Kiedy i na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Oprac.: Jakub Laskowski

Na polskich drogach codziennie dochodzi do setek kolizji i wypadków drogowych. Poszkodowani kierowcy w takich sytuacjach często nie wiedzą, czy przysługuje im samochód zastępczy z OC sprawcy. Co trzeba zrobić, by korzystać z takiego auta?

Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje każdemu kierowcy, którego auto ucierpiało w kolizji lub wypadku drogowym
Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje każdemu kierowcy, którego auto ucierpiało w kolizji lub wypadku drogowym123RF/PICSEL123RF/PICSEL
  • Auto zastępcze przysługuje poszkodowanemu na okres całej naprawy uszkodzonego pojazdu.
  • W przypadku szkody całkowitej z samochodu zastępczego z OC sprawcy można korzystać od dnia wypadku do momentu, w którym możemy nabyć nowy pojazd.
  • Poszkodowany powinien wynająć auto zastępcze o podobnej, a na pewno nie wyższej klasie od pojazdu, który uczestniczył w zdarzeniu.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać, że pokrycie kosztów wynajmu jest bezcelowe również w przypadku, gdy kierowca bardzo rzadko korzysta z samochodu w codziennym funkcjonowaniu i nie jest mu on niezbędny.

Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy może dostać kierowca, którego auto uległo częściowej lub całkowitej szkodzie na skutek stłuczki lub wypadku z winy innego kierującego. Dotyczy to zarówno samochodów wykorzystywanych do celów prywatnych, jak i służbowych. Co więcej, auto zastępcze przysługuje poszkodowanemu na okres całej naprawy uszkodzonego pojazdu.

Proces wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy nie jest skomplikowany. Poszkodowany może wybrać jedno spośród kilku rozwiązań. Przy zgłaszaniu szkody może zadeklarować chęć skorzystania z auta zastępczego przedstawicielowi ubezpieczyciela. Niektóre firmy posiadają własną flotę pojazdów lub współpracują z firmami zajmującymi się wynajmem. W ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu.

Samochód zastępczy możesz wynająć również na własną rękę. W tym przypadku kolejnym krokiem będzie wystąpienie do ubezpieczyciela o zwrot kosztów. Warto jednak pamiętać, że wypożyczone auto musi być tej samej lub niższej klasy, co uszkodzony pojazd.

Trzecią opcją jest skorzystanie z samochodu zastępczego zaoferowanego przez warsztat, który naprawia uszkodzony pojazd.

Jak długo można korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?

Już wcześniej wspomnieliśmy, samochód zastępczy z OC sprawcy ma służyć osobie poszkodowanej przez okres likwidacji szkód w pojeździe.

To oznacza, że kierowca może korzystać z samochodu zastępczego aż do momentu, kiedy jego auto zostanie całkowicie naprawione. Ten okres obejmuje również oczekiwanie na rozpoczęcie prac czy sporządzenie kosztorysu.

W przypadku szkody całkowitej z samochodu zastępczego z OC sprawcy można korzystać od dnia wypadku do momentu, w którym możemy nabyć nowy pojazd. Przyjmuje się, że nabycie nowego samochodu powinno nastąpić w terminie 7 dni od daty powiadomienia nas przez ubezpieczyciela o szkodzie całkowitej i wypłacie z tego tytułu odszkodowania.

Jakie auto zastępcze z OC sprawcy można wynająć?

Zgodnie z przepisami, wydatki związane z wynajmem powinny być „celowe i ekonomicznie uzasadnione”.

Poszkodowany powinien więc wynająć auto zastępcze o podobnej, a na pewno nie wyższej klasie od pojazdu, który uczestniczył w zdarzeniu.

Wynajem luksusowego samochodu, podczas gdy uszkodzone auto ma znacznie niższą wartość rynkową i starszy rok produkcji, może zostać zakwestionowane przez ubezpieczyciela.

W konsekwencji może również odmówić wypłacenia ekwiwalentu za auto zastępcze z OC sprawcy.

Kiedy firma ubezpieczeniowa nie zapłaci za auto zastępcze z OC sprawcy?

Wyższa klasa samochodu zastępczego to nie jedyny czynnik dyskwalifikujący.

Ubezpieczyciel może również odmówić wypłacenia pieniędzy poszkodowanemu kierowcy w sytuacji, gdy wynajmuje on samochód zastępczy z OC sprawcy, mimo że dysponuje drugim pojazdem.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać, że pokrycie kosztów wynajmu jest bezcelowe również w przypadku, gdy kierowca bardzo rzadko korzysta z samochodu w codziennym funkcjonowaniu i nie jest on mu niezbędny.

Należy jednak pamiętać, że dostęp do komunikacji miejskiej nie wyklucza wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy.

Zobacz też:

Moto flesz. Odcinek 33. Polskie ceny paliw należą do... najniższych w EuropieINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas