ruchu do przodu i do tyłu. Wykonując to zadanie można popełnić jeden błąd.
Następnie nastolatek musi pokazać, że dobrze radzi sobie na wzniesieniu ruszając z hamulca ręcznego. Egzamin zostanie przerwany, jeżeli kandydat na kierowcę popełni błąd przy drugiej próbie wykonania zadania.
Kolejny etap to już sprawdzian praktycznych umiejętności. Przez maksymalnie 40 minut egzaminator sprawdza jak nastolatek radzi sobie na skrzyżowaniach, ulicach dwukierunkowych oraz w okolicach przejść dla pieszych. Na egzaminie praktycznym trzeba wykazać się umiejętnością parkowania i zawracania, bezbłędnie i zgodnie z przepisami wyprzedzić inne pojazdy oraz w odpowiednim miejscu zawrócić.
Jeżeli młody kierowca dobrze wykonuje te zadania, egzaminator może skrócić czas trwania egzaminu w ruchu drogowym do 25 minut.
Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B1?
Ceny takich kursów mocno się wahają. Mieszkańcy mniejszych miejscowości kurs na prawo jazdy kat. B1 są w stanie zrobić za około 1600 złotych. W większych miastach cena może być zdecydowanie wyższa i są ośrodki szkolenia, które za naukę jazdy w tych niewielkich samochodach biorą 2500 złotych.
Nie ma więc jednego cennika kursu, do którego należy jeszcze dorzucić inne koszty. To między innymi koszt egzaminu na prawo jazdy. Testy teoretyczne kat. B1 to wydatek 30 złotych. Egzamin praktyczny na prawo jazdy to już 170 złotych.
To jednak nie wszystko, bo do przystąpienia do kursu na prawo jazdy kat. B1 niezbędne jest orzeczenie lekarskie. Takie badania to obecnie wydatek 200 złotych. Kolejne to koszty za zdjęcie do prawa jazdy. Jeżeli sama jazda podczas 30 godzin kursu nie idzie najlepiej, warto pomyśleć o dobraniu godzin. Tu jednak każda godzina to dodatkowy wydatek. Co najmniej 50 złotych, a w niektórych ośrodkach nauki jazdy nawet dwa razy więcej.
Prawo jazdy kat. B1. Czy można jeździć samemu?
Zdobywając prawo jazdy kat. B1 można samemu wsiadać za kierownicę bez opieki starszych osób lub instruktora nauki jazdy. Jedyne ograniczenia to wspomniany limit wiekowy i ukończony 16. rok życia. Z przepisów wynika również, że 16-letni kierowca nie może przekroczyć na drodze prędkości 100 km/h. Wyobraźnię nastolatków, którzy chcą szybko motoryzacyjnie się usamodzielnić, ograniczają jednak możliwości dostępnych pojazdów.
Czy warto zrobić prawo jazdy kategorii B1? Na pewno tego typu dokument to duża samodzielność i wygoda młodego kierowcy. Dodatkową zaletą jest także to, że posiadając prawo jazdy kat. B1, nie trzeba przechodzić przez kurs teoretyczny oraz egzamin teoretyczny podczas kursu na prawo jazdy kategorii B. Do zaliczenia jest tylko kurs praktyczny, i to w okrojonej formie, bo zamiast 30 godzin lekcji, należy wyjeździć 20.
Prawo jazdy B1 to przygotowanie dla młodego kierowcy, który ma szansę na wcześniejsze przyzwyczajenie się do drogowych warunków, z którymi przyjdzie mu się mierzyć już jako dojrzały kierowca.
***