Najwyżej położone drogi w Polsce. Gdzie dojedziesz samochodem?

Karolina Słodkiewicz

Karolina Słodkiewicz

Myślisz, że najwyżej położona droga w Polsce to ta do Morskiego Oka? Nie do końca. Choć droga wojewódzka 960 z Bukowny Tatrzańskiej do Łysej Polany jest rekordzistką wśród dróg publicznych, to istnieją jeszcze wyższe trasy, ale z pewnymi ograniczeniami. Gdzie możesz wjechać samochodem, a gdzie tylko rowerem?

Najwyżej położoną drogą publiczną w Polsce jest trasa z Bukowiny Tatrzańskiej do Łysej Polany. Na zdjęciu jeden z parkingów w drodze do Morskiego Oka.
Najwyżej położoną drogą publiczną w Polsce jest trasa z Bukowiny Tatrzańskiej do Łysej Polany. Na zdjęciu jeden z parkingów w drodze do Morskiego Oka.Michal Adamowski/REPORTEREast News

Wojewódzka 960. Najwyżej położona droga asfaltowa w Polsce

Najwyżej położoną drogą publiczną w Polsce jest droga wojewódzka 960 z Bukowiny Tatrzańskiej do Łysej Polany.
Odcinek ma ponad 13 km, a najwyższy punkt drogi liczy dokładnie 1141 m n.p.m.

Tą trasą dojedziemy samochodem m.in. do szlaku turystycznego nad Morskie Oko, a podczas jazdy będziemy mogli podziwiać zachwycające widoki na Tatry.
Ze względu na dojazd do szlaku w Tatrzańskim Parku Narodowym, na drodze do Łysej Polany często jest duże natężenie ruchu, szczególnie podczas wakacji.

Natomiast wyasfaltowana jest także droga na szlaku turystycznym na Morskie Oko z maksymalną wysokością 1409 m n.p.m. Tam jednak nie mogą wjeżdżać samochody, bo przebiega ona na terenie parku narodowego.

Natomiast jest jedna droga asfaltowa, która leży jeszcze wyżej, ale nie jest ona oddana do użytku komercyjnego. Jest to szlak turystyczny na Morskie Oko na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najwyższy punkt tej drogi sięga aż 1409 m n.p.m.

Najwyżej położona wieś, do której dojedziesz samochodem

Na wysokości 1013 m n.p.m. leży z kolei wieś Ząb w gminie Poronin - najwyżej położona miejscowość w Polsce, do której prowadzi droga lokalna. Leży ona na północnym krańcu Pogórza Gubałowskiego.

Samochody kierujące się dalej, dojadą do szczytu Gubałówki (1120 m n.p.m.).

Warto jednak pamiętać, że nie każde auto tamtędy przejedzie. Od Gubałówki w kierunku Butorowego Wierchu z drogi mogą korzystać tylko mieszkańcy i osoby dojeżdżające do pracy.

Wyjątkowe drogi dla rowerzystów

Jeśli mowa o najwyższych drogach w Polsce to nie sposób nie wspomnieć także o najwyższej drodze rowerowej. Taka trasa dla kolarzy położona jest w Karkonoszach, dokładniej w Karkonoskim Parku Narodowym i mierzy ponad 13 km.

Dokładniej jest to droga rowerowa zaczynająca się przy kościele Wang w Karpaczu i prowadzi ona aż na szczyt Śnieżki.

W efekcie najwyższym punktem tej trasy rowerowej jest wysokość 1603 m n.p.m. Jednocześnie czyni to ją najwyżej położną drogą w Polsce. Przejechanie rowerem nie jest jednak takie proste. Z drogi na Śnieżkę rowerzyści mogą korzystać tylko podczas zorganizowanych imprez.

Dla fanów górskich wypraw rowerowych świetna będzie równie wysoko położona droga w Tatrzańskim Parku Narodowym, prowadząca do schroniska Murowaniec.

Najwyższy punkt do którego można dojechać, położony jest na wysokości 1500 m n.p.m.

interiaPolicja