Co oznaczają postawione na aucie wycieraczki?

Postawione na sztorc wycieraczki to całkiem częsty widok szczególnie w trakcie zimy - po co kierowcy tak robią? Aby uniknąć problemów po mroźnej nocy, kiedy pióra wycieraczek mogą przymarznąć do szyby, a chwila nieuwagi może je zniszczyć. Wystarczy bowiem z rozpędu włączyć mechanizm wycieraczek, by zniszczyć przymarznięte “gumy”.

Co oznaczają postawione na aucie wycieraczki?
Co oznaczają postawione na aucie wycieraczki?123RF/PICSEL

Zima stawia przed kierowcami szereg wyzwań - zaśnieżone nadwozie, silnik, który nie chce się uruchomić z uwagi na zbyt słaby akumulator czy konieczność zdrapywania z szyb przymarzniętego lodu.W tym okresie częściej niż zwykle używamy też wycieraczek, bo przednia szyba brudzi się w ekspresowym tempie, w dodatku mieszanką (na przykład soli, brudu i błota pośniegowego), która skutecznie zmniejsza widoczność.

Wycieraczki zimą - na co zwrócić uwagę?

Konstrukcja wycieraczek opiera się na gumowych piórach, które są podatne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Szczególnie niebezpieczne jest zjawisko przymarzania wycieraczek do szyby - nawet niewielka ilość wody może spowodować ich unieruchomienie. Sytuacja komplikuje się dodatkowo podczas opadów śniegu. Automatyczne uruchomienie przymarzniętych wycieraczek może spowodować ich punktowe uszkodzenie lub całkowite zniszczenie. W chwili, gdy włączy się system automatycznych wycieraczek lub kierowca sam sięgnie do przełącznika i zapomni o tym, że pióra mogą być przymarznięte, ich zniszczenie jest tylko kwestią chwili.

Przymarznięte wycieraczki mogą oznaczać spore wydatki.123RF/PICSEL

Podniesione wycieraczki - dobry sposób na mróz

Popularnym rozwiązaniem jest unoszenie ramion wycieraczek. W większości pojazdów jest to prosty zabieg, jednak niektóre modele wymagają aktywacji specjalnego trybu serwisowego. Dotyczy to szczególnie samochodów, w których ramiona wycieraczek są ukryte pod pokrywą silnika. Warto jednak pamiętać o późniejszym zabezpieczeniu samej szyby, gdyż uniesione ramiona pod wpływem mrozu mogą gwałtownie opaść i spowodować jej uszkodzenie.

Co zrobić, gdy nie podniesiemy wycieraczek, a ich pióra przymarzną do szyby? Należy unikać odciągania siłą wycieraczek od szyby. Zamiast tego zaleca się oczyszczenie okolic wycieraczek z lodu i śniegu oraz uruchomienie ogrzewania szyby (jeśli pojazd jest w nie wyposażony) lub puszczenia dmuchawy w jej kierunku. Skutecznym rozwiązaniem jest również zastosowanie płynu odmrażającego. Absolutnie niedopuszczalne jest polewanie szyby gorącą wodą, gdyż może to doprowadzić do jej pęknięcia.

Oprócz unoszenia ramion wycieraczek, skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych mat antyszronowych. Zabezpieczają one zarówno szybę, jak i wycieraczki przed oblodzeniem i śniegiem - rano wystarczy więc odpiąć matę od nadwozia, by pozbyć się zalegającego śniegu. Trzeba jednak pamiętać o dobrym ich przymocowaniu, by na przykład wiatr w nocy nie zerwał maty.

Postawione wycieraczki - w ten sposób niektórzy karzą kierowców

Postawione na sztorc wycieraczki zdarzają się nie tylko zimą, ale i latem. Oczywiście, gdy jest ciepło, nie chodzi o ochronę przed przymarznięciem piór. W ten sposób niektórzy karzą innych kierowców za nieprawidłowe, niezgodne z przepisami i kulturą parkowanie.

Trzeba jednak pamiętać, że z perspektywy prawnej, każda ingerencja w cudzą własność, nawet w przypadku nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu, może skutkować odpowiedzialnością za wyrządzone szkody. Właściciel samochodu ma prawo dochodzić odszkodowania za uszkodzenia powstałe w wyniku manipulacji przy wycieraczkach, niezależnie od miejsca postoju pojazdu. Jeśli więc na przykład podniesione wycieraczki opadną na szybę i ją uszkodzą, to właściciel dysponujący nagraniem z wideorejestratora może dochodzić swoich praw w sądzie.

Driftowanie na parkingu skończył mandatem i punktami karnymiPolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas