Ciepło czy zimno. Jaki nawiew na zaparowane szyby w aucie?

Para na szybach powstaje w wyniku różnicy temperatur między wnętrzem pojazdu, gdzie jest ciepło, wilgotno, a zimnym powietrzem z otoczenia. Gdy zimne powietrze z zewnątrz spotyka się z cieplejszym powietrzem wewnątrz kabiny, dochodzi do kondensacji. W efekcie para wodna osiada na szybach, tworząc nieprzejrzystą powłokę, która utrudnia, a nawet uniemożliwia prowadzenie pojazdu. Zmagasz się z tym problemem? Podpowiadamy, jak ustawiać nawiew, aby szyby szybko stały się przejrzyste, a jazda – komfortowa oraz bezpieczna.

Jaki nawiew na zaparowane szyby? Najważniejsze wskazówki

Pierwsze, co przychodzi na myśl kierowcom, którzy wsiadają do auta z zaparowanymi szybami, to odpowiednie ustawienie nawiewu. W wielu przypadkach niewłaściwe ustawienia nawiewu lub klimatyzacji mogą pogorszyć sytuację. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych wskazówek, jaki nawiew na zaparowane szyby ustawić, aby szybko pozbyć się problemu.

Włącz klimatyzację

Zaskoczony? Klimatyzacja najszybciej rozprawi się z parą na szybach, ponieważ osuszy powietrze wewnątrz kabiny. Pamiętaj przy tym, że masz możliwość regulowania mocy klimatyzacji od niskich do wysokich temperatur.

Reklama

Klimatyzacja działa jak odwilżacz, usuwając nadmiar wilgoci, która przyczynia się do parowania szyb. I działa, bez względu na to, z jakimi temperaturami czy warunkami atmosferycznymi przychodzi nam się mierzyć.

Nawiew na szyby - ciepłe czy zimne powietrze?

Wielu kierowców zastanawia się, jakie powietrze ustawić (temperatura, moc, kierunek nawiewu), włączając nawiew na szyby. Ciepłe czy zimne powietrze? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od konkretnej sytuacji.

W większości przypadków najlepiej zacząć od zimnego powietrza, aby jak najszybciej osuszyć szyby. Klimatyzacja pozwala na osuszenie powietrza, a zimne powietrze jest z natury mniej wilgotne. Gdy szyby zostaną osuszone, można przełączyć nawiew na cieplejsze powietrze, aby zapewnić komfort cieplny wewnątrz pojazdu.

Jak ustawić nawiew, żeby szyby nie parowały?

Skoro już wiemy, jakie powietrze stosować, warto dowiedzieć się, jak ustawić nawiew, żeby szyby nie parowały. Tutaj masz do wyboru kilka konfiguracji - ustawienie kierunku strumienia powietrza, moc przepływu powietrza oraz funkcje grzania.

Ustaw nawiew na szybę

Większość samochodów posiada specjalne ustawienie nawiewu skierowanego bezpośrednio na przednią szybę. Jest to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, bo powietrze jest skierowane bezpośrednio na problematyczny obszar i działa szybko oraz precyzyjnie.

Włącz maksymalny przepływ powietrza

Gdy szyby są mocno zaparowane, najlepiej włączyć nawiew na najwyższy poziom. Im większy przepływ powietrza, tym szybciej para zniknie z powierzchni szyb. Jeśli samochód posiada funkcję szybkiego odparowywania szyb, w takiej sytuacji jak najbardziej uzasadnione jest włączenie go.

Używaj funkcji "obieg zewnętrzny"

Podczas odparowywania szyb, trzeba zazwyczaj używać obiegu powietrza zewnętrznego, a nie wewnętrznego. Obieg wewnętrzny jedynie przemieszcza wilgotne powietrze w kabinie, co nie przynosi oczekiwanych efektów. Obieg zewnętrzny natomiast wprowadza suche powietrze z zewnątrz, które pomaga osuszyć wnętrze samochodu. Oczywiście warto zwrócić uwagę na warunki na zewnątrz – to rozwiązanie będzie miało ograniczoną skuteczność w dżdżysty dzień, czy podczas rzęsistych opadów deszczu.

Zapobieganie parowaniu szyb - kilka praktycznych rad

W praktyce liczy się nie tylko to, jakie powietrze na zaparowane szyby włączyć. Czasem trzeba jeszcze przyjrzeć się kondycji pojazdu oraz własnym przyzwyczajeniom, które też mają duże znaczenie w kontekście parowania szyb. Czy wiesz, że możesz zrobić całkiem sporo, aby zapobiegać kondensacji pary wodnej na szybach i zadbać o dobrą widoczność nawet w trudniejszych warunkach?

  • Utrzymuj wnętrze auta suche - susz dywaniki, ubrania, usuwaj niedopite, otwarte puszki czy kubki z napojami, nie przewoź mokrych parasoli,
  • Korzystaj ze środków zwalczających parę, które ograniczają skraplanie się pary wodnej na szybach, dzięki czemu utrzymują one swoją przejrzystość.
  • Sprawdź uszczelki i filtr kabinowy, bo one też odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza w aucie.

Odpowiedź na pytanie nawiew na szyby - ciepłe czy zimne powietrze jest uzależniona od stopnia zaparowania szyb oraz warunków pogodowych. Krótko mówiąc - na początek włącz zimne powietrze i skieruj jego strumień na szybę. Stopniowo podnoś temperaturę, aby w aucie zrobiło się sucho i ciepło.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parowanie szyb | zaparowane szyby w samochodzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy