Reklama

Samochód roku 2012 - aż 35 kandydatów!

Wczoraj zatrzasnęła się brama za ostatnim gościem salonu samochodowego we Frankfurcie. Trwa właśnie wielkie sprzątanie i likwidacja stoisk.

Nie oznacza to jednak, że po dniach pełnych hucznych premier i sensacyjnych doniesień w świecie motoryzacji zapanowała stagnacja. Branża szykuje się już na kolejne wielkie wydarzenie - marcowy salon w Genewie. Właśnie przy okazji tej imprezy poznamy zwycięzcę konkursu Car of the Year 2012. Po raz pierwszy w historii tego plebiscytu wyniki zostaną ogłoszone podczas dni prasowych genewskiego salonu. Do tej zwycięzcę poznawaliśmy w listopadzie.

Jury złożone z europejskich dziennikarzy motoryzacyjnych przedstawiło właśnie listę 35 modeli pojazdów nominowanych do nagrody. Są to pojazdy, które trafiły do sprzedaży w tym roku i które znalazły w Europie przynajmniej 5 tysięcy nabywców (lub tyle znajdą zgodnie z prognozami).

Statystycznie największe szanse na wygraną mają Niemcy. Na liście pojawiło się aż 11 produkowanych za Odrą pojazdów sygnowanych logiem Audi, BMW, Mercedesa, Porsche i Volkswagena.

Stosunkowo liczną reprezentację posiadają też: Amerykanie, Francuzi, Koreańczycy i Japończycy. Na pierwszy rzut oka dziwić może za to raczej skromna drużyna Włoch - szansę na zwycięstwo mają jedynie lancia ypsilon i nowy fiat panda. Ten ostatni ma jednak wszelkie predyspozycje ku temu, by powtórzyć sukces poprzednika, który uznany został za Samochód Roku 2004.

Reklama

O szansach poszczególnych modeli na zwycięstwo trudno jednak spekulować. Wiadomo jedynie, że tytułu nie obroni Nissan, którego elektryczny model leaf został Samochodem Roku 2011. Na liście nominacji nie znalazło się bowiem żadne auto sygnowane logiem tego japońskiego producenta.

Na początku stycznia jury ogłosi skład siedmiu finalistów, między którymi odbędzie się finałowa rozgrywka.

Chociaż, zwłaszcza w ostatnich latach, wokół konkursu na Samochód Roku narosło wiele kontrowersji, wciąż pozostaje on najbardziej prestiżową nagrodą w branży motoryzacyjnej. Statuetki dla najlepszych pojazdów przyznawane są w Europie od 47 lat, począwszy od 1964 roku.

Najbardziej utytułowanym producentem w historii konkursu jest Fiat, którego auta zdobywały pierwszą nagrodę aż dziewięciokrotnie. Sześć razy na najwyższym stopniu podium sklasyfikowano samochody Renault, pięciokrotnie zwyciężały auta Forda. Po trzy zwycięstwa mają na swoim koncie m.in. Citroen, Opel i Peugeot. Dwukrotnie w historii zwyciężały samochody Alfy Romeo, Audi, Nissany, Toyoty i Volkswagena.

Oto pełna lista kandydatów do tytułu Car of the Year 2012:

Audi A6

Audi Q3

BMW 1

BMW 6

Chevrolet aveo

Chevrolet orlando

Citroen DS4

Citroen DS5

Fiat panda

Ford focus

Honda civic

Hyundai i40

Hyundai veloster

Kia picanto

Kia Rio

Lancia ypsilon

Lexus GS

Mazda CX-5

Mercedes B

Mercedes M

Mercedes SLK

Opel zafira tourer

Opel ampera

Peugeot 3008 hybrid4

Peugeot 508

Porsche 911

Range rover evoque

Renault fluence Z.E.

Renault kangoo Z.E.

Ssang yong korando

Toyota yaris

Subaru trezia

Volkswagen beetle

Volkswagen jetta

Volkswagen up!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Samochód Roku

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy