Nadciągają afrykańskie upały Jak szybko nagrzewa się wnętrze auta?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed iście afrykańskimi upałami. Ostatni weekend wakacji w Polsce będzie gorący, z temperaturami dochodzącymi nawet do 37 stopni Celsjusza. Nawet przy chłodniejszej pogodzie wnętrze auta nagrzewa się w szybkim tempie. Jak temu zaradzić?
Upalne temperatury są niebezpieczne zarówno, gdy jesteśmy na zewnątrz jak i w aucie - nawet podczas jazdy z włączoną klimatyzacją palące słońce może powodować szybsze zmęczenie. Dlatego zaleca się, by przerwy w podróży robić co mniej więcej dwie godziny. Ważną rzeczą jest uzupełnienie płynów i dbanie o to, wodę miały również zwierzęta, jeśli z nimi podróżujemy. Wciąż dochodzi też do sytuacji, gdy w nagrzanym aucie pozostawiane są dzieci czy zwierzęta właśnie - a przy upale na zewnątrz nawet schłodzona wcześniej kabina nagrzewa się błyskawicznie.
Tak nagrzewa się wnętrze auta
Niemiecka organizacja ADAC umieściła na swojej stronie wykres, który pokazuje jak szybko nagrzewa się wnętrze auta, w zależności od temperatury zewnętrznej i czasu. Już po pięciu minutach temperatura w kabinie, niezależnie od tej na zewnątrz, podnosi się o pięć stopni. Po kolejnych pięciu minutach wewnątrz jest aż o 7 stopni więcej niż poza autem. Wystarczy pół godziny, żeby w kabinie zrobiło się o 16 stopni Celsjusza więcej niż na zewnątrz - i to niezależnie od tego, czy temperatura powietrza wynosi 20 czy 40 stopni! Po kolejnych 30 minutach temperatura w kabinie auta rośnie już wolniej, ale jest aż o 26 stopni Celsjusza wyższa niż ta, która panuje na zewnątrz.
Tryb psa w autach elektrycznych
Niektórzy producenci aut elektrycznych, między innymi Tesla, Smart czy Nio, wyposażyły swoje modele w funkcję klimatyzacji zwaną “trybem psa". O tym, że jest uruchomiona informuje komunikat na ekranie systemu multimedialnego. W tym trybie, jak wykazały testy, klimatyzacja pracująca na wolniejszych obrotach jest w stanie utrzymać temperaturę 29 stopni Celsjusza, i to zarówno w kabinie jak i w bagażniku. Bez tego trybu, jak pokazały testy, temperatura we wnętrzu osiągnęłaby 40 stopni.
Jak parkować, żeby auto mniej się nagrzewało?
Przy naprawdę wysokich temperaturach parkowanie w cieniu to podstawa, choć i pod drzewami kabina będzie się nagrzewać. Warto postawić auto tak, by słońce było z tyłu - tylna szyba ma mniejszą powierzchnię od przedniej, dzięki czemu wnętrze powinno nagrzewać się wolniej. Dobrym pomysłem są też folie przeciwsłoneczne na przednią szybę, które częściowo odbijają promienie. Aby uniknąć problemu gorącej kierowcy po powrocie do auta, można na nią narzucić dowolny kawałek materiału.
Kiedy już znajdziesz się w gorącym aucie, pamiętaj, żeby nie kierować dmuchaw bezpośrednio na twarz, tylko ustawić go na boki i przednią szybę. Podczas pierwszych kilku minut jedź z otwartymi szybami, pęd powietrza sprawi, że to najgorętsze zostanie usunięte z kabiny i klimatyzacja szybciej przywróci komfortową temperaturę. Nigdy nie ustawiaj jej temperatury w automatycznej klimatyzacji na mniej niż 10 stopni Celsjusza względem temperatury zewnętrznej. Dobrym pomysłem przed wyjściem na upał jest też wyłączenie klimatyzacji 5 minut przed dotarciem do celu podróży. W ten sposób temperatura w kabinie nieco się wyrówna, a po wyjściu z auta pasażerowie nie odczują szoku termicznego.