Nissan GT-R

Poniedziałek, 7 sierpnia 2023 (12:59) Aktualizacja Środa, 6 września 2023 (13:49)
Nissan GT-R, tuż po jego prezentacji w 2007 roku, zyskał miano kultowego. U jednych za niezwykłe zaawansowanie techniczne, u innych za osiągi, które pozwoliły mu zostawiać w tyle największych rywali. I to nie tylko w przenośni – auto w pierwszej wersji 100 km/h osiągało już po 3,5 sekundy! Japońska marka podsyciła zachwyt samochodem także ceną – znaczne niższą niż u włoskiej czy niemieckiej konkurencji. Samochód był następcą Nissana Skyline GT-R R34.
Nissan GT-R - najważniejsze informacje
Nissan GT-R R35. /materiały prasowe

Nissan GT-R - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2007

 • Zakończenie produkcji:

  2022

Nissan GT-R – historia

Nissan GT-R to samochód sportowy w nadwoziu dwudrzwiowego coupé, pokazany w 2007 roku jako odpowiedź na mocną konkurencję z Niemiec i Włoch. 

Japoński koncern rozpoczął nad nim prace znaczne wcześniej, bo około 2000 roku, kiedy to marka postanowiła wprowadzić do swojej oferty nowy model GT-R i na dobre zakończyć z Nissanem Skylinem GT-R. W 2001 roku koncern pokazał pierwszy concept nowego samochodu sportowego na krajowym Tokyo Motor Show, a pierwszy prototyp, przypominający zresztą do złudzenia wersję produkcyjną, już w 2005 roku. 

W 2007 roku firma przedstawiła szerokiej grupie klientów wersję produkcyjną i jednocześnie rozpoczęła produkcję, przyjmując także pierwsze zamówienia. Spływające zresztą z całego świata osób zainteresowanych zakupem niezwykle nowoczesnego, wręcz komputerowo wygenerowanego samochodu.

Samochód jest stricte sportowy, choć w dalszym ciągu na tyle praktyczny, że wielu użytkowników traktuje go jako swój daily driver. Nie dzieje się to bez powodu. Na dwóch przednich fotelach z łatwością rozsiądą się ludzie o nieco większych gabarytach, a na tylnej kanapie (dwuosobowej) – kolejne dwie osoby. 

W efekcie Nissan GT-R nie jest samochodem stricte wyścigowym, a sportowym typu 2+2, którym można przewieźć na krótkich dystansach dwie osoby z tyłu.

Tym, co warto w szczególności podkreślić, to niezwykłe zaawansowanie techniczne. Firma Nissan, chcąc konkurować z producentami takimi jak Ferrari czy Porsche, musiała przyciągnąć klientów czymś zupełnie innym niż logotypem. Wybrała więc drogę ku nowoczesności. Samochód cechuje się niezwykle niskim współczynnikiem oporu powietrza Cx=0,26, jak i zastosowaniem jednostki V6. Ta, w przeciwieństwie do V12 czy V10 stosowanych przez europejskich producentów, okazała się strzałem w dziesiątkę. T

urbodoładowany silnik o mocy 480 KM zawstydził nieco ówczesną konkurencję szczególnie przyspieszeniem. To imponujące 3,5 sekundy do 100 km/h – wartość, której nie spodziewał się żaden fan sportowej motoryzacji od skądinąd stonowanego koncernu z ofertą skierowaną raczej ku rodzinom.

Nissan GT-R – generacje

Pierwsza generacja Nissan GT-R (od 2007) 

Nissan GT-R pojawił się na rynku w 2007 roku jako następca modelu Skyline GT-R R34, i jest produkowany nieprzerwanie od 2007 roku aż do teraz. 

Auto od samego początku zostało przez wielu uznane za Godzillę – auto z ogromną mocą, będące w stanie zmiażdżyć największą, najmocniejszą konkurencję. Marka osiągnęła tym autem duży sukces głównie dzięki silnikowi VR38DETT o pojemności 3,8 l w układzie V6, wspomaganym przez dwie turbosprężarki IHI. Jednostka napędowa cechowała się ogromną mocą – aż 480 KM w pierwszej wersji. Ponadto również wieloma możliwościami jej zwiększenia przez tunerów. Samochód w trakcie jego wieloletniej produkcji nie doczekał się drugiej generacji, a wielu faceliftingów. Większość z nich była raczej marginalna.

W 2006 roku moc auta wynosiła 480 KM i 588 NM, podczas gdy w 2010 roku, w ramach pierwszego faceliftingu, moc podniesiono do 530 KM oraz moment obrotowy do 612 NM. Marka zainstalowała również diodowe światła, nieco zmieniony tylny dyfuzor, jak i charakterystykę pracy amortyzatorów. W 2012 roku moc wzrosła ponownie. Tym razem z 530 KM na 550 KM, a nieco większe zmiany wprowadzono w 2013 roku. Obniżono wówczas środek ciężkości i zwiększono sztywność całego nadwozia.

W 2014 roku marka Nissan unowocześniła diodowe reflektory o funkcję automatycznego dostosowywania się do aktualnej prędkości, jak i nieco przemodelowała amortyzatory, znowu pod kątem dynamicznej jazdy.

Nissan GT-R – dane techniczne

 • Pierwsza generacja Nissan GT-R (od 2007 roku) – pojemność silników: 3,8 l; moc silników: 480-600 KM; napęd na wszystkie koła; skrzynie biegów: automatyczne 6b.

Nissan GT-R – ciekawostki

Ciekawostką jest z całą pewnością fakt, że Nissan GT-R zachwycał swoją nowoczesnością, niską ceną i doskonałymi osiągami w chwili jego prezentacji, lecz nie doczekał się bezpośredniego następcy. To sprawia, że nawet pomimo niewielkich zmian i w dalszym ciągu dobrych osiągów, samochód przestaje być atrakcyjny dla klientów. Ma na to wpływ zarówno nieco starzejąca się stylistyka, jak i cena, która zaczęła niebezpiecznie zbliżać się do cen samochodów firm uznawanych za bardziej sportowe. Zmiana cenowa jest diametralna. 

Pojazd na początku produkcji kosztował w Europie około 90 000 euro, podczas gdy obecnie – około 200 000 euro. Tym samym stracił pozycję dostępnego auta sportowego.

Nissan GT-R w 2009 roku uzyskał tytuł samochodu sportowego roku. Był także doskonale oceniany przez ówczesnych recenzentów i nie bez powodu stał się dla wielu marek niewygodną, bo dobrze wycenioną i nieprzeciętnie szybką konkurencją.

Nissan GT-R – opinie kierowców

Nissan GT-R to auto stricte sportowe – niskie, szerokie i długie, przez co zwraca na siebie mnóstwo uwagi. W dalszym ciągu, mimo premiery 15 lat temu, zachwyca przechodniów swoim egzotycznym charakterem, a kierowców – znakomitym prowadzeniem i przyspieszeniem wystarczającym do osiągnięcia pierwszej setki wynoszącym dalej imponujące 2,7 s. 

Samochód bowiem, szczególnie przy rocznikach od 2011 roku, staje w szranki z najmocniejszymi modelami producentów klasy premium, takimi jak Ferrari, Lamborghini czy Aston Martin.

Nissan GT-R - Wiadomości

 • Poczuj się jak szybki i wściekły - Nissan Skyline R34 GT-R Paula Walkera na sprzedaż

  Poczuj się jak szybki i wściekły - Nissan Skyline R34 GT-R Paula Walkera na sprzedaż

  Sobota, 15 kwietnia (12:05)
  Każdy, kto choć odrobinę interesuje się motoryzacją, dobrze wie, co to za samochód. Nissan Skyline R34 GT-R to przede wszystkim ikona japońskiej motoryzacji, ale również wielka gwiazda...
 • Nowy Nissan GT-R. Równie dobre osiągi i jeszcze lepsza aerodynamika

  Nowy Nissan GT-R. Równie dobre osiągi i jeszcze lepsza aerodynamika

  Piątek, 13 stycznia (15:26)
  Chociaż legendarny już Nissan GT-R na dobre znika z europejskiego rynku, jego japoński wariant doczekał się właśnie kolejnego odświeżenia. Pomimo, że na pierwszy rzut oka zmian nie jest...
 • Ostatni Nissan GT-R sprzedany w Polsce. Jedyny taki w Europie

  Ostatni Nissan GT-R sprzedany w Polsce. Jedyny taki w Europie

  Poniedziałek, 20 czerwca 2022 (10:17)
  Polska uzyskała zgodę na sprzedaż jedynego w Europie egzemplarza Nissana GT-R w odmianie Prestige T-Spec.
 • Reklama

 • Nissan GT-R znika z Europy

  Nissan GT-R znika z Europy

  Środa, 16 marca 2022 (10:38)
  Znowu smutne wieści dla fanów motoryzacji - kolejny legendarny model przegrywa z unijną legislacją i znika z rynku. Czy są jeszcze szanse na powrót Nissana GT-R pod inną postacią?
 • Sportowym Nissanem jechał 240 km/h na drodze S52

  Sportowym Nissanem jechał 240 km/h na drodze S52

  Środa, 13 października 2021 (11:56)
  Policjanci grupy SPEED z Bielska-Białej zatrzymali kierowcę, który sportowym Nissanem GT-R drogą ekspresową jechał z prędkością ponad 240 km/h.
 • Nissan GT-R Nismo już w Polsce. Oto cena!

  Nissan GT-R Nismo już w Polsce. Oto cena!

  Środa, 19 października 2016 (09:44)
  ​Nissan GT-R we flagowej wersji - GT-R NISMO - jest już dostępny w sprzedaży na polskim rynku.
 • Reklama

 • Nowy Nissan GT-R już w polskich salonach

  Nowy Nissan GT-R już w polskich salonach

  Wtorek, 30 sierpnia 2016 (09:34)
  Zaprezentowany po raz pierwszy na marcowym Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Nowym Jorku nowy Nissan GT-R z roku modelowego 2017 jest już dostępny w sprzedaży w Polsce.
 • Nissan GT-R Nismo po liftingu

  Nissan GT-R Nismo po liftingu

  Poniedziałek, 30 maja 2016 (11:18)
  Na torze Nurburgring odbyła się prezentacja odświeżonej wersji Nissana GT-R w najbardziej ekstremalnej odmianie sygnowanej przez Nismo. Na jakie zmiany zdecydowała się japońska firma?