Czy to już? W jakim miesiącu zmienia się opony z zimowych na letnie
Oprac.: Jan Kincel
Zmiana opon na letnie to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Warto jednak spojrzeć na aspekt ekonomiczny wymiany ogumienia. Czy jazda na zimówkach przy wyższych temperaturach na zewnątrz jest wskazana? Sprawdź, jakie czynniki mają wpływ na datę zmiany opon i kiedy najlepiej udać się do wulkanizatora.
Spis treści:
Kiedy należy wymienić opony na letnie?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce nie funkcjonują przepisy prawne, które wymuszają zmianę opon. Jest to tylko i wyłącznie decyzja kierowcy i troska o bezpieczeństwo jego i innych uczestników ruchu. Co ciekawe, w wielu krajach europejskich istnieje prawo, które nakłada na kierowcę obowiązek zmiany opon na zimowe. Takie regulacje znajdziemy m.in. w Austrii, Chorwacji, Niemczech czy Szwecji.
W takim razie kiedy należy wymienić opony na letnie? Kluczowa w tym kontekście jest oczywiście pogoda. Przede wszystkim poczekajmy, aż się ustabilizuje, miną nocne i ranne przymrozki łączone z opadami śniegu lub deszczu ze śniegiem. Jeśli chodzi o temperaturę, to powinno się wymienić opony na letnie, gdy średnia dobowa będzie wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Najczęściej sprzyjające ku temu warunki możemy zaobserwować na przełomie marca i kwietnia.
Kiedy należy wymienić opony na letnie?
Nie bez powodu opony dopasowywane są do pór roku. Wynika to przede wszystkim ze zróżnicowanych wymagań, jakim przeciwstawiane jest ogumienie w różnych temperaturach. Niektórzy kierowcy twierdzą, że jeśli zimówka wytrzymuje na mrozie, to bez problemu poradzi sobie, gdy temperatura znacznie wzrośnie. Oczywiście nie jest to prawdą i może prowadzić do zniszczenia ogumienia.
Opony zimowe, w przeciwieństwie do ich letnich odpowiedników, charakteryzuje bardziej miękka mieszanka. Sprawia to, że są one bardziej narażone na przebicie lub punktowe zdarcie bieżnika w przypadku gwałtownego hamowania z systemem ABS. Dodatkowo jazda na zimówkach w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że znacznie szybciej zużywamy ogumienie.
Jednak najważniejszy aspekt przemawiający przeciw używaniu opon zimowych latem to bezpieczeństwo jazdy. Bieżnik zimówek jest wyższy, by lepiej odprowadzać śnieg, jednak latem takie rozwiązanie sprawia, że pole styku opony z jezdnią jest mniejsze, a droga hamowania wydłuża się (wg danych ADAC różnica przy hamowaniu z prędkości 100 km/h może wynosić nawet 16 metrów).
Opony letnie czy wielosezonowe. Które wybrać?
Wybór między oponami sezonowymi (letnimi i zimowymi) a wielosezonowymi jest przedmiotem dyskusji wielu kierowców. Zwolennicy ogumienia wielosezonowego przede wszystkim podnoszą kwestię wszechstronności takiego rozwiązania, gdyż nie wiąże się z koniecznością pamiętania, o co sezonowej wymianie opon. Z kolei przeciwnicy uważają, że rozwiązania uniwersalne nie spełniają wszelkich wymagań w każdych warunkach. W takim razie, które opony wybrać?
Najważniejszy w tym przypadku jest sposób korzystania z samochodu przez kierowcę. Im więcej kilometrów w różnych warunkach rocznie pokonujemy, tym lepszym rozwiązaniem będą opony sezonowe. Jeśli jednak większość czasu przemieszczamy się po mieście, a ilość kilometrów w ciągu roku nie przekracza 5 000, tym więcej pozytywów będzie się pojawiało przy kupnie opon wielosezonowych.
Kiedy wymieniać opony na letnie? Czy to już ten czas?
Biorąc pod uwagę długoterminowe prognozy pogody, kierowcy powinni zacząć myśleć o wymianie opon na letnie na początku kwietnia. To właśnie wtedy na termometrach powinny pojawić się wyższe wartości, a opady deszczu i śniegu ustąpią.
Warto jednak pamiętać, że wymiana opon na letnie musi być powiązana z użytkowaniem samochodu. Oznacza to, że kierowcy, którzy często jeżdżą nad ranem, gdy temperatury są najniższe, powinni trochę dłużej poczekać ze zmianą ogumienia. Natomiast osoby, które poruszają się przede wszystkim w ciągu dnia, mogą rozważyć wymianę opon na letnie wcześniej.
Zobacz także: