Zaparowane szyby w samochodzie tylko czasem oznaczają wizytę w serwisie
Zaparowane szyby skutecznie utrudniają jazdę i mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Wielu kierowców próbuje pozbyć się problemu związanego z parującymi szybami doraźnie, zamiast poszukać przyczyn i po prostu zlikwidować je.
Spis treści:
Zaparowane szyby w aucie a filtr kabinowy
Pierwszym elementem, który warto sprawdzić jest filtr kabinowy. Brudny i zapchany filtr przeciwpyłkowy może powodować parowanie szyb, a także utrudniać odparowywanie z powodu pogorszonej drożności. Ten element jest zwykle wymieniany podczas regularnego przeglądu lub serwisu klimatyzacji. Żywotność typowego filtra przeciwpyłkowego w zależności od producenta i modelu wynosi od 12 do 24 miesięcy (lub 15-40 tys. km).
Jeśli samochód jest eksploatowany w trudnych warunkach (drogi polne, dużo pyłów), należy skrócić okres pomiędzy wymianami. Warto mieć na uwadze, że filtr pracujący w wilgotnych warunkach może być również siedliskiem bakterii i grzybów. Dlatego przy okazji wymiany warto zdezynfekować komory dolotowe oraz cały układ wentylacji w samochodzie.
Wilgoć w kabinie
Kolejną przyczyną zaparowanych szyb może być wilgoć w samochodzie. Okazuje się, że ten problem nie dotyczy wyłącznie okresu zimowego, ponieważ częste opady deszczu przez pozostałe pory roku sprawiają, że do kabiny może dostawać się woda. W tym celu warto sprawdzić stan uszczelek w drzwiach i szybach, w tym bardziej gdy samochód jest wyposażony w szyberdach lub szklane okno dachowe.
Awaria radiatora nagrzewnicy
To najrzadsza przyczyna zaparowywania szyb w aucie. Przez uszkodzony radiator nagrzewnicy wycieka płyn chłodzący do wnętrza pojazdu i zaczyna odparowywać przez co na szybach pojawia się wilgoć. Usterkę można rozpoznać po specyficznym zapachu w kabinie.
Czyszczenie szyb
Po zlokalizowaniu potencjalnych przyczyn zaparowywania szyb warto do porządku je wyczyścić. Najlepiej zrobić to w garażu lub na parkingu podziemnym przy pomocy płynu do szyb. Po wyczyszczeniu należy przetrzeć powierzchnie szklane przy pomocy ręczników papierowych.
W ten sposób usuniemy zalegający brud i tłuszcz od strony kabiny. Można zastosować preparat przeciwko parowaniu szyb, który z pewnością pomoże w pozbyciu się problemu. Można to zrobić po wywietrzeniu i umyciu szyb. Czynność zakańczamy przecierając mikrofibrą.
Zaparowane szyby w samochodzie - działanie ekspresowe
Najlepiej włączyć klimatyzację na maksymalne obroty i ogrzewanie szyb (jeśli jest dostępne), a następnie skierować nawiew na przednią szybę pojazdu. Ciepłe powietrze sprawi, że para z szyb zniknie w ciągu kilku minut. To wystarczy, żeby szybko odzyskać pełną widoczność jezdni.