Szyby w samochodzie zamarzają od środka? Oto przyczyny

Zamarzanie szyb od wewnątrz samochodu to zmora wielu kierowców, szczególnie podczas zimowych poranków. Do pojawienia się lodu na szybach dochodzi w momencie, gdy w aucie panuje duża wilgoć. Może to świadczyć o kłopotach z naszym pojazdem, choć czasami winne są mokre i zaśnieżone dywaniki. Wyjaśniamy, dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka oraz co robić, by lód więcej się na nich nie pojawiał.

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka

Zamarzanie szyb w samochodzie zimą to wynik różnicy temperatur między wnętrzem pojazdu a otoczeniem. Kiedy ciepłe powietrze wewnątrz samochodu styka się z zimnymi szybami, wilgoć zawarta w powietrzu skrapla się, tworząc parę. Dochodzi do zjawiska kondensacji pary wodnej. Ta skrapla się na zimnych powierzchniach, takich jak szyby. Proces ten jest szczególnie intensywny zimą, gdy wilgotność na zewnątrz i wewnątrz samochodu jest wyższa. 

Zamarzanie szyb od wewnątrz samochodu nie jest niczym niezwykłym. W czasie zimy często do wnętrza auta dostaje się błoto oraz śnieg, czy to z butów, czy też z naszych kurtek. Woda ze śniegu oraz błota zaczyna parować i osadzać się na szybach. Oczywiście zamarzanie szyb od wnętrza samochodu może być także spowodowane wodą, która dostaje się do auta poprzez uszkodzone uszczelki drzwiowe, okienne lub nieszczelny dach i najmniejsze przecieki mogą prowadzić do zwiększenia wilgoci. Ta pojawia się również wtedy, kiedy dywaniki samochodowe są mokre. Co więcej, za wilgoć na szybach odpowiadają pasażerowie, którzy wydychają parę wodną

Reklama

Co zrobić, gdy szyba w aucie zamarza od środka?

Bardzo często kierowcy w pierwszej kolejności, gdy tylko szyba zamarza od środka, uruchamiają silnik oraz włączają nawiew. Z praktycznego punktu widzenia ogrzanie kabiny i ustawienie nawiewu na szybę jest jak najbardziej zasadne. Kłopotem mogą jednak okazać się przepisy, które mówią o tym, że rozgrzewanie silnika podczas postoju to wykroczenie. Samochód z włączonym silnikiem, aby nie narazić się na problemy prawne, może stać przez maksymalnie jedną minutę. Czasami to za mało, by z szyb zniknął lód. 

Co robić, gdy szyba w aucie zamarza od środka? Jeśli warstwa lodu jest cienka, możesz spróbować zeskrobać go za pomocą plastikowej skrobaczki, tu jednak problemy są dwa. Pierwszy to czasochłonność, a drugi to ryzyko porysowania szyby. Dlatego też użycie skrobaczki powinno być bardzo ostrożne. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie odmrażacza do szyb. Ten można kupić już za kilka złotych. Po spryskaniu wystarczy przetrzeć szybę suchą szmatką. Tu również zalecana jest ostrożność, aby płyn z odmrażacza nie dostał się z elektroniki. Odmrażacze mogą także pozostawić zacieki na szybie, dlatego należy dokładnie wyczyścić jej powierzchnię.

Co zrobić, by szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Jeżeli nie chcemy, aby szyby w samochodzie zamarzały od środka, musimy postawić na profilaktykę. Zacznijmy od sprawdzenia filtra kabinowego. Ten nie tylko zatrzymuje zanieczyszczenia, ale przeciwdziała również powstawaniu wilgoci w środku samochodu. Filtr kabinowy warto wymieniać raz w roku lub co piętnaście miesięcy, jeśli nie podróżujemy samochodem często. Szyby w samochodzie zamarzają od środka przy niesprawnym układzie wentylacyjnym. Warto więc upewnić się, czy przepływ powietrza w aucie jest prawidłowy, a nawiewy niczym nie są zasłonięte.

Co zrobić, by szyby w samochodzie nie zamarzały od środka? Po zakończeniu jazdy warto przewietrzyć samochód. Dzieki temu wilgotne powietrze, które powstało na przykład w wyniku naszego oddychania, zostanie wymienione na suche i zimne z zewnątrz. Warto na chwilę otworzyć wszystkie drzwi oraz bagażnik. Jeżeli szyby w samochodzie zamarzają od środka, być może źródłem problemu są uszkodzone uszczelki. Jeśli tak, konieczna będzie ich wymiana. Jeżeli nie chcemy zamarzniętych szyb, konieczne jest także regularane suszenie dywaników. W okresie zimowym warto korzystać z gumowych dywaników, które łatwo i szybko można wyczyścić.

Zamarznięte szyby w aucie być może nie będą tak częstym problemem, jeśli wewnątrz umieścimy pochłaniacze wilgoci. Można je kupić, lub zrobić samemu. Niektórzy do skarpety kładą ryż lub żwirek dla kotów, które dobrze absorbują wilgoć. Przed każdym wejście do samochodu powinniśmy strzepnąć z butów i odzieży śnieg. Jeżeli nie chcemy, by szyby w aucie zamarzały od środka, warto przemyśleć zakup maty antyszronowej. Jeśli to możliwe, w czasie zimy jak najczęściej zostawiaj samochód w ogrzewanym i suchym garażu

Przeczytaj również:

Mieszanie tych płynów może być szkodliwe. Koszty idą w tysiące złotych

Jak poprawnie używać świateł przeciwmgielnych? Instrukcja krok po kroku

Jeździsz w ten sposób zimą? To proszenie się o kosztowne kłopoty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamarznięte szyby | zamarznięte szyby w samochodzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy