Czarne punkty na mapie. Na tych drogach najczęściej dochodzi do wypadków

Już wkrótce czerwiec, a wraz z nim pierwsze wyjazdy na wakacje. Lato to okres, w którym zwiększa się liczba wypadków drogowych, a wraz z nią również liczba ofiar śmiertelnych. Planując wakacje w Polsce, warto zwrócić uwagę na kilka tras, na których najczęściej dochodziło do wypadków.

Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce. To na tych drogach najczęściej dochodzi do wypadków
Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce. To na tych drogach najczęściej dochodzi do wypadkówMONKPRESS/East NewsEast News

Co roku, od początku czerwca do końca sierpnia, policja prowadzi kampanię w mediach społecznościowych na temat bezpieczeństwa na polskich drogach, regularnie publikując mapkę z aktualnymi informacjami o liczbie wypadków na drogach. Ma to na celu uświadomienie Polakom, jak bardzo ważne jest zachowanie zasad bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w sezonie wyjazdów wakacyjnych, gdyż w tym czasie liczba wypadków znacznie wzrasta, a wraz z nią - liczba ofiar śmiertelnych.

W 2020 roku w czerwcu doszło do 2 278 wypadków, w wyniku których zginęło 206 osób, a rannych zostało 2 595. W lipcu liczba wzrosła do 2 517 wypadków z 214 ofiarami śmiertelnymi i 2 886 rannymi. W sierpniu odnotowano 2 595 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 239 osób, a 3 078 zostało rannych.

Z kolei w 2021 roku w czerwcu policja zarejestrowała o ponad sto wypadków więcej - 2 388. Zginęło w nich 199 osób, a 2 786 zostało rannych. W lipcu doszło do 2 296 wypadków, śmierć poniosło 202 osoby, a 2 705 było rannych. W sierpniu odnotowano 2 052 wypadki drogowe, w których 191 zginęło, a 2 517 odniosło obrażenia. Eksperci z Yanosika przygotowali raport na temat najniebezpieczniejszych polskich dróg oraz wypadków, które miały miejsce w 2021 roku.

Wypadki w Polsce. Na jakich drogach najczęściej dochodzi do wypadków

Według danych Policji większość wypadków drogowych odbywa się w obszarze zabudowanym (15 651), jednak to te które mają miejsce w obszarze niezabudowanym (7 165) mają gorsze konsekwencje - ginie w nich więcej osób. W ubiegłym roku w wyniku wypadków drogowych na obszarze niezabudowanym zginęło 1 373 osoby, z kolei w zabudowanym 872.

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków? / Yanosik materiały prasowe

Zdaniem polskiej Policji głównymi przyczynami wypadków na prostych odcinkach dróg są:

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (2 546)
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (1 843)
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (1 255)
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (1 138)
  • nieprawidłowe wyprzedzanie (691)
Jakie są główne przyczyny wypadków / Yanosikmateriały prasowe

Najczęściej do wypadków dochodzi na drodze dwukierunkowej jednojezdniowej ze względu na:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4 607)
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (4 387)
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (1 612)
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (1 133)
  • nieprawidłowe wyprzedzanie (957)

Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce

Najbardziej niebezpiecznymi drogami w Polsce, na których dochodzi do największej liczby wypadków są drogi krajowe - DK7, która prowadzi z Żukowa koło Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją, DK9, która przebiega przez województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie oraz śląskie, a także DK94, która stanowi alternatywę dla płatnej A4 i przebiega przez Wrocław, Katowice i Kraków. Z kolei na autostradach najczęściej dochodzi do wypadków na A4, A1 i A2.

Jakie drogi są najniebezpieczniejsze w kraju? / Yanosikmateriały prasowe

Wszystkie z tych tras są mocno uczęszczane w sezonie wakacyjnym, ponieważ prowadzą do najpopularniejszych destynacji wypoczynkowych - nad morze oraz w góry. Co ważne, w tych obszarach znajdują się również fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości, które mają za zadanie wpłynąć na nadmierną prędkość jazdy kierowców.

Według twórców Yanosika w województwie pomorskim znajdują się 42 fotoradary, w zachodniopomorskim 28, w kujawsko-pomorskim 21, w warmińsko-mazurskim 19, w śląskim 39, dolnośląskim 26, w podkarpackim 24, w małopolskim 33, a w opolskim 10.

Warto także pamiętać, że przed nami pierwsze lato, w którym będzie obowiązywać nowy taryfikator mandatów, a wraz z nim większe stawki za przekroczenie prędkości jazdy. Czy to powstrzyma kierowców od naciskania na pedał gazu i przekraczania limitów prędkości?

***

Czy wiedziałeś, że ubezpieczalnie oferują takie usługi?Interia.tv
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas