Low key battery. Dziwny komunikat, z którym wielu kierowców ma kłopot

Oprac.: Jakub Laskowski

Problem z kluczykiem do samochodu może przytrafić się każdemu z nas w najmniej oczekiwanym momencie. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, wiele współczesnych aut jest wyposażonych w system, który pozwala śledzić zużycie baterii w kluczyku. Wówczas możemy być pewni, że jeśli bateria w kluczyku będzie słaba, na ekranie komputera pokładowego pojawi się stosowny komunikat – "Low key battery". Co to oznacza i jak poradzić sobie z tym problemem?

Słaba bateria w kluczyku od samochodu daje wyraźne sygnały. Jednym z nich jest komunikat "Low ket battery" na desce rozdzielczej w aucie
Słaba bateria w kluczyku od samochodu daje wyraźne sygnały. Jednym z nich jest komunikat "Low ket battery" na desce rozdzielczej w aucieJan Guss-GasińskiINTERIA.PL

Low key battery, czyli problem z baterią w kluczyku

"Low key battery" to komunikat, który pojawia się na desce rozdzielczej niektórych współczesnych samochodów. Informuje kierowcę o niskim poziomie naładowania baterii w kluczyku. W takim przypadku zwykle wystarczy wymienić baterię, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie pilota. Proces jest prosty i w większości przypadków nie wymaga specjalnych narzędzi.

Jak wymienić baterię w kluczyku? Wystarczy znaleźć śrubokręt lub inne narzędzie, umożliwiające otwarcie pilota bez uszkodzenia obudowy. Po jej demontażu można od razu zauważyć baterię. Producenci umieszczają ją w środku kluczyka. Niekiedy nie trzeba nawet śrubokręta, bo w pilocie jest instalowany specjalny, ruchomy element i slot na baterie wystarczy wyjąć.

Jakie są objawy słabej baterii w kluczyku do samochodu?

Objawy słabej baterii w kluczyku do samochodu są widoczne na pierwszy rzut oka. Najczęściej pilot nie działa prawidłowo i zacina się. Sygnałem ostrzegawczym jest sytuacja, w której po naciśnięciu przycisku nie zawsze drzwi się otwierają lub zamykają.

Nierzadko słaba bateria w kluczyku od samochodu może również ograniczać zasięg. W niektórych przypadkach, w związku ze słabą baterią, klucz może przestać działać nawet na stosunkowo krótkie odległości, co wymaga zbliżenia się jeszcze bardziej do pojazdu.

Słaba bateria w kluczyku. Co z odpalaniem i immobilizerem?

Słaba bateria w kluczyku może wpływać na działanie immobilizera i proces uruchamiania samochodu. Jeśli bateria w kluczyku jest na wyczerpaniu, to w niektórych przypadkach pilot może nie być w stanie poprawnie komunikować się z autem, co może sprawić, że nie będzie można uruchomić silnika. W takim przypadku zazwyczaj kierowca będzie musiał wielokrotnie próbować uruchomić pojazd, a z czasem klucz może całkowicie przestać działać.

Immobilizer jest zabezpieczeniem, które chroni samochód przed kradzieżą. Działa na zasadzie komunikacji z kluczem, aby potwierdzić, że używany jest prawidłowy klucz. Jeśli bateria w kluczyku jest zbyt słaba, pilot może mieć trudności z poprawną komunikacją z immobilizerem. Wówczas uruchomienie silnika w aucie stanie się niemożliwe.

Zobacz także:

Tak wygląda wymiana baterii w samochodach Niomateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas