Abonament RTV w 2025 roku - ile wyniesie opłata za radio?

Opłata abonamentowa RTV jest ustawowym obowiązkiem związanym z posiadaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, w tym również radia samochodowego. Wielu kierowców zastanawia się, czy opłacając abonament RTV za odbiorniki w domu, muszą też pokrywać dodatkowe koszty za radio w aucie. Uspokajamy - nie jest to konieczne, choć jest spora grupa właścicieli aut, którzy z opłaty abonamentu nie zostaną zwolnieni. Ile wyniesie abonament RTV w 2025 roku? W tej kwestii akurat mamy dobrą informację.

Abonament RTV w 2025 roku - ile wyniesie opłata za radio?
Abonament RTV w 2025 roku - ile wyniesie opłata za radio?123RF/PICSEL

Przyzwyczailiśmy się do tego, że stawki za abonament RTV podnoszono co roku - tym razem pozostały na tym samym poziomie, zachowano też zasadę, że opłata całego abonamentu z góry (lub za kilka miesięcy) pozwala uzyskać zniżkę - nawet do 10 proc.

Ile wyniesie abonament RTV w 2025 roku?

Podobnie jak w 2024 roku, podstawowa, miesięczna stawka za abonament wyniesie 8,70 zł miesięcznie za radioodbiornik lub 27,30 zł za radioodbiornik i telewizor. System zachęca do płatności z góry poprzez zniżki:

  • 2 miesiące - 3 proc. rabatu
  • 3 miesiące - 4 proc. rabatu
  • 6 miesięcy - 5 proc. rabatu
  • rok - 10 proc. rabatu

Opłata abonamentowa nie jest uzależniona od liczby posiadanych odbiorników, lecz od ich rodzaju. Termin płatności przypada na 25. dzień każdego miesiąca. W przypadku posiadania zarówno odbiorników radiowych jak i telewizyjnych, wnosi się jedną opłatę za odbiornik telewizyjny. Jeśli w gospodarstwie domowym jest tylko radio (niezależnie od liczby odbiorników, włączając radia samochodowe), obowiązuje tylko opłata za odbiornik radiowy. Opłata uiszczona za odbiornik w domu obejmuje również radio w prywatnym samochodzie. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy posiadający flotę pojazdów służbowych - w ich przypadku obowiązują odrębne zasady rejestracji i opłat za odbiorniki radiowe w samochodach firmowych.

Przedsiębiorstwa posiadające flotę pojazdów podlegają szczególnym zasadom naliczania opłat abonamentowych.123RF/PICSEL

Abonament w aucie firmowym – zasady

Przedsiębiorstwa posiadające flotę pojazdów podlegają szczególnym zasadom naliczania opłat abonamentowych. W przeciwieństwie do gospodarstw domowych, firmy są zobowiązane do wnoszenia odrębnych opłat za każdy posiadany odbiornik. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorstwo posiada kilka odbiorników telewizyjnych w swoich pomieszczeniach, musi uiścić wielokrotność podstawowej opłaty abonamentowej. Ta sama zasada dotyczy radioodbiorników w samochodach służbowych - firma jest zobowiązana do wniesienia opłaty za każde radio znajdujące się w pojazdach flotowych.

Kara za brak abonamentu w 2025 roku

Kary za nieuiszczenie opłaty abonamentowej RTV są naliczane w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki. W 2025 roku oznacza to, że za brak opłaty za radio trzeba będzie zapłacić karę w wysokości 261 złotych, natomiast za brak opłaty za odbiornik telewizyjny - 819 złotych. W przypadku niezarejestrowania obu typów odbiorników, łączna kara może wynieść 1080 złotych.

Należy też pamiętać, że Poczta Polska ma prawo do naliczenia zaległych opłat abonamentowych za okres do pięciu lat wstecz. W takiej sytuacji maksymalna kara może sięgnąć 1305 złotych w przypadku niezarejestrowanego radia, 4095 złotych za brak rejestracji telewizora, a w przypadku posiadania obu typów niezarejestrowanych odbiorników - nawet 5400 złotych.

Z opłaty abonamentu RTV zwolnione są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Castrol Ikony Motoryzacji. Wyjątkowa wystawa na PGE NarodowyminteriaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas