Wycieraczki w aucie piszczą, a ty nie wiesz co robić. Banalny sposób

Tomasz Kromp

Sprawne wycieraczki w samochodzie mogą w znaczący sposób wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czasami jednak zdarza się, że owe elementy niemiłosiernie piszczą, trzeszczą i zostawiają nieestetyczne smugi na szybie. Z czego bierze się ten hałaśliwy problem i co ile powinno się wymieniać pióra wycieraczek? Odpowiadamy.

Wycieraczki niemiłosiernie piszczą? Sprawdź ich ustawienie oraz użyj silikonu w sprayu.
Wycieraczki niemiłosiernie piszczą? Sprawdź ich ustawienie oraz użyj silikonu w sprayu.123RF/PICSEL

Dlaczego wycieraczki w samochodzie piszczą?

Wycieraczki to element eksploatacyjny, który zużywa się szczególnie szybko w trakcie sezonu zimowego. Wówczas są one narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne (przede wszystkim mróz i śnieg), które w znaczący sposób mogą wpłynąć na ich żywotność.

Co istotne – powodem, przez który wycieraczki w samochodzie piszczą, najczęściej są skorodowane zawiasy bądź ramiona wycieraczek. Jeśli na owych elementach nie zgromadziło się jeszcze zbyt dużo rdzy, to problem można rozwiązać za pomocą specjalnego preparatu. Niestety, nierzadko zdarza się, że użycie wspomnianego specyfiku nie wystarczy, a konieczna okazuje się wymiana skorodowanych części.

Wycieraczki mogą także piszczeć przez nieprawidłowy montaż. Właściwy kąt to podstawa – złe ustawienie może spowodować zbyt duży nacisk wycieraczki na szybę, co doprowadza do powstawania nieznośnego pisku, a także smug.

Czym smarować pióra wycieraczek?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że wycieraczki warto konserwować. Przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu smarowania piór może sprawić, że owe elementy posłużą nam przez dłuższy czas.

Czym powinno się smarować gumowe pióra wycieraczek? Warto użyć specjalnego środka pielęgnacyjnego dostępnego w większości sklepów motoryzacyjnych. Niektórzy używają również silikonu w sprayu. Ten prosty trik może sprawić, że elementy nie będą piszczeć.

Co ile wymieniać pióra wycieraczek?

Pióra wycieraczek to jeden z najczęściej wymienianych elementów eksploatacyjnych w samochodzie. Producenci zazwyczaj zalecają wymianę tych części mniej więcej co pół roku. Warto jednak zaznaczyć, że ich żywotność można znacząco zwiększyć poprzez odpowiednią konserwację. Wówczas mogą wytrzymać dłużej, choć dużo zależy również od warunków atmosferycznych panujących w sezonie.

Zazwyczaj wycieraczki powinno się wymieniać przed rozpoczęciem zimy. Niekiedy montaż nowych elementów jest konieczny również przed wiosną. Dzieje się tak wtedy, gdy podczas siarczystych, zimowych mrozów wycieraczki uległy znacznemu uszkodzeniu (choć trzeba przyznać, że ten problem częściej dotyczy tańszych produktów od mniej renomowanych producentów).

PolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas