Audi Q5

Wtorek, 6 grudnia 2022 (12:04)
Audi Q5 to kompaktowy, luksusowy rodzinny SUV średniej wielkości. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych modeli niemieckiej marki. Wpływają na to m.in. duży wybór silników, sportowa stylistyka, dynamiczność i wysoka funkcjonalność.
Audi Q5 - najważniejsze informacje
Audi Q5 od premiery pierwszej generacji jest jednym z najchętniej wybieranych SUV-ów segmentu premium. /materiały prasowe

Audi Q5 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2008

 • Zakończenie produkcji:

  -

Audi Q5 to kompaktowy, luksusowy rodzinny SUV średniej wielkości. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych modeli niemieckiej marki. Wpływają na to m.in. duży wybór silników, sportowa stylistyka, dynamiczność i wysoka funkcjonalność.

Historia Audi Q5

Model Q5 produkowany jest przez Audi od połowy 2008 r. W ofercie marki był drugim luksusowym SUV-em. Kolejna generacja pojazdu, czyli Audi Q5 II, produkowana od końca 2016 r., została unowocześniona.

Technologicznie Audi Q5 pierwszej generacji miało wiele wspólnego z Audi A4 IV B8. W pojeździe wykorzystano taką samą płytę podłogową MLB. Stylistycznie nawiązywał jednak do prototypu Audi Cross Kabriolet Quattro Concept z 2007 r. Wszystkie wersje modelu Q5 posiadają napęd typu quattro. Rynkowa konkurencja tego SUV-a to m.in. Mercedes GLC i BMW X3.

Audi Q5 – generacje

Pierwsza generacja Audi Q5 miała premierę w 2008 r. Ten crossover SUV plasował się w Polsce na pierwszej pozycji najchętniej sprzedawanych Audi segmentu premium.

W 2012 r. Audi wypuściło hybrydową wersję Audi Q5 hybrid quattro. Był to pierwszy SUV o takim napędzie w segmencie premium. Seryjnie montowano w nim silniki 2.0 TFSI oraz elektryczny. Dzięki tym jednostkom pojazd generował moc 180 kW (245 KM) i moment obrotowy 480 Nm.

Wariant SQ5 z silnikiem benzynowym 3.0 TFSI o mocy 354 KM pokazany został światu w maju 2013 r. Przeznaczony był na rynki takie jak Stany Zjednoczone, Chiny i Kanada. Trafił do sprzedaży także w niektórych krajach azjatyckich i Ameryki Południowej, w Rosji, RPA i Ukrainie.

Audi Q5 I przeszło face lifting pod koniec 2012 r. Unowocześniono wtedy wygląd reflektorów, atrapy chłodnicy i zderzaków. W tym samym czasie do sprzedaży trafiła też sportowa wersja SQ5 TDI z silnikiem Diesla 3.0 o mocy 313 KM. Był to pierwszy samochód w gamie modeli S z silnikiem wysokoprężnym.

Druga generacja Audi Q5 miała swoją premierę pod koniec 2016 r. Pojazd ma podobne proporcje nadwozia do swojego poprzednika, ale jest od niego dłuższy i niższy. Widoczne są za to różnice stylistyczne. Q5 II ma m.in. wyraźnie nakreślone wloty powietrza, a także płaską i szeroką osłonę chłodnicy.

Lifting Audi Q5 II (od czerwca 2010 r.) objął modernizację nadwozia, kabiny pasażerskiej i podzespołów technicznych. W przemodelowanych reflektorach tego modelu zastosowano wkłady LED, a z tyłu łączącą je chromowaną poprzeczkę. Atrapa chłodnicy otrzymała nowy kształt i niższe położenie.

Od 2020 r. w ofercie niemieckiego producenta znajduje się też Audi Q5 Sportback. Wizualnie samochód jest niemal identyczny jak Q5 II po liftingu. Różni się jedynie bardziej ściętym dachem i umieszczoną pod kątem szybą bagażnika. Wewnątrz Sportback zyskał regulowaną kanapę.

Audi Q5 – dane techniczne

Seryjnym wyposażeniem każdej wersji Audi Q5 jest napęd na cztery koła.

Współpracuje on ze skrzyniami manualnymi o 6, 7 lub 8 przełożeniach oraz ze skrzyniami S-Tronic z 7 biegami i automatami o 8 biegach.

Audi Q5 – opinie kierowców 

Audi Q5 od premiery pierwszej generacji jest jednym z najchętniej wybieranych SUV-ów segmentu premium. Chociaż jego stylistyka budzi skrajne emocje, plusami tego modelu są dynamiczne przyspieszanie, precyzja prowadzenia, dobra przyczepność i niskie spalanie.

Audi Q5 odznacza się też wysoką jakość wykonania i  komfortem użytkowania. Użytkownicy jako minus zgłaszają usterki w układzie elektrycznym.

Chociaż jego stylistyka budzi skrajne emocje, plusami tego modelu są dynamiczne przyspieszanie, precyzja prowadzenia, dobra przyczepność i niskie spalanie.

Audi Q5 - Wiadomości

 • Posłanka PiS miała stłuczkę w centrum Opola

  Posłanka PiS miała stłuczkę w centrum Opola

  Wtorek, 23 listopada 2021 (14:09)
  Kolizja w centrum Opola. Według ustaleń policji, to inny kierowca wjechał w samochód Violetty Porowskiej, posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Stłuczka miała miejsce na skrzyżowaniu ulic...
 • Audi Q5 Sportback 45 TFSI – warto było czekać

  Audi Q5 Sportback 45 TFSI – warto było czekać

  Poniedziałek, 11 października 2021 (08:11)
  Trochę zajęło Audi czasu dołączenie do SUVów w stylu coupe należących do klasy średniej. Przyznać jednak trzeba, że kiedy producent już zdecydował się na taki krok, wyszło mu to naprawdę...
 • Audi Q5 debiutuje w Paryżu

  Audi Q5 debiutuje w Paryżu

  Czwartek, 29 września 2016 (14:23)
  Druga generacja SUVa Audi to prawdziwa rewolucja, w porównaniu do poprzednika.
 • Reklama

 • Nowe Audi Q5. Kolejne zdjęcia

  Nowe Audi Q5. Kolejne zdjęcia

  Poniedziałek, 26 września 2016 (09:37)
  Audi opublikowało kilka kolejnych grafik zdradzających kształty nowego modelu Q5.
 • Nowe Audi Q5. Pierwsze zdjęcie

  Nowe Audi Q5. Pierwsze zdjęcie

  Środa, 21 września 2016 (11:36)
  Już za kilka dni rozpoczyna się Międzynarodowy Salon Motoryzacyjny w Paryżu. Na imprezie zadebiutować ma m.in. nowa generacja Audi Q5.
 • Wszystko o nowym audi Q5. Co zmienił lifting?

  Wszystko o nowym audi Q5. Co zmienił lifting?

  Środa, 25 kwietnia 2012 (11:07)
  Audi opublikowało właśnie pierwsze informacje na temat odświeżonego modelu Q5. Co zmieniło się przy okazji faceliftingu?
 • Reklama

 • Audi Q5 custom concept

  Audi Q5 custom concept

  Wtorek, 19 maja 2009 (13:31)
  Co rok, w maju nad jeziorem Worther odbywa się zlot Volkswagena.
 • 3000 kilometrów Q5

  3000 kilometrów Q5

  Piątek, 24 kwietnia 2009 (09:30)
  Ponad trzy tysiące kilometrów przejechaliśmy nowym audi Q5, przemierzając drogi i bezdroża Jordanii, Syrii i Turcji.

Audi Q5 - Zdjęcia