Wraca sezonowy mandat. Policjanci będą karać za brudne szyby
Szybko zapadający zmrok, mgły i śliskie drogi to niejedyne wyzwania, które czekają na użytkowników dróg. Wraz z nadejściem zimowych miesięcy wraca też temat brudnych szyb, a co za tym idzie – ryzyko otrzymania mandatu. I jest ono całkiem realne.
Zimą policjanci podczas kontroli drogowych częściej mają okazję sprawdzić detal, na który latem mało kto zwraca uwagę. Kierowcy zapominają, że w Polsce policjant może ukarać kierowcę za prowadzenie auta z brudnymi szybami. Patrząc na ulice można stwierdzić, że szykują się prawdziwe "policyjne żniwa".
Choć mogłoby się wydawać, że zabrudzenia na szybach to drobnostka, polskie prawo traktuje tę kwestię poważnie. Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być "tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz aby zapewniał dostateczne pole widzenia kierowcy".
Oznacza to, że szyby w aucie nie mogą być zaszronione, zaparowane ani zabrudzone. Brak dbałości o ten element może skutkować mandatem, a w skrajnych przypadkach, gdy policjant uzna, że stan auta zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego – nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
Wysokość kary zależy od stopnia zagrożenia, jakie stwarza kierowca. Zgodnie z taryfikatorem mandatów za jazdę z pojazdem niespełniającym wymogów technicznych można otrzymać mandat do 500 zł. Ale to nie koniec problemów. Jeśli policjant skieruje wniosek o ukaranie do sądu, można się spodziewać kary w wysokości nawet do 5 tys. zł. Górna granica jest nakładana w sytuacji, gdy zabrudzenia na szybie ograniczyły widoczność na tyle, że przyczyniły się do kolizji drogowej.
Nie mamy wpływu na opady atmosferyczne i ilość błota czy wody rozchlapywanej przez inne auta. Jednak możemy sobie ułatwić utrzymanie szyby w czystości. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w dobrej jakości zimowy płyn do spryskiwaczy, który będzie skutecznie radził sobie z zabrudzeniami w niskich temperaturach. Przydatna może się okazać wymiana zużytych piór wycieraczek, które nie są już w stanie działać z maksymalną efektywnością i zostawiają smugi. Korzystne jest też stosowanie mat na szyby. Dzięki nim na auto zapakowane przy ulicy nie będzie chlapać błoto spod kół przejeżdżających aut. Takie maty uchronią też szybę przed mrozem i śniegiem, dzięki czemu unikniemy dodatkowego czyszczenia szyby po postoju auta.
Zimowe warunki sprzyjają nie tylko zabrudzeniom, ale także wypadkom. Ograniczona widoczność to jedna z głównych przyczyn niebezpiecznych sytuacji na drodze. Policja podczas zimowych akcji szczególną uwagę zwraca na stan techniczny pojazdów, a szyby to jeden z najłatwiejszych do zweryfikowania elementów.
Mandat to tylko jedna z konsekwencji zaniedbania czystości szyb. Niewyraźny obraz drogi, trudności w ocenie odległości czy opóźniona reakcja na zagrożenie mogą prowadzić do poważnych wypadków. Dlatego dbanie o czystość szyb to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim kwestia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.