Gdzie nie można holować auta i jak zrobić to prawidłowo? To musi wiedzieć każdy kierowca
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Jak holować samochód? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy kierowca, któremu pojazd zepsuje się w najmniej oczekiwanym momencie. Gdy auto ma awarię na drodze, jedną z opcji może być odholowanie do najbliższego bezpiecznego miejsca albo warsztatu samochodowego. Jak to zrobić, by nie dostać mandatu i nie uszkodzić samochodu.
Spis treści:
Do holowania służy lina holownicza. Połączenie może być luźne lub sztywne. W przypadku samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony długość liny musi wynosić 4-6 metrów w przypadku luźnego i 3 metry podczas sztywnego połączenia.
Ważne jest również posiadanie trójkąta ostrzegawczego i uruchomionego silnika w pojeździe holowanym.
Jak przygotować samochód do holowania?
Zanim rozpoczniemy holowanie, musimy się do tego odpowiednio przygotować.
Przede wszystkim wyciągamy trójkąt ostrzegawczy i umieszczamy go z tyłu, po lewej stronie samochodu holowanego.
Być może naturalnym odruchem będzie uruchomienie świateł awaryjnych, aby ostrzec innych uczestników ruchu przed utrudnieniami. To jednak jest zabronione.
W holowanym aucie powinny być włączone światła pozycyjne, ale tylko przy niedostatecznej widoczności (np. gdy nastał zmrok albo jest zła pogoda).
Następnie mocujemy linę do haka lub ucha holowniczego. Nie podpinajmy jej do wahaczy czy zderzaków, gdyż grozi to uszkodzeniami elementów zawieszenia lub innych części podwozia.
W pojeździe holowanym na połączeniu sztywnym musi być też sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a na połączeniu giętkim - dwa układy.
Zasady holowania auta
Podczas holowania należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim lina musi być cały czas napięta.
Oba pojazdy muszą też sygnalizować zamiar zmiany pasa lub skrętu, przy czym powinny się poruszać prawym pasem lub drogami najmniej uczęszczanymi.
Samochód holowany powinien mocniej hamować i robić to tak, by zapewnić stałe naprężenie liny.
Maksymalna prędkość pojazdu holującego nie może przekraczać 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim. Osoba, która prowadzi uszkodzone auto, musi posiadać prawo jazdy. Najlepiej też, by był to bardziej doświadczony kierowca.
Gdzie nie można holować auta?
Istnieje kilka sytuacji, w których nie można holować samochodu. Dotyczy to m.in. stanu technicznego samochodu, a dokładniej jego niesprawnych hamulców.
Ponadto, nie holuje się więcej niż jednego pojazdu. Holowania nie może podjąć się też auto, które posiada naczepę lub przyczepę.
Nie wolno też holować samochodu z automatyczną skrzynią biegów.
Drogami, na których obowiązuje zakaz holowania, są autostrady. W przypadku awarii, w takim miejscu możemy skorzystać jedynie z usług pomocy drogowej.