Renault sprzedaje dużą część swojego biznesu chińskiemu Geely

Renault Group już w styczniu ogłosiło rozpoczęcie nowej współpracy z Geely Holding Group, a teraz firmy poinformowały o kolejnym jej etapie.

Geely kupuje akcje Renault Korea Motors

Zgodnie z dzisiejszym komunikatem, Renault sprzedaje Geely 34,02 proc. akcji swojej koreańskiej spółki. Transakcja opiewa na 207 mln dolarów, które to środki Francuzi zamierzają zainwestować w rozwój na najważniejszych dla siebie rynkach, a także w technologie związane z elektromobilnością.

Renault Korea Motors od ponad 20 lat jest obecne w Południowej Korei, gdzie sprzedaje samochody jako Renault-Samsung Motors. W ostatnich latach firma notowała spadki sprzedaży. W 2021 roku jej modele znalazły 57 480 nabywców, co oznacza spadek od 36 proc. względem roku 2020.

Reklama

Wspólne modele Renault i Geely

W styczniu tego roku Renault i Geely podpisały umowę o współpracy, na mocy której wspólne stworzą nową gamę modeli. Mają to być samochody z napędem hybrydowym, ale także tradycyjnym, spalinowym. Będą one przeznaczone przede wszystkim na rynek południowokoreański, ale także być dostępne na innych "zamorskich" rynkach.

Nowe modele zostaną oparte na modularnej platformie CMA, stworzonej przez szwedzki oddział Geely i wykorzystywać będą chiński napęd hybrydowy. Z kolei Renault ma skupić się między innymi na stylistyce oraz "doświadczeniu konsumenckim". Produkcja tych samochodów rozpocznie się w 2024 roku w fabryce Renault Korea Motors, znajdującej się w miejscowości Busan w Korei Południowej.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Renault | Geely
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy