Czy można przewozić psa na motocyklu? Kluczowy jest jeden przepis
Zwierzęta nie są przystosowane do jazdy na motocyklu, a to hobby powinno być zarezerwowane wyłącznie dla ludzi. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób potrafi tak mocno zżyć się ze swoim pupilem, że nie zamierza zostawić go samego w domu wybierając się na bliższą lub dalszą przejażdżkę. Co w tej kwestii mówią przepisy? Czy pies również musi mieć obowiązkowy kask ochronny?

Spis treści:
W mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się zdjęcia i filmy motocyklistów podróżujących ze swoimi pupilami. Kilka lat temu Internet obiegło w błyskawicznym tempie wideo, na którym buldog francuski, nauczony motocyklowego zwyczaju "lewa w górę”, pozdrawiał przejeżdżającego motocyklistę łapką. Od tamtego momentu widok psów przewożonych na jednośladach staje się coraz częstszy.
Chcesz jeździć z psem na motocyklu? Musisz znać jeden przepis
W przepisach Prawa o ruchu drogowym nie znajdują się bezpośrednie zapisy dotyczące zakazu jazdy jednośladem ze zwierzętami. Ustawodawca jasno określa kwestie obowiązkowego wyposażenia, zakazu jazdy z pijanym pasażerem czy ograniczeń prędkości. Na próżno jednak szukać zapisów, które regulowałyby kwestię przewożenia psa lub kota.
Jedyną regulację w tej sprawie zawiera Ustawa o ochronie zwierząt, której art. 24, paragraf 4, ust. 2 precyzyjnie określa zasady transportu zwierząt.
Zakazany jest przewóz zwierząt w sposób, który może spowodować ich okaleczenie lub cierpienie, a także pojazdem nieprzystosowanym do tego. Zwierzęta muszą mieć zapewniony dostęp do powietrza i chronione przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi.
Aby legalnie jeździć ze zwierzakiem na motocyklu, należy zadbać o to, aby nie powodować zbędnego cierpienia ani stresu. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia oraz jazda z taką prędkością, aby nie wyrządzić mu krzywdy
Czy za jazdę z psem na motocyklu możesz dostać mandat?
Przepisy wprost nie zabraniają jazdy ze zwierzakiem na motocyklu, więc kierowca nie zostanie ukarany mandatem karnym za samo przewożenie zwierzęcia. Motocyklista musi jednak pamiętać, że zgodnie z art. 60 Kodeksu drogowego, podczas jazdy pasażer - w tym przypadku pies lub kot - nie może przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu ani stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa.
Z kolei art. 35 ustawy o ochronie zwierząt przewiduje odpowiedzialność karną za znęcanie się nad zwierzętami, co obejmuje także przewożenie ich w sposób, który może wywołać cierpienie. Takie przewożenie psa bez odpowiedniego zabezpieczenia może zostać uznane za narażenie zwierzęcia na niebezpieczeństwo lub stres, a w konsekwencji za wykroczenie. Za niewłaściwe przewożenie np. bez odpowiednich zabezpieczeń, grozi mandat w wysokości do 500 zł, a sprawa może także trafić do sądu.

Jak przewozić psa lub kota na motocyklu?
Cały proces nauki jazdy na motocyklu dla psa lub kota wymaga sporej cierpliwości. Oswajanie należy rozpocząć od zabierania pupila w okolice motocykla, pozwalając mu zaznajomić się z zapachem i wyglądem jednośladu. Warto w pobliżu postawić miskę z wodą lub karmą, aby stworzyć zwierzakowi pozytywne skojarzenia.
Kolejnym etapem jest posadzenie zwierzęcia na kanapie motocykla i pierwsze odpalenie silnika. Warto przygotować się na różne reakcje, ponieważ hałas może wywołać u pupila duży stres. Za każde prawidłowe zachowanie warto nagradzać psa lub kota smaczkiem. Jeśli zwierzę spróbuje uciec, pozwól mu na to i spróbuj ponownie zaznajomić go z motocyklem po kilku dniach. Lekcje będą długie.
Pierwsze przejażdżki powinny być bardzo krótkie. Najważniejsze jest, aby zapewnić pupilowi bezpieczne miejsce do jazdy. Niezbędne może okazać się przerobienie kufra, torby na zbiorniku paliwa lub skorzystanie ze specjalnych szelek. Pamiętaj, aby rozwagę stawiać ponad stresem i cierpieniem zwierzaka. Dobrym rozwiązaniem mogą być dedykowane siedziska i torby na zwierzęta, które montuje się na motocyklu. Wówczas masz pełną pewność, że pies lub kot jest bezpieczny, nie wyskoczy, nie utrudni jazdy i schowa się przed warunkami atmosferycznymi.

Czy pies musi jechać w kasku ochronnym i goglach?
Tej kwestii przepisy również nie regulują, jednakże motocykliści podróżujący ze swoimi psami podkreślają, że gogle nie są najważniejsze. Przede wszystkim należy zadbać o ochronę uszu przed wiatrem oraz zapewnienie zwierzakowi możliwości schowania się przed jego naporem. Pęd powietrza jest nie tylko uciążliwy dla kierowcy, ale również dla zwierzaka - wychładza, generuje hałas i przenosi drobinki piasku.
Kask, choć jest elementem ozdobnym, nie jest wymagany prawnie w przypadku zwierząt. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć te pieniądze na zakup porządnego siedziska lub modyfikację kufra, aby pies lub kot był bezpiecznie przypięty, chroniony przed wiatrem i miał dostęp do świeżego powietrza. Nie jest to proste zadanie, ale czego się nie robi dla swojego przyjaciela?