Jedziesz na święta do Niemiec? O tym musisz pamiętać
Osoby podróżujące w ten weekend z Polski do Niemiec muszą spodziewać się znacznie większego natężenia ruchu i korków związanych z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi. ADAC podzieliło się ważnymi informacjami dla kierowców, które mogą pomóc w ominięciu najbardziej zakorkowanych dróg i zaoszczędzeniu czasu.

- Podróżujący z Polski do Niemiec muszą przygotować się na zwiększony ruch i korki ze względu na Święta Wielkanocne.
- ADAC udostępniło kalendarz korków, który pomoże kierowcom omijać najbardziej zatłoczone drogi.
- W Niemczech, Czechach i Słowacji wprowadzono czasowe zakazy ruchu dla ciężarówek podczas Świąt.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas rodzinnych spotkań i podróży. Jak co roku, wielu Polaków mieszkających w Niemczech ruszy w drogę, aby spędzić ten czas z bliskimi. Ci, którzy planują jakiekolwiek podróże transgraniczne, muszą mieć na uwadze wzmożony ruch, korki oraz dodatkowe kontrole graniczne.
ADAC publikuje kalendarz korków na święta wielkanocne
Niemiecki automobilklub, który zajmuje się bezpieczeństwem na drogach, opublikował specjalny kalendarz przewidywanego ruchu na nadchodzące dni. Aby uniknąć utknięcia w korkach, warto starannie zaplanować trasę i wybrać odpowiedni dzień.
Kolorem białym oznaczone zostały dni z normalnym ruchem w godzinach szczytu, natomiast czerwonym - dni z dużym ruchem i potężnymi korkami. Apogeum przewidywane jest na nadchodzący czwartek, ponieważ Wielki Piątek w Niemczech jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Warto wyjechać wcześnie rano i unikać jazdy po południu oraz wieczorem, kiedy natężenie ruchu będzie największe.

Te drogi w Niemczech będą najbardziej zakorkowane na Wielkanoc
ADAC przygotował również listę dróg, na których mogą wystąpić korki w obu kierunkach jazdy. Zatory drogowe mogą tworzyć się na:
- A1 Kolonia - Dortmund - Münster - Brema - Hamburg
- A2 Hanower - Brunszwik - Magdeburg
- A3 Kolonia - Frankfurt - Norymberga - Pasawa
- A4 Görlitz - Drezno - Chemnitz
- A5 Heidelberg - Karlsruhe - Bazylea
- A6 Mannheim - Heilbronn - Norymberga
- A7 Hanower - Hamburg - Flensburg i Würzburg - Ulm - Füssen/Reutte
- A8 Karlsruhe - Stuttgart - Monachium - Salzburg
- A9 Berlin - Norymberga - Monachium
- Obwodnica Berlina A10
- Trójkąt Spreeau A12 - Frankfurt nad Odrą
- A61 Mönchengladbach - Koblencja - Ludwigshafen
- A81 Heilbronn - Stuttgart
- Trójkąt wewnętrzny A93 - Kufstein
- A94 Monachium - Pasawa
- A95/B 2 Monachium - Garmisch-Partenkirchen
- Obwodnica Monachium A99

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025
Jesienią 2024 r. wprowadzono kontrole graniczne na wszystkich granicach Niemiec, które przeprowadzane są losowo i wyrywkowo. Funkcjonariusze Policji Federalnej oraz, w niektórych przypadkach, żołnierze z jednego lub obu krajów sąsiadujących, kontrolują pojazdy wjeżdżające do Niemiec. Podróżni są zatrzymywani w celu sprawdzenia dokumentów, a także kontrolowane są pojazdy i przewożony ładunek. Działania te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom oraz zwalczanie nielegalnej migracji. Minister spraw wewnętrznych Niemiec, Nancy Faeser, stwierdziła, że kontrole są niezbędne, dopóki nie zostanie wzmocniona ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej.
Warto wiedzieć, że możliwość przeprowadzania kontroli granicznych nie ogranicza się wyłącznie do przejść granicznych, ale obejmuje również tzw. strefę przygraniczną, która rozciąga się na 30 kilometrów w głąb kraju od granic lądowych i na 50 kilometrów od granic morskich.
Zakaz ruchu dla ciężarówek na Wielkanoc
Wielkanocne zakazy ruchu obejmują także pojazdy ciężarowe o DMC powyżej 12 ton. W Polsce zakaz obowiązuje w sobotę 19 kwietnia od 18.00 do 22.00, w niedzielę 20 kwietnia od 8.00 do 22.00 oraz w poniedziałek 21 kwietnia od 8.00 do 22.00.
Spośród wszystkich sąsiadów Polski tylko trzy kraje (Niemcy, Czechy i Słowacja) wprowadziły czasowe zakazy ruchu dla ciężarówek z okazji Świąt Wielkanocnych.
Niemcy (wraz z zakazem weekendowym):
- piątek, 18 kwietnia, 00.00 - 22.00,
- niedziela, 20 kwietnia, 00.00 - 22.00,
- poniedziałek, 21 kwietnia, 00.00 - 22.00.
Czechy (wraz z zakazem weekendowym):
- piątek, 18 kwietnia, 13.00 - 22.00,
- niedziela, 20 kwietnia, 13.00 - 22.00,
- poniedziałek, 21 kwietnia, 13.00 - 22.00.
Słowacja (wraz z zakazem weekendowym):
- piątek, 18 kwietnia, 00.00 - 22.00,
- niedziela, 20 kwietnia, 00.00 - 22.00,
- poniedziałek, 21 kwietnia, 00.00 - 22.00.
Jakie dokumenty należy posiadać jadąc do Niemiec?
Dokumentami uprawniającymi Polaków do przekroczenia niemieckiej granicy są paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Do jazdy po drogach naszych zachodnich sąsiadów wystarczy prawo jazdy wydane przez polskie władze. Przed wyjazdem należy upewnić się, że oba dokumenty są ważne.
Zmotoryzowani muszą pamiętać, że przejazd niemieckimi autostradami jest bezpłatny, a na większości z nich nie obowiązuje ograniczenie prędkości, a jedynie zalecana prędkość do 130 km/h. Poza drogami szybkiego ruchu i w terenie niezabudowanym dozwolona prędkość wynosi 100 km/h, a w terenie zabudowanym - 50 km/h. Na liście obowiązkowego wyposażenia znajduje się trójkąt ostrzegawczy, apteczka i kamizelka odblaskowa.
Brak jednej naklejki może kosztować kierowcę 100 euro
W niektórych niemieckich miastach wprowadzono tzw. strefy ekologiczne. Mogą do nich wjechać tylko te samochody ciężarowe i osobowe, które posiadają odpowiednią nalepkę. Jej rodzaj zależy od normy emisji spalin, jaką spełnia dany pojazd. Brak wymaganej naklejki i wjazd do strefy wiąże się z mandatem w wysokości 100 euro.