Jeśli nowe prawo jazdy, to tylko z kodem 78. Ułatwia sprawę
Egzamin na prawo jazdy bywa dla wielu osób wyjątkowo stresującym doświadczeniem. Istnieje jednak możliwość, by choć odrobinę zmniejszyć jego trudność. Wybór prawa jazdy oznaczonego kodem sprawia, że sam proces egzaminacyjny może stać się nieco mniej skomplikowany.

W skrócie
- Prawo jazdy z kodem 78 uprawnia wyłącznie do prowadzenia samochodów z automatyczną skrzynią biegów.
- Coraz więcej osób wybiera kurs na prawo jazdy na automat, aby uprościć proces egzaminacyjny i jazdę.
- Przy wymianie prawa jazdy na kategorię obejmującą manual, konieczne jest ponowne zdanie egzaminu.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Nie brakuje osób, które z różnych powodów wolą prowadzić samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Trudno się temu dziwić - to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, które ułatwia codzienną jazdę i pozwala lepiej skupić się na sytuacji na drodze. Niewielu przyszłych kierowców zdaje sobie jednak sprawę, że można zdobyć prawo jazdy uprawniające wyłącznie do prowadzenia aut z automatem. Taką możliwość przewiduje wspomniany kod 78.
Czym są kody w prawie jazdy? To bardzo ważna informacja
W polu 12 dokumentu prawa jazdy umieszczane są tzw. kody ograniczeń, które wskazują na szczególne wymogi wobec kierowcy. Najczęściej spotykanym kodem jest ten odnoszący się do wady wzroku, a więc obowiązku korzystania z okularów lub soczewek korygujących bądź ochronnych. Natomiast kod 78 nie jest związany z żadnymi fizycznymi ograniczeniami kierowcy i nie nakłada obowiązku stosowania protez ortopedycznych czy okularów. Informuje on jedynie, że posiadacz prawa jazdy uzyskał uprawnienia wyłącznie na pojazdy wyposażone w automatyczną skrzynię biegów.

Kod 78 w prawie jazdy. Dlaczego jest tak istotny?
Zgodnie z dyrektywą 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 20 grudnia 2006 roku w sprawie praw jazdy, wspomniany kod 78 oznacza ograniczenie "Wyłącznie dla pojazdów z przekładnią automatyczną". Podobna definicja występuje w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Co ważne - w Polsce przepisy pozwalają zdobyć prawo jazdy, które daje uprawnienia jedynie do prowadzenia samochodów z automatem. Coraz więcej osób decyduje się na taki kurs, bo już na etapie nauki jazdy są pewne, że będą poruszać się wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów.
Ile kosztuje prawo jazdy na automat?
Cena kursu na prawo jazdy z automatyczną skrzynią biegów zależy głównie od lokalizacji oraz renomy wybranej szkoły jazdy. Najczęściej kosztuje to od 3000 do 4500 zł. Natomiast opłata za egzamin - zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną - jest identyczna jak w przypadku kursu na samochód z manualną skrzynią biegów. Sam przebieg egzaminu również niczym się nie różni od standardowego, chociaż dla wielu kierowców sama jazda może okazać się dużo mniejszym wyzwaniem.
Warto mieć jednak na uwadze, że osoby, które zdecydowały się na zdobycie prawa jazdy wyłącznie na samochód z automatyczną skrzynią biegów, będą musiały ponownie przystąpić do egzaminu, jeśli w przyszłości zechcą prowadzić auta z tzw. "manualem". Trzeba także pamiętać, że jazda samochodem z manualną skrzynią, posiadając jedynie prawo jazdy na automat, grozi wysokim mandatem w razie kontroli drogowej.