Wyprodukowaliśmy więcej Volkswagenów niż Fiatów 126p. Święto w Poznaniu

W tym roku mija 30 lat od rozpoczęcia działaności spółki Volkswagen Poznań S.A. W polskiej fabryce niemieckiego giganta mają też inne powody do radości. Dwadzieścia lat temu na ulice wyjechały pierwsze zmontowane w Poznaniu Volkswageny Caddy. Mało kto wie, że w Polsce wyprodukowano już więcej Volkswagenów niż chociażby Fiatów 126p.

Historia fabryki Volkswagena w Poznaniu sięga 1993 roku, gdy w oparciu o część majątku dawnej Fabryki Samochodów Rolniczych Polmo - jako spółka joint venture - powstała firma Volkswagen Poznań S.A.

30 lat Volkswagena w Poznaniu

Dzięki zastrzykowi gotówki od nowego inwestora, w zakładzie, gdzie powstawały do tej pory rolnicze Tarpany, rozpoczęła się zakrojona na gigantyczną wręcz skalę modernizacja. Jeszcze przed końcem 1993 roku - w systemie SKD - rozpoczęto montaż dostawczych Volkswagenów T4 (furgon, osobowy Caravelle i zabudowy specjalistyczne).

W systemie SKD powstawały też w Poznaniu inne "koncernowe" modele samochodów osobowych, jak np.:

Reklama
  • Skoda Fabia,
  • Skoda Octavia,
  • Volkswagen Passat,
  • Volkswagen Polo.

Przypominamy, że system SKD (semi-knocked-down) polega na wyposażeniu pojazdu w główne podzespoły, które dostarczane są do miejsca ostatecznego montażu jako całość (np. kompletny silnik, karoseria itd). Mówiąc o systemie SKD chodzi więc o "uproszczony", końcowy montaż samochodu. 

20 lat Volkswagena Caddy z Poznania

Kamieniem milowym w historii zakładów było uruchomienie "pełnoskalowej" produkcji modeli Caddy oraz T5, których montaż ruszył  w roku 2003. By tak się stało fabryka musiała zostać rozbudowana o kolejne zakłady. W efekcie jej zdolności produkcyjne skokowo wzrosły. Już w grudniu 2007 roku Volkswagen Poznań świętował wyprodukowanie milionowego samochodu - był nim Volkswagen Caddy Maxi w wersji furgon.

4 miliony aut z Volkswagen Poznań

Przypomnijmy, że Volkswagen Poznań jest jedynym w skali świata producentem modelu Caddy. Otwarta w 2016 roku fabryka w Białężycach koło Wrześni, to z kolei jedyny na świecie zakład, w którym powstają modele:

  • Volkswagen Crafter,
  • Volkswagen Grand California,
  • MAN TGE.

W sumie, z hal montażowych i taśm produkcyjnych zarówno w Poznaniu, jak i we Wrześni, wyjechały już cztery miliony samochodów. To więcej niż całkowita produkcja Fiata 126p czyli popularnego Malucha! Warto przypomnieć, że w 1973-2000 bramy fabryk w Bielsku-Białej i w Tychach opuściły w sumie 3 318 674 egzemplarze Małych Fiatów.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Volkswagen Caddy | Volkswagen Poznań Sp. z o.o.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy