Policja podsumowała Wielkanoc na drogach. Nie tego się spodziewaliśmy

To nie były bezpieczne święta na drogach. W całej Polsce doszło do 188 wypadków, w których zginęło 31 osób.

W Święta na drogach zginęło 31 osób / Fot: OSP Bolimów
W Święta na drogach zginęło 31 osób / Fot: OSP BolimówPAP

Komenda Główna Policji poinformowała we wtorek, że od piątku do poniedziałku policjanci odnotowali 188 wypadków drogowych, w których zginęło 31 osób, a 210 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też najwyższą w ostatnich latach w okresie świątecznym liczbę nietrzeźwych kierujących. To aż 1265 osób.

Dla porównania, w 2021 roku w okresie Świąt Wielkanocnych (od piątku do poniedziałku) doszło do 136 wypadków drogowych. W ich następstwie 160 osób zostało rannych, a 17 poniosło śmierć. Wówczas policjanci ujawnili 836 nietrzeźwych kierujących.

Tragiczny Wielkanocny Poniedziałek

Najtragiczniejszym dniem w świątecznych statystykach jest poniedziałek, czyli dzień powrotów. Tego dnia na drogach w całym kraju zginęło 14 osób. "Wśród ofiar było dwóch motocyklistów, jeden pieszy, kierujący ciężarówką, troje pasażerów, kierowcy samochodów osobowych i rowerzysta" - powiedział kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Jest to więc pełen przekrój uczestników ruchu drogowego.

Znacznie więcej pijanych kierowców

Dodał, że policjanci zatrzymali o 20 proc. więcej nietrzeźwych kierujących niż w roku ubiegłym. Podkreślił również, że świąteczny weekend charakteryzował się bardzo dużym natężeniem ruchu, w związku z czym do służby skierowano tez rekordową w ostatnich latach liczbę policjantów pionu ruchu drogowego, było to niemal 4,2 tys.  funkcjonariuszy.

W zakresie wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości powyżej 50 km/h policjanci odnotowali bardzo duży spadek takich przypadków - było to 396 osób, zaś w roku ubiegłym - 909.

"Część osób jeszcze w tym tygodniu będzie wracała do domu. To osoby, które mogły sobie pozwolić na dłuższe wolne i nad bezpieczeństwem tych osób również będą czuwać policjanci" - zapewnił Opas.

Dodał, że policjanci szczególna uwagę będą zwracać na nietrzeźwych kierujących. "Będziemy również kontrolować prędkość, bo patrząc na wstępne przyczyny, w większości tych najbardziej tragicznych zdarzeń, to właśnie prędkości przyczyniła się do tego, że mówimy o 31 ofiarach" - powiedział.

Zmiany przepisów i taryfikatora

W ostatnim czasie rząd PiS wprowadził szereg nowych przepisów drogowych. Od 1 czerwca 2021 obowiązuje pierwszeństwo pieszych "wchodzących na przejście" (z zastrzeżeniem, że pieszym nie wolno wchodzić wprost pod nadjeżdżający samochód), a od 1 stycznia 2022 w życie wszedł nowy taryfikator mandatów, nawet 10-krotnie podnoszący kary za wykroczenia.

Niestety, nie widać, aby te zmiany wpłynęły na spadek liczby wypadków i ich ofiar. Pierwszy kwartał 2022 roku przełamał wieloletni cykl poprawy bezpieczeństwa na drogach. W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2021 roku liczba wypadków wzrosła o 14,7 proc, liczba rannych - o 12,3 proc, a zabitych - o 5,7 proc. Nie zmalała także liczba zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu, która była wyższa o 27,1 proc.

***

Toyota Supra. Za kierownicą Tomasz Czopik Jacek JureckiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas