Dlaczego warto wziąć samochody w leasing? Zalety posiadania floty samochodowej w leasingu
Artykuł sponsorowany
Nierzadko prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością nabycia służbowych aut. Są one zarówno niezbędnym elementem prowadzenia wielu działalności, jak i jedną z form przedstawiania przedsiębiorstwa w odpowiednim świetle. Zakup nowych modeli, które licują z renomą firmy, bywa kosztowne i mocno obciąża budżet. Coraz częstszym rozwiązaniem jest więc leasing floty samochodowej.
To umowa, która łączy w sobie cechy najmu, ratalnej sprzedaży oraz kredytu. Przedsiębiorcy mogą korzystać z aut w zamian za regularnie uiszczane opłaty oraz najczęściej zyskują możliwość wykupu pojazdów po upłynięciu czasu trwania umowy. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Oto kilka najważniejszych kwestii[1].
Zalety posiadania floty samochodowej w leasingu
Odpłatne użytkowanie środków trwałych, jakimi z pewnością jest flota samochodowa, ma wiele zalet.
Dzielimy te korzyści na:
- finansowe,
- operacyjne,
- strategiczne.
Finanse w prowadzeniu własnego biznesu są naprawdę ważne. Odpowiednie gospodarowanie funduszami znacznie usprawnia działanie firmy i pozwala na jej rozwój. Nadmierne obciążenie budżetu może natomiast stać się dużym problemem i z czasem skutkować koniecznością zakończenia działalności.
Dlatego też, gdy pojawia się potrzeba zakupu floty samochodowej, warto rozważyć leasing. Nie wymaga on tak dużych nakładów finansowych i pozwala na korzystanie z wysokiej klasy aut ze znacznie niższym nakładem początkowym.
Podpisanie umowy leasingowej umożliwia kontrolę comiesięcznych wydatków przeznaczonych na firmowe auta. Pozwala to na lepsze rozporządzanie funduszami firmy oraz utrzymanie jej płynności finansowej. Dzięki temu dużo łatwiej jest wygospodarować pieniądze, np. na rozwój przedsiębiorstwa, fundusz reprezentacyjny, szkolenia dla pracowników oraz nagrody za ich wydajną i owocną pracę, a także integrację zatrudnionych osób.
Wśród korzyści finansowych brania auta w leasing na firmę są także kwestie podatkowe.
Leasing operacyjny samochodu osobowego jest pod tym względem dość korzystny, ponieważ:
- stanowi koszt uzyskania przychodu i obniża wysokość podatku dochodowego;
- pozwala uniknąć podatku od towarów i usług - jest to koszt pokrywany przez firmę leasingową[2].
Kolejnymi ze wspomnianych wyżej korzyści leasingu floty firmowej są te operacyjne. Polegają przede wszystkim na dużej elastyczności, jaką daje taka forma finansowania aut. Szeroka oferta usług tego typu umożliwia leasing różnego rodzaju aut:
- dopasowanych do możliwości finansowych przedsiębiorstwa;
- pasujących do wizerunku firmy;
- spełniających warunki, np. niskoemisyjności, taniej eksploatacji.
Rozszerzenie Leasingu Operacyjnego o usługi dodatkowe (Full Service Leasing) znacznie ogranicza również działania administracyjne firmy związane z opieką nad pojazdami oraz ich konserwacją. Wszelkie usługi naprawcze i serwisowe są bowiem zadaniem leasingodawcy.
Warto w tym miejscu wspomnieć o możliwościach, jakie daje zarządzanie flotą pojazdów firmowych. Jest to dodatkowa usługa związana z długotrwałym najmem aut, która znacznie ułatwia funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa i sprawia, że właściciel nie musi przejmować się tym aspektem swojej działalności. Firmy tego typu, jak np. NFM (Nivette Fleet Management), stają się partnerem, który w pełni przejmuje obowiązki administracyjne klienta związane z użytkowaniem i eksploatacją floty.
CFM, czyli Car Fleet Management to, m.in.:
- czytelne i jasno określone zasady współpracy,
- prowadzenie bazy danych kierowców i aut,
- trzymanie ręki na pulsie w kwestii ubezpieczeń pojazdów - terminów oraz najkorzystniejszych ofert,
- troska o brak przerw w użytkowaniu floty,
- inwentaryzacja floty oraz kontrola jej stanu technicznego,
- auta zastępcze,
- szkolenia dla pracowników przedsiębiorstwa,
- obsługa kart paliwowych i szczegółowa kontrola zużycia paliwa[3].
Leasing floty to także korzyści strategiczne. Dużo łatwiej jest bowiem rozwijać zasoby, jakimi są firmowe auta, decydując się na tę formę finansowania. Szybki rozwój firmy i zwiększone zapotrzebowanie na pojazdy danego typu zdecydowanie korzystniej jest realizować z pomocą leasingu, nie zaś kredytu czy płatności gotówkowej. Nie obciąża to bowiem aż tak bardzo finansów firmy i nie powoduje zahamowania intensywnego wzrostu przedsiębiorstwa. Wysokiej jakości flota dobrze wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa, tworząc obraz profesjonalnego partnera biznesowego. Dobrej jakości, zadbane auta firmowe to również świetny sposób, by zwiększyć komfort pracy zatrudnionych w firmie osób. Bezpieczna i komfortowa flota ułatwia pracownikom efektywniejszą pracę.
Sprawdź ofertę NFM: nfm.com.pl
Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na leasing floty firmowej?
Leasing aut to rozwiązanie, które wpływa na wiele aspektów działalności przedsiębiorstwa. Dlatego też przed podjęciem decyzji o długotrwałym najmie aut warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Najczęściej spotykane rodzaje umów leasingowych to te “suche" i “mokre". W pierwszym przypadku leasingobiorca korzysta po prostu z udostępnionych aut - bez dodatkowych usług.
Leasing “mokry" jest natomiast uzupełniony o ułatwiające zarządzanie flotą firmową świadczenia, np.:
- regularne dostarczanie paliwa,
- obsługa wykwalifikowanego personelu,
- ubezpieczenie,
- optymalne warunki dostawy[4].
Warto również wiedzieć, że leasing floty firmowej - choć jest jedną z najkorzystniejszych form pozyskania aut - ma pewne ograniczenia:
- W przypadku braku płatności ze strony leasingobiorcy nie tylko traci on możliwość korzystania z samochodów, lecz również może zostać obciążony karami umownymi za nieuregulowanie należności.
- Utrata możliwości korzystania z auta, np. wskutek kradzieży lub uszkodzenia, nie zwalnia przedsiębiorcy z konieczności terminowego uiszczania opłat. Najczęściej jednak - by utrzymać możliwość przemieszczania się pracownikom firmy - leasingobiorca otrzymuje samochód zastępczy.
- Firma, która posiada umowę na leasing floty, w teorii może wypowiedzieć umowę bez konsekwencji - za porozumieniem stron. Często takie działanie wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami.
Rozważając wzięcie aut w leasing na firmę, warto też przyjrzeć się opcjom, które dostępne są po zakończeniu umowy.
Jakie są możliwości?
- konieczność wykupu użytkowanego auta,
- brak konieczności wykupu,
- preferencyjne warunki wykupu auta,
- pomoc firmy leasingowej w dokonaniu sprzedaży.
Czy warto wziąć flotę firmową w leasingu?
Leasing aut firmowych to jedna z najkorzystniejszych opcji tworzenia floty samochodowej na rynku. Pozwala na zbudowanie zaplecza tego typu ze stosunkowo niskim kapitałem. Umożliwia także elastyczną rozbudowę floty i lepsze dopasowanie się do sytuacji rynkowej. Leasing jest też korzystny z punktu widzenia kwestii podatkowych. Poprawia wizerunek przedsiębiorstwa, ułatwia pracę zatrudnionych w nim osób oraz stanowi dodatkowy atut przy wyborze firmy jako dobrego miejsca zatrudnienia. Aby jednak być w pełni zadowolonym z leasingu aut, dobrze jest dokładnie przeanalizować umowę z danym podmiotem.
Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na:
- wysokość wkładu własnego,
- czas trwania umowy,
- możliwość wykupu na preferencyjnych warunkach,
- dodatkowe usługi.
Warto również rozważyć usługę zarządzania flotą, która niemal zupełnie zdejmuje z barków przedsiębiorcy konieczność troszczenia się o auta w leasingu i umożliwia wiele wygodnych rozwiązań.
[2] Tamże
[4] https://bibliotekanauki.pl/articles/419123.pdf
Artykuł sponsorowany