Piszczące wycieraczki rozmazują brud? Problem można łatwo rozwiązać

Wycieraczki to ten element auta, który jest wykorzystywany szczególnie często w okresie jesienno-zimowym. Właśnie wtedy mają najwięcej roboty, bo z szyby muszą usuwać nie tylko wodę, ale też błoto pośniegowe, śnieg czy lód. Przed sezonem warto więc przyjrzeć się wycieraczkom - nie zawsze konieczna jest ich wymiana.

Wycieraczki zostawiają smugi. Co zrobić?
Wycieraczki zostawiają smugi. Co zrobić?123RF/PICSEL

Pozostające na szybie pozostałości błota czy śniegu zmieszanego z brudem z jezdni mogą prowadzić do mikrouszkodzeń szyby, które z czasem się pogłębiają. W skrajnych przypadkach może to oznaczać konieczność wymiany całej przedniej szyby. A czy można dostać mandat za uszkodzoną szybę lub niesprawne wycieraczki? Jak najbardziej!

Funkcjonariusz podczas kontroli drogowej ma prawo ukarać kierowcę mandatem do 500 złotych za porysowaną szybę – jeśli zarysowania powodują ograniczenia widoczności –oraz zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Kary grożą za same niesprawne wycieraczki - zgodnie z Kodeksem wykroczeń, jazda pojazdem z niedziałającymi przyrządami może skutkować grzywną od 20 do nawet 5 tys. złotych. Jednak najważniejsze nie są tu kary finansowe, lecz świadomość, że dobra widoczność przez przednią szybę to fundament bezpiecznej jazdy.

Co zrobić, gdy wycieraczki smuża i piszczą?

Nieefektywna praca wycieraczek najczęściej wynika z zanieczyszczenia piór oraz brudu, który może gromadzić się w dolnej części szyby, właśnie w okolicach wycieraczek. Gdy na piórach zbierają się różnorodne substancje - od błota i ptasich odchodów po fragmenty roślin czy bryłki lodu - zamiast oczyszczać szybę, rozprowadzają one brud po jej powierzchni. W takiej sytuacji nawet płyn do spryskiwaczy może okazać się nieskuteczny.

Szczególnie wymagający dla wycieraczek jest okres zimowy. Pozostawienie włączonego mechanizmu wycieraczek przy wyłączaniu silnika może skutkować ich poważnym uszkodzeniem przy kolejnym uruchomieniu pojazdu, zwłaszcza gdy przymarzną do szyby.

Problem można rozwiązać poprzez odpowiednią konserwację piór wycieraczek. Pierwszym krokiem jest ich dokładne oczyszczenie. Po ich uniesieniu należy starannie, lecz delikatnie przetrzeć je wilgotną, czystą ściereczką lub gąbką, usuwając wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Następnie warto zadbać o czystość samej szyby, używając odpowiedniego środka czyszczącego. Trzeba jednak pamiętać o tym, by wszystkie czynności przeprowadzać delikatnie, aby nie uszkodzić delikatnego pióra wycieraczki.

Jeśli wycieraczki nadal piszczą lub wydają inne dziwne dźwięki należy przyjrzeć się temu, jak pióra wycieraczki “układają się” na szybie. Powinny przylegać do szyby pod odpowiednim kątem oraz mieć odpowiednią swobodę ruchu podczas przesuwania się po niej.

Aby upewnić się, że guma przylega pod odpowiednim kątem do szyby (90 stopni) należy zdemontować pióro wycieraczki, a następnie przy pomocy płaskiego klucza dokonać regulacji metalowego zaczepu.

Zapewnienie sobie dobrej widoczności to jedna rzecz, druga jest ściśle związana z przepisami, które mówią, że “każdy pojazd musi być skonstruowany, wyposażony i utrzymywany w sposób, który gwarantuje bezpieczeństwo zarówno osobom w nim podróżującym, jak i innym uczestnikom ruchu” oraz, że “konstrukcja i wyposażenie pojazdu muszą zapewniać kierowcy odpowiednią widoczność oraz komfortową obsługę wszystkich kluczowych elementów”. Zaniedbanie wycieraczek może więc stanowić podstawę do wystawienia mandatu.

Co grozi za jazdę bez uprawnień? Czy obecne przepisy są zbyt łagodne?Szczepan MroczekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas