Nie musisz płacić abonamentu za radio w aucie. O ile spełniasz dwa warunki

Zgodnie z przepisami, abonament RTV za radio w samochodzie należy płacić jak za każdy inny odbiornik. Ale obowiązek ten nie dotyczy wszystkich kierowców. Jak go uniknąć nie łamiąc prawa?

Spełnienie dwóch warunków pozwala na uniknięcie opłaty abonamentu RTV za radio w aucie
Spełnienie dwóch warunków pozwala na uniknięcie opłaty abonamentu RTV za radio w aucie123RF/PICSEL
Spełnienie dwóch warunków pozwala na uniknięcie opłaty abonamentu RTV za radio w aucie123RF/PICSEL

Art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 25 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych precyzuje, że za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny lub radiowy, powinien go zarejestrować na poczcie i opłacać stosowny abonament.

Ile kosztuje abonament za radio samochodowe w 2023 roku?

Od stycznia weszła w życie podwyżka stawek abonamentu. Obecnie za radio w domu czy w samochodzie zapłacimy:

  • abonament miesięczny - 8,70 zł 
  • abonament dwumiesięczny - 16,90 zł
  • abonament kwartalny - 25,10 zł
  • abonament półroczny - 49,60 zł
  • abonament roczny - 94 zł

Korzystasz czy nie - abonament płacić trzeba

Zgodnie z przepisami nie jest ważne, czy z urządzenia korzystamy do słuchania radia, czy do streamingu muzyki z sieci. Jeśli stacja multimedialna w samochodzie jest przygotowana do odbioru sygnału radiowego, jest uznawana za radioodbiornik i podlega opłacie abonamentowej. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Kara za niepłacenie abonamentu RTV w 2023 roku

Wzrost stawek za abonament RTV oznacza automatyczny wzrost kar za jego niepłacenie. Zgodnie z aktualnymi przepisami, brak opłaty oznacza karę w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki. Tym samym od 1 stycznia 2023 roku wynosi ona 261 zł. 

Jak legalnie uniknąć płacenia abonamentu RTV za radio w aucie

Zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy o opłatach abonamentowych, niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność, uiszcza się tylko jedną opłatę. By uniknąć konieczności płacenia za radio w samochodzie, wystarczy opłacać abonament RTV za sprzęt w domu. Niestety, warunek ten obwarowany jest kolejnym - dotyczy wyłącznie osób prywatnych.

Abonament RTV za radio w aucie - firma nie ucieknie

Przedsiębiorcy wykorzystujący pojazdy w ramach prowadzonej działalności powinni wnosić opłatę za odbiornik w każdym samochodzie osobno. Obowiązek ten ciąży też na korzystających z auta w ramach leasingu czy wynajmu. Jeśli w umowie z instytucją finansującą nie doprecyzowano tego elementu, przyjmuje się, że obowiązek ciąży na użytkowniku.

***

Zmiany w punktach karnych, najmocniejsze w historii BMW. Moto flesz odc. 86
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas