Numer blankietu to nie numer prawa jazdy. Czym się różnią?

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Prawo jazdy to ważny dokument, który zawiera wiele istotnych informacji dotyczących kierowcy i jego uprawnień. Znajdujące się na nim ciągi cyfr i kody mają swoje znaczenia. Warto wiedzieć, gdzie się znajdują, o czym informują i w jakich sytuacjach się przydają. Czym się różni numer blankietu od numeru prawa jazdy? Wbrew pozorom to zupełnie inne oznaczenia.

Gdzie jest numer prawa jazdy, a gdzie numer blankietu?
Gdzie jest numer prawa jazdy, a gdzie numer blankietu? Arkadiusz ZiolekEast News

Gdzie jest numer prawa jazdy?

Numer prawa jazdy określa uprawnienia kierowcy. Znajduje się na awersie dokumentu, tuż obok zdjęcia. Na tej stronie prawa jazdy poszczególne informacje są wypunktowane, w punkcie 5. jest numer prawa jazdy - między peselem a odręcznym podpisem kierowcy.

Numer prawa jazdy to unikalny ciąg cyfr, znaków i liter, inny dla każdego kierowcy i potwierdzający jego uprawnienia. Jest on rejestrowany w systemie CEPIK. Jego znajomość lub umiejętność znalezienia przydaje się w przypadku kontroli drogowej, wymiany prawa jazdy, w wypożyczalni aut lub podczas załatwiania spraw w urzędzie. Każde nowe prawo jazdy tego samego kierowcy będzie miało inny ciąg cyfr.

Numer prawa jazdy a numer blankietu - różnice

Oprócz numeru prawa jazdy na dokumencie znajduje się również numer blankietu czy też druku prawa jazdy. Tych ciągów cyfr nie należy mylić, są odrębnymi elementami. Numer blankietu znajduje się na rewersie prawa jazdy, tuż pod kodem cyfrowym. Jest to oznaczenie, dzięki któremu odpowiednie organy mogą śledzić serię dokumentu. Podstawowa różnica między numerem prawa jazdy a numerem blankietu jest taka, że pierwszy zawiera informacje o kierowcy, a drugi o dokumencie.

W jakich sytuacjach przydaje się numer druku prawa jazdy? Warto go znać przy zgłaszaniu kradzieży lub utraty prawa jazdy. Jest również wymagany przy składaniu wniosku o wydanie nowego dokumentu w związku ze zmianą danych osobowych kierowcy lub uzyskaniem przez niego nowych uprawnień. Numer blankietu prawa jazdy ma znaczenie głównie administracyjne.

Jakie oznaczenia znajdują się awersie prawa jazdy?

Prawo jazdy jest blankietem o dwóch stronach. Na każdej z nich znajdują się informacje dotyczące kierowcy i jego uprawnień. Awers zawiera głównie wypunktowane dane właściciela: 

  • 1. Nazwisko;
  • 2. Imię;
  • 3. Data urodzenia;
  • 4a. Data wydania prawa jazdy;
  • 4b. Data ważności prawa jazdy;
  • 4c. Nazwa organu, który wystawił dokument;
  • 4d. PESEL;
  • 5. Numer prawa jazdy;
  • 7. Odręczny podpis posiadacza dokumentu;
  • 9. Oznaczenie kategorii posiadanych uprawnień.

Starsze dokumenty mogą zawierać punkt 8., pod którym znajduje się adres zameldowania kierowcy. Jeśli kogoś zastanawia brak punktu 6., to jest nim zdjęcie kierowcy znajdujące się po lewej stronie. Po prawej stronie jest miniatura zdjęcia i znak graficzny, a w lewym górnym rogu 12 żółtych gwiazdek na niebieskim tle i symbol PL.

Kody w prawie jazdy precyzują ograniczenia kierującego. 71 to oznaczenie wtórnika dokumentuAdam MajcherekINTERIA.PL

Jakie oznaczenia znajdują się na rewersie prawa jazdy?

Na rewersie prawa jazdy znajdują się głównie oznaczenia dotyczące uprawnień kierowcy i ich ograniczeń. Na samej górze jest miejsce oznaczone punktem 13., gdzie mogą znaleźć się wpisy organów wydających dokument. Poniżej jest widoczny kod kreskowy, a pod nim numer blankietu prawa jazdy. Z prawej strony umieszczona jest legenda do całego dokumentu, w tym do tabelki znajdującej się obok. Zawiera ona symbole i numery posiadanych kategorii prawa jazdy, daty ich wydania i ważności oraz ich ewentualne ograniczenia. Te ostatnie mogą zawierać informacje o konieczności prowadzenia auta w okularach lub soczewkach kontaktowych, w aparatach słuchowych lub protezach kończyn.

Wszelkie ograniczenia są oznaczone kodami, z których każdy zawiera informacje dotyczące kierowcy lub pojazdu. Oprócz konieczności prowadzenia w okularach kody mogą odnosić się do specjalnych modyfikacji w samochodzie koniecznych, aby dany kierowca mógł nim kierować. Mogą to być modyfikacje sterowania, układu kierowniczego, układu hamulcowego czy skrzyni biegów. Zazwyczaj związane są one ze zdrowiem i kondycją kierowcy.

przejście dla pieszychmateriały prasowePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas