Lamborghini

Automobili Lamborghini S.p.A. to firma zajmująca się produkcją samochodów sportowych, terenowych oraz SUV-ów. Jej główny oddział znajduje się we włoskim Saint’Agata Bolognese położonym w prowincji bolońskiej. Firma została założona w 1963 r., a obecnie za jej kierownictwo odpowiada grupa Volkswagena. 
Lamborghini - najważniejsze informacje
Z włoską marką Lamborghini kojarzone są nie tylko superauta, ale także traktory. /123RF/PICSEL

Lamborghini - najważniejsze informacje

Automobili Lamborghini S.p.A. to firma zajmująca się produkcją samochodów sportowych, terenowych oraz SUV-ów. Jej główny oddział znajduje się we włoskim Saint’Agata Bolognese położonym w prowincji bolońskiej. Firma została założona w 1963 r., a obecnie za jej kierownictwo odpowiada grupa Volkswagena. 

Lamborghini – historia marki

Pierwszy pojazd włoskiej firmy został stworzony w 1963 roku, w wyniku kłótni pomiędzy kierowcą rajdowym i producentem samochodów sportowych i wyścigowych Enzo Ferrarim a konstruktorem traktorów – Ferrucio Lamborghinim

Działający na rynku rolniczym mechanik nie był bowiem w pełni usatysfakcjonowany osiągami swojego auta. Wskazał on Ferrariemu zaobserwowane wady konstrukcyjne samochodu, a gdy Enzo nie zgodził się z jego uwagami, deprecjonując ponadto specjalizacje Ferrucio, Lamborghini postanowił stworzyć swój własny pojazd. 

Był to 12-cylindrowy 350 GTV, a w 1964 roku powstała wersja 350 GT. Jak się okazało, samochody Ferrucio osiągały lepsze rezultaty niż te sygnowane marką Ferrariego. Rozpoznawalność bolońskiej marce przyniosła jednak dopiero Miura wyprodukowana 2 lata później. 

W 1974 rozpoczęła się produkcja masowa Countacha, który został zaprojektowany przez Marcello Gandiniego. Model ten cieszył się dużym uznaniem, a wysokie wyniki sprzedażowe dały firmie solidny zastrzyk gotówki.

Następcą Countacha stał się legendarny Diablo. Inauguracja jego produkcji przypada na rok 1990. Na początku lat siedemdziesiątych Ferrucio zdecydował się na sprzedaż działu sportowego. Jego nowymi właścicielami byli kolejno: G.H. Rossetti i R. Leimer, Patrick Mimram. 
Ostatni z nich zdecydował się na sprzedaż swoich udziałów Chryslerowi, następnie nabywcą stał się Megatech, a pod koniec lat dziewięćdziesiątych – Audi AG. Jako ostatnich następców legendarnych modeli uznaje się Murciélago z 2001 r., a następnie Gallardo z 2003 r. 

Lamborghini w Polsce

Pierwszy oficjalny salon włoskiej marki rozpoczął swoją działalność 3 lipca 2014 roku. Centrum Lamborghini powstało przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 45 w Warszawie. Oficjalnym dealerem została grupa Exclusive Cars Vartriebs GmbH, a partnerem serwisowym – Porsche Inter Auto Polska Sp. z o.o. Fani włoskiej marki mogą kupić w salonie nie tylko superszybkie auta, ale również ekskluzywne gadżety i wysokiej jakości ubrania z logo Lamborghini. 

Lamborghini – popularne modele

Znakiem rozpoznawczym marki są superszybkie samochody o agresywnej, bezkompromisowej linii nadwozia. Wśród nich warto wskazać Huracána i Aventadora. Automobil Lamborghini produkuje także ekskluzywnego SUV-A, Urusa, którego koncepcja została zaprezentowana już w 2012 roku na targach w Pekinie. Samochód trafił jednak do masowej produkcji dopiero 6 lat później. 

Historyczne modele włoskiej firmy to m.in. Jarama, Canto, Espada i Urraco. 

Lamborghini – pozostała działalność

Z włoską marką kojarzone są nie tylko superauta, ale także traktory. Ich produkcją zajmuje się jednak odrębne przedsiębiorstwo – Lamborghini Trattori grupy Same Deutz-Fahr Italia S.p.A. Warto zaznaczyć, że to właśnie ciągniki były pierwszymi pojazdami konstruowanymi przez Ferrucio. Ich produkcja rozpoczęła się pod koniec lat pięćdziesiątych. 

Do 1972 roku firma Lamborghiniego odpowiadała za konstrukcję obu pojazdów – supersamochodów i traktorów. Pierwszym ciągnikiem stworzonym przez Ferrucio był Carioca. W 1954 roku powstał model gąsienicowy. Produkowane przez Ferrucio maszyny rolnicze cieszyły się tak dużą popularnością, że pozyskane ze sprzedaży środki zostały wykorzystane na otwarcie drugiej linii produkcyjnej zorientowanej na konstruowanie aut sportowych.

Temat Lamborghini znajdziesz również w serwisie:

Lamborghini - Wiadomości

Lamborghini - Zdjęcia

Lamborghini - Wideo