Jak zrobić szybko prawo jazdy kat. A na motocykl? Jest na to sposób

Choć droga do zdania prawa jazdy na kategorię A, czyli na motocykle, nie różni się wiele od tej, jaką trzeba przebyć zdając prawo jazdy na samochód, jest kilka sposobów, by prawo jazdy zdać szybciej. Oto wszystko co musisz zrobić, by szybko zdać prawko na motocykl.

Standardowa procedura zdobycia uprawnień na motocykl jest zbliżona do procesu jaki trzeba przejść zdając prawo jazdy na samochód, czy też inny pojazd. Najpierw trzeba przejść badania lekarskie, ukończyć kurs nauki jazdy w OSK, zdać egzamin wewnętrzny w szkole jazdy i przystąpić do egzaminu w WORD-dzie (Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego) - najpierw teoretycznego, a później praktycznego. Różnią się właściwie jedynie wymagania wiekowe oraz oczywiście sam egzamin, który jest nieco bardziej złożony niż egzamin na prawo jazdy kat. B.

Wymagania wiekowe prawa jazdy kategorii A

Aby uzyskać prawo jazdy na motocykl trzeba spełnić też wymagania wiekowe. Wspominamy o tym dlatego, że są inne niż w przypadku samochodów i prawa jazdy kat. B. Tam wystarczy ukończyć 18 lat. W przypadku prawa jazdy na motor sprawa ma się inaczej. Jeśli chcemy zdawać od razu na kategorię A musimy mieć ukończone 24 lata.

Reklama

Jest jednak droga, by zrobić to wcześniej, ale do tego trzeba mieć uprawnienia kategorii A2, przynajmniej od 2 lat. Kategorię A2, czyli na motocykle o mocy nieprzekraczającej 35 kW, czyli 47,6 KM można robić już od 18 roku życia. To oznacza, że uprawnienia na kategorię A możemy uzyskać najwcześniej w wieku 20 lat.

Jest tu jeszcze jedna furtka, którą można skrócić drogę do prawa jazdy kat. A. Funkcjonariusze Straży Pożarnej Policji oraz Straży Granicznej mogą zrobić prawo jazdy na kat. A po ukończeniu 18 roku życia.

Zanim pójdziemy na kurs musimy założyć PKK w wydziale komunikacji

Aby przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii A w Ośrodku Szkolenia Kierowców musimy najpierw przejść badania lekarskie na kierowcę, odwiedzić wydział komunikacji i złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, aktualną kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz dokument tożsamości.

Na podstawie złożonych dokumentów wydział komunikacji nada nam założy nam profil PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), czyli identyfikator, który trzeba mieć chcąc zapisać się na kurs prawa jazdy.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A

Kurs na prawo jazdy kategorii A składa się z 50 godzin zajęć, w tym:

  • 30 h zajęć teoretycznych (przepisy, znaki, technika, pierwsza pomoc, fizyka jazdy motocyklem)
  • 20 h zajęć praktycznych, czyli jazdy na motocyklu.
  • Egzaminu wewnętrznego, który kwalifikuje nas do przystąpienia do egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego

Nie ma wyszczególnienia ile z godzin praktyki powinniśmy spędzić na placu manewrowym, a ile na drogach publicznych - to pozostaje w ocenie instruktora nauki jazdy, który decyduje kiedy jesteśmy gotowi, by bezpiecznie wyjechać "na miasto".

Plac manewrowy to podstawa jazdy na motocyklu

Na placu manewrowym ćwiczymy manewry przy niewielkich prędkościach, oswajamy się z fizyką prowadzenia motocykla, uczymy się nawyków i panowania nad motocyklem. Ćwiczymy też manewry, które będą sprawdzane na egzaminie:

  • ósemki,
  • omijanie przeszkody,
  • ruszanie pod wzniesienie,
  • slalom szybki,
  • slalom wolny
  • hamowanie awaryjne
  • zatrzymanie motocykla w wyznaczonym miejscu
  • przestawianie (manewrowanie) motocykla z unieruchomionym silnikiem.
  • przygotowanie do jazdy

Gdy opanujemy te manewry kolejne godziny spędzamy pod okiem instruktora w ruchu ulicznym, by wyrobić sobie dobre nawyki, nauczyć się odnajdywać w typowym ruchu drogowym i oswoić się z prędkością. W skrócie: nauczyć się poruszać motocyklem na drogach publicznych.

Ile trwa kurs na prawo jazdy na motocykl?

W zależności od wybranej szkoły jazdy, jej terminarza, ilości i dostępności instruktorów kurs może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Warto pamiętać, że większość szkół jazdy prowadzi kursy na motocykl od kwietnia (jeśli pogoda pozwala to nawet od marca) do późnej jesieni (paździenika-listopada).

Czy da się przyspieszyć kurs na prawo jazdy na motor?

Niektóre ośrodki szkolenia kierowców oferują przyspieszone kursy na prawo jazdy na motocykl. Oznacza to kilka godzin kursu teoretycznego dziennie, a po zakończeniu kursu teoretycznego, kilkugodzinne zajęcia praktyczne co dzień. Zrobienie przyspieszonego kursu trwa do 3 tygodni i zwykle kosztuje nieco więcej.

Eksternistyczny kurs na prawo jazdy

Jest sposób żeby kurs zrobić jeszcze szybciej. Część ośrodków szkolenia oferuje kurs eksternistyczny. To oznacza, że kurs składa się jedynie z części praktycznej (20 h jazdy), bez części teoretycznej, czyli wykładów, które zajmują 30 h w normalnym kursie. Wystarczy zapisać się w OSK na kurs w trybie eksternistycznym, dopełnić wszystkich formalności związanych z wydziałem komunikacji (badania, profil PKK) i zawrzeć umowę z ośrodkiem szkolenia. Warto zrobić to w ten sposób, bowiem większość ośrodków po podpisaniu umowy udostępni nam materiały dydaktyczne, dzięki którym przygotujemy się do egzaminu.

Aby przystąpić do kursu eksternistycznego musimy samodzielnie przygotować się do państwowego egzaminu teoretycznego, zdać go w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i z pozytywnym wynikiem egzaminu rozpocząć kurs praktyczny, trwający tyle samo ile w normalnym trybie - 20 h. Później zdajemy egzamin wewnętrzny i zapisujemy się na egzamin praktyczny w WORD-dzie.

Koszty i ceny kursu na prawo jazdy kat. A

Każdy ośrodek szkolenia kierowców wycenia swoje usługi indywidualnie, natomiast w większości przypadków cena kursu na motocykl waha się pomiędzy 1500 a 3000 zł. Wyżej ceniące się szkoły zwykle mogą pochwalić się wyższym poziomem zdawalności egzaminów państwowych i nierzadko w cenie oferują też dodatkowe usługi - kursy uzupełniające, doszkalanie po zdaniu prawa jazdy, rozszerzone kursy pierwszej pomocy itd.

Kurs eksternistyczny może kosztować tyle samo ile ten w trybie normalnym, ale zdarzają się też sytuacje, kiedy ośrodek szkoleniowy odlicza koszt części teoretycznej (kilkaset złotych - zwykle 150-200 zł).

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy