Smart

Najbardziej znany Smart to niewielki samochód miejski z mikroskopijnym bagażnikiem przeznaczony dla dwóch osób, który mimo tak niewielkich gabarytów cechuje się bardzo dużym bezpieczeństwem. Jego producentem jest niemiecki Daimler, ale od 2019 roku połowę udziałów w tej firmie ma chiński koncern Geely. Smart był sprzedawany w 46 krajach, dlatego na stałe wrósł w krajobraz zatłoczonych miast na całym świecie. Obecnie jest oferowany wyłącznie jako auto elektryczne. 
Smart - najważniejsze informacje
Smart obecnie jest oferowany tylko jako auto elektryczne. /materiały prasowe

Smart - najważniejsze informacje

 • Data powstania:

  1994

 • Kraj:

  Niemcy

Najbardziej znany Smart to niewielki samochód miejski z mikroskopijnym bagażnikiem przeznaczony dla dwóch osób, który mimo tak niewielkich gabarytów cechuje się bardzo dużym bezpieczeństwem. 

Jego producentem jest niemiecki Daimler, ale od 2019 roku połowę udziałów w tej firmie ma chiński koncern Geely. 

Smart był sprzedawany w 46 krajach, dlatego na stałe wrósł w krajobraz zatłoczonych miast na całym świecie. Obecnie jest oferowany wyłącznie jako auto elektryczne. 

Historia Smarta

Smart jest niemiecką marką, która powstała w 1994 roku. Jej założycielem był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek oraz koncern Daimler-Benz, znany z produkcji aut Mercedes-Benz. Pierwsze Smarty zjechały z linii produkcyjnej w 1998 roku. Pod względem stylistycznym auto to bazowało na pomyśle autorstwa Johanna Tomforde’a z 1972 roku.

Tak powstał pierwszy model SmartForTwo. Samochód był lekki, a dzięki unikatowej budowie nadwozia można było go parkować nawet w bardzo ciasnych przestrzeniach. SmartForTwo szybko zyskał popularność w Europie i USA.

Smart ma swoją siedzibę w Bawarii w miejscowości Böblingen, natomiast fabryka przez długie lata znajdowała się w Hambach we Francji. Jednak gdy Daimler sprzedał połowę udziałów w spółce Smart chińskiemu koncernowi Geely, w umowie zawarto też zapis, że produkcja ma zostać przeniesiona do Chin, gdzie powstanie czwarta generacja tego auta.

Smart w Polsce

Smart sprzedawany jest w 46 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. W naszym kraju dostępny jest w salonach Mercedesa. W Polsce jest 35 salonów samochodowych tej marki.

Ten mały, ale funkcjonalny samochód miejski cieszy się dużą popularnością w zatłoczonych miastach. Jego zaletą jest możliwość parkowania prostopadłego w miejscach, gdzie inne auta mogą parkować wyłącznie równolegle, więc i takie obrazki można zobaczyć na ulicach polskich miast.

Ponieważ jest to auto w pełni elektryczne, to przy zakupie nowego Smarta można uzyskać dopłatę z programu "Mój elektryk".

Smart – popularne modele

Marka Smart skupia się niewielkich, miejskich autach, więc gama modeli jest tak mała, jak auta tej marki. W swojej historii firma produkowała zaledwie 3 modele: Smart Fortwo, Smart Forfour i przez 3 lata Smart Roadster.

W 2020 roku firma wycofała się z produkcji aut z silnikami spalinowymi. 

Obecnie cała oferta Smarta to dwa auta elektryczne: EQ Fortwo oraz EQ Forfour. Z tego powodu firma ta może pochwalić się tym, że jako pierwsza zamieniła wszystkie produkowane przez siebie modele spalinowe na auta w pełni elektryczne.

Smart – pozostała działalność

Chociaż Smart produkuje wyłącznie małe auta, to jego nazwa po części wzięła się od marki Swatch, która słynie z produkcji zegarków. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Smart to po prostu angielskie słowo, które można przetłumaczyć jako sprytny lub mądry. Jednak prawda jest zupełnie inna. 

Nazwa Smart to połączenie pierwszych liter marek Swatch i Mercedes oraz słówka art, oznaczającego sztukę. Więc chociaż działalność Smarta skupia się na produkcji samochodów, to jednak w jego nazwie ukryte są też szwajcarskie zegarki.

Temat Smart znajdziesz również w serwisie:

Smart - Wiadomości

 • Toyota C-HR w specjalnej ofercie. Na pożegnanie niższe ceny

  Toyota C-HR w specjalnej ofercie. Na pożegnanie niższe ceny

  Wtorek, 31 października (10:50)
  Po kilku owocnych latach na rynku Toyota C-HR doczekała się zasłużonej emerytury. Najchętniej wybierany crossover w Polsce zostanie zastąpiony kolejną generacją. Na pożegnanie polski...
 • Smart #3 zaprezentowany. Nowy elektryczny crossover w gamie

  Smart #3 zaprezentowany. Nowy elektryczny crossover w gamie

  Wtorek, 18 kwietnia
  Smart zaprezentował na salonie w Szanghaju swój najnowszy model - #3. Jest to elektryczny kompaktowy crossover, który marka określa "sportowym". Wiadomo, kiedy model zostanie pokazany...
 • Nowy Smart #1 to elektryczny crossover i najmocniejszy samochód producenta

  Nowy Smart #1 to elektryczny crossover i najmocniejszy samochód producenta

  Piątek, 8 kwietnia 2022 (15:45)
  Smart wreszcie zdradził szczegóły na temat wyczekiwanego, elektrycznego modelu, określanego przez samego producenta mianem „nowej generacji”. Pojazd posiada 268 KM i przejedzie ponad 400...
 • Reklama

 • Smart #1. Pierwszy model nowej generacji

  Smart #1. Pierwszy model nowej generacji

  Piątek, 11 lutego 2022 (14:30)
  Smart poinformował, że pierwszy model nowej generacji będzie nazywał się #1. Pokazano również zdjęcia tego pojazdu, pokrytego jeszcze kamuflażem.
 • 1635 Smartów w jednej kolumnie!

  1635 Smartów w jednej kolumnie!

  Wtorek, 30 sierpnia 2016 (09:15)
  Ulice Hamburga opanowane zostały przez Smarty. W ostatnią sobotę do niemieckiego miasta zawitała kolejna edycja - organizowanego od 2001 roku - zlotu "Smart Times"
 • Smart Fortwo Cabrio ze skrzynią manualną

  Smart Fortwo Cabrio ze skrzynią manualną

  Poniedziałek, 6 czerwca 2016 (13:21)
  Osoby zainteresowane miejskim kabrioletem Smarta, będą miały teraz wybór przekładni.
 • Reklama

 • Smart, czyli... sześcioosobowa limuzyna pełną gębą!

  Smart, czyli... sześcioosobowa limuzyna pełną gębą!

  Poniedziałek, 14 września 2015 (09:45)
  Udekorowany kościół, sznur wystrojonych gości zerkających nerwowo na zegarki. W końcu, przed gotycki gmach z wolna podjeżdża majestatyczna, biała, limuzyna marki... Smart!
 • Smart Fortwo – sympatyczny, zwinny i bardzo drogi

  Smart Fortwo – sympatyczny, zwinny i bardzo drogi

  Niedziela, 5 kwietnia 2015 (14:00)
  To już trzecia generacja Smarta – auta znanego z ekstrawaganckiej stylistyki, wysokich cen, ale przede wszystkim mikroskopijnych rozmiarów. Najnowszy model pod tymi względami nie różni...

Smart - Zdjęcia