Jaki mandat i ile punktów grozi za złe parkowanie?

Samochód zaparkowany na trawniku albo chodniku to gotowy przepis na mandat. Jaka grzywna grozi za złe parkowanie? Kierowcy muszą liczyć się z karą od 100 do nawet 800 złotych.

Kto może wystawić mandat za złe parkowanie?

Do nałożenia mandatu karnego uprawnione są wyłącznie odpowiednie służby - policja czy straż miejska. 

Nie może tego zrobić właściciel prywatnego parkingu, który nie ma też uprawnień do założenia blokady na koła. Takie działania naruszają prawa właściciela samochodu i uzasadniają wystąpienie z powództwem cywilnoprawnym. 

W przypadku naruszenia przepisów zarządca terenu może jednak wezwać funkcjonariuszy, którzy przeprowadzą postępowanie wyjaśniające.

Jaki mandat i ile punktów grozi za złe parkowanie?

Wysokość mandatu za złe parkowanie różni się w zależności od wykroczenia. Najniższe kary, w wysokości 100 zł, są przeznaczone dla kierowców, którzy na przykład zatrzymują pojazd w sposób utrudniający wjazd lub wyjazd.

Reklama

Znacznie wyższe stawki grożą za:

  • zatrzymanie samochodu na autostradzie - 300 zł kary;
  • parkowanie pojazdu w miejscu przeznaczonym na samochód osoby niepełnosprawnej - nawet 800 zł.

Mandat za złe parkowanie to nie tylko sankcja finansowa, ale też punkty karne. W przypadku podstawowych wykroczeń kierowca otrzymuje 1 punkt, ale cięższe naruszenia przepisów mogą oznaczać nawet 7 punktów.

Mandat za złe parkowanie na podstawie zdjęcia

Straż miejska i policja mogą nałożyć mandat za złe parkowanie na podstawie zdjęcia otrzymanego od postronnej osoby.

Wystarczy przesłać nagranie lub fotografię wykonaną smartfonem. Warto jednak pamiętać, że taka wiadomość nie powinna być anonimowa. 

Zgłaszający nie może także legitymować się fałszywymi danymi lub poświadczać nieprawdę, ponieważ grozi mu za to kara za składanie fałszywych zeznań.

Mandat za złe parkowanie w strefie zamieszkania

Naruszenie postoju w strefie zamieszkania w miejscu  innym niż do tego przeznaczone grozi mandatem w wysokości 100 zł oraz 1 punktem karnym. Wynika to z art. 49 ust. 2 pkt 4 Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Mandat za złe parkowanie na chodniku

Kara w wysokości 100 zł grozi również za zatrzymywanie samochodu na chodniku w sposób niedozwolony. W tym przypadku kierowca również dostanie 1 punkt karny. 

Trzeba jednak pamiętać, że od września 2022 roku wzrasta liczba nakładanych punktów w związku z wejściem w życie nowego taryfikatora.

Dopuszczalny sposób parkowania samochodu na chodniku został opisany w art. 47 Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Mandat za złe parkowanie na parkingu

Mandat za złe parkowanie nakładany jest w razie nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego podczas poruszania się po parkingu znajdującym np. przy galerii handlowej lub instytucji państwowej, jeżeli kierowca naruszył w ten sposób m.in. znak:

  • D-18a miejsce zastrzeżone;
  • D-19 postój taksówek.

Mandat za złe parkowanie na terenie prywatnym

Jeżeli teren prywatny jest oznakowany znakiem drogowym D-52 Strefa ruchu, oznacza to, że na jego terenie parkowanie dozwolone jest wyłącznie w wyznaczonych miejscach. 

Zarządca może rozmieścić znaki według własnego uznania, ale musi postawić wtedy również znak D-53 Koniec strefy ruchu przy wyjeździe ze swojego terenu.

Brak tych oznaczeń przesądza o niemożliwości nałożenia mandatu za złe parkowanie. Nadal jednak policja może obciążyć kierowcę karą za spowodowanie zagrożenia innych uczestników ruchu.

Warto pamiętać, w jakich sytuacjach służby są uprawnione do nałożenia kary administracyjnej, aby swoją jazdą nie naruszać przepisów ruchu i nie stwarzać niebezpieczeństw na drodze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat karny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy